Облуплені і зруйновані каналізаційними водами стіни «підземки» вже привели до ладу. Сам перехід осушили й наразі вода сюди не поступає, навіть — після дощів. Мешканці селища до підземного переходу наразі звикають.
Підземних переходів на Прикарпатті всього два — у місті Надвірна та у селищі Брошнів-Осада. Останній не використовується вже чимало років. Водовідведення там було у занедбаному стані, навіть у суху літню пору перехід не просушувався. Закиданий непотребом та залитий водою перехід мешканці селища використовувати не могли. Натомість — були змушені щодня наражатися на небезпеку, переходячи постійно завантажену трасу «Стрий-Мамалига», що «перерізає» їхнє селище. Поки під дорогою «вмирала» підземка, поміж машин щодня маневрували кількасот дітей, які навчаються у місцевій школі.
«Ми найняли спеціальну потужну техніку, яка пробила відповідні каналізаційні мережі. Після цього перехід більше не затоплює. Далі — звернулися до керівництва нашого місцевого лісопромислового ліцею й уклали угоду на виконання робіт. Фактично, ліцеїсти проходять практику, під час якої і роблять ремонт у підземному переході», — каже голова Брошнів-Осадської ОТГ Назарій Іванів. За його словами, не йдеться про капітальні роботи та значні капіталовкладення. Першочергове завдання — щоб було сухо, чисто і безпечно.
Голова ОТГ демонструє ще не зовсім висохлі плями від води, яка в переході була на рівні метра. Ширина переходу — метрів 25. Наразі — не освітлюється, але над цим посадовець обіцяє також попрацювати вже найближчим часом. У планах — й облаштування громадської вбиральні в одному з підсобних приміщень, що є у «підземці». «Зараз завершимо першочергові роботи, а тоді переживемо зиму і будемо бачити, що тут ще треба доробити. Намарно витрачати зараз великі кошти на капітальні ремонти я не хочу», — додає Назарій Іванів.
В переході й справді працює кілька молодих хлопців. Одні — штукатурять, інші — фарбують стіни емульсією та вапном. Кажуть, що не перепрацьовують, а за свою «практику» ще й фінансову нагороду отримають. За їхньою роботою стежить Тетяна Мельник, майстер виробничого навчання Брошнівського професійного лісопромислового ліцею. Каже, що перехід вже почали використовувати мешканці. Першими — велосипедисти. «За сьогодні вже кілька людей пройшло. Діти, я помітила, стараються йти гуртом. Ще, можливо, побоюються, що тут темно. Та і на нас якось невпевнено поглядають. Але насправді перехід вже можна використовувати», — акцентує жінка.
«Підземка» й справді зараз найбільше потрібна дітям, бо зовсім поруч — школа. Для безпеки школярів в селищі наразі освітили перший пішохідний перехід (загалом по ОТГ таких переходів обіцяють облаштувати вісім). Поруч із ним незабаром мають встановити також перший світлофор «на вимогу». Тож, поки до підземки в селищі заново звикатимуть, можна буде більш безпечно користуватися і наземними переходами.
Тетяна КІНДЮХ