Десять надій Президента

  • Відомий комік, актор і той самий «слуга народу» з однойменного серіалу Володимир Зеленський у другому турі президентських виборів в Україні переміг із результатом 73%. Його виборці покладають великі надії на людину, яка зіграла ідеального президента у  фільмі, щиро вірять його обіцянкам та переконані: тепер все буде добре.

    Інші ж називають його «котом у мішку» та з недовірою ставляться до майбутнього гаранта. «Галицький кореспондент» аналізує найгучніші обіцянки Зеленського.

    Знизити тарифи

    «Відмінити одну схему Ротердам+ – і ціна на електроенергію вже мінус 15%», – говорив один із експертів Зеленського. «Відповідно до середньостатистичної інформації, українець сьогодні за комуналку платить від 30 до 50% своїх доходів. А якщо провести аналіз із європейськими країнами, то там люди платять 13-20%», – критикував Володимир Зеленський чинну владу за тарифи.

    Як наслідок, згідно з опитуванням КМІС, понад 39% українців у перші сто днів президентства Зеленського очікують саме зниження вартості комунальних послуг. Проте уже на наступний день після другого туру виборів команда Зеленського зробила відповідну заяву.

    «Це не зовсім прерогатива Президента. Якщо ми говоримо про корупційну складову, яка часто лежить в основі тарифів, то позиція президента багато в чому може вплинути на процес. Обіцяти, що це станеться через день-два, (Зеленський) не може. Це процес, який буде непростим, цей процес доведеться пройти і Зеленському, і його команді, й українському народу”, – зазначив політконсультант кандидата Дмитро Разумков в інтерв’ю “Факти ICTV”.

    Кандидат економічних наук, головний комунальник міста Михайло Смушак стверджує, що знизити тарифи президент і справді не може, хоча його вплив на це питання є.

    «Питання зниження тарифів з економічної точки зору, звісно, можливе. Чи є питання зниження тарифів компетенцією президента? Звісно, ні! Але президент може вплинути на такі важливі фактори формування тарифів, як, наприклад, прибрати необґрунтовані, завищені елементи та статті витрат, зокрема надвисокі заробітні плати та премії менеджменту деяких українських компаній. Потрібно загалом розуміти, що тариф – це ціна одиниці товару чи послуги, у яку входять прямі матеріальні витрати – оплата праці, податки, збори, загальновиробничі витрати тощо. От тут і потрібно дивитись, за рахунок чого ми будемо економити», – пояснює Михайло Смушак.

    За його словами, у тарифі на теплопостачання 85-90 відсотків – це ціна газу. Проблема не у високому тарифі на теплопостачання, а у тому, що ціна газу зросла в декілька разів. Отже, потрібно дуже уважно переглянути вартість ключових складових.

    Саджати корупціонерів

    «Весна прийде – саджати будемо!» – такі гасла президента ми бачили у соцмережах, на білбордах. Втім майже одразу після виборів стало відомо, що і «посадками» президент займатися не буде.

    «Що може зробити президент? Він не буде втручатися в процеси і заважати антикорупційним органам робити свою роботу. Сам він не може саджати чи не саджати людей – тоді він нічим не відрізнятиметься від старої системи», – заявив представник команди Зеленського Олександр Данилюк у коментарі для «Української правди».

    Юрист Мирон Дмитрик жартуючи каже, що йшлося, ймовірно, про посадку картоплі, тому що президент і справді не зможе особисто саджати корупціонерів.

    «Однією з найбільших проблем України, як і всього пострадянського простору, є надзвичайно низький рівень правової освіти населення, – зазначає юрист. – У нас повне нерозуміння того, хто за що відповідає в державі, абсолютна алогічність очікувань від влади. Або ми в правовій, демократичній державі, або в державі з авторитарним чи тоталітарним правлінням, де президент вирішує, кого садити і на скільки».

    До повноважень президента не входять “посадки”. Відповідно, ні Зеленський, ні Порошенко, ні будь-хто інший на цій посаді не може нікого засудити і посадити. «Це компетенція судів», – пояснює Дмитрик. Втім, додає, президент зможе впливати на те, якими будуть українські судді. А вже вони, у свою чергу, зможуть ув’язнювати тих, хто замішаний у корупційних схемах.

    Корупціонер не вийде під заставу

    У боротьбі з корупцією команда президента бачить іще один важливий крок. За словами Зеленського, людина, яку звинуватили у корупції, не зможе вийти під заставу. Також у програмі майбутнього президента йшлося про те, що в засуджених за корупцію конфісковуватимуть майно і вони назавжди забудуть про державні посади. А от викривач корупції отримає захист від держави та матеріальне заохочення.

    «Відповідно до норм чинного Кримінального процесуального кодексу, до підозрюваних/ обвинувачених у вчиненні так званих корупційних злочинів суд за клопотанням прокуратури може вжити заходів у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави. Або інше – домашній арешт, взяття на поруки, особисте зобов’язання тощо. Внесення застави як альтернативи арешту у вигляді тримання під вартою є усталеною практикою більшості цивілізованих країн», – пояснює Мирон Дмитрик.

    Внесення ж змін до КПК може здійснити тільки Верховна Рада України. Водночас, за словами експерта, президент може ініціювати розробку і внесення до ВРУ проекту відповідних змін до законодавства, щоб обмежити можливість судам застосовувати заставу як альтернативу арешту.

    Завершити війну

    Також від наступного президента українці чекають завершення війни, яка триває на сході України. Претендент на посаду глави держави наголошував на тому, що ми мусимо «вибороти мир для України». У програмі йдеться про те, що перед гарантами за Будапештським меморандумом і партнерами з ЄС президент «ставитиме питання підтримки України в прагненні завершити війну, повернути тимчасово окуповані території й змусити агресора відшкодувати завдані збитки».

    Натомість заступник голови правління міської асоціації учасників АТО Василь Андріїв вважає, що не ми війну розпочали і нам важко буде самостійно її завершити.

    «Президент – це основна особа, яка представлятиме Україну на міжнародному рівні, він має об’єднувати задля збереження наших інтересів. Таким, на мою думку, був попередній очільник держави, – каже Андріїв. – Майбутній президент, як на мене, такими якостями не володіє, тому наші позиції можуть послабитися, і це сумно».

    На думку атовця, завершити війну так просто – неможливо. Мовляв, Україна, попри потужний розвиток Збройних сил, не зможе зупинити одну з найбільших армій світу, у якої є ядерна зброя. Без основних гарантів Будапештського меморандуму, без наших партнерів та без політичної волі Російської Федерації ми не зможемо завершити війну, констатує Андріїв.

    Тисячу євро військовому через п`ять років

    Нещодавно радник Зеленського з питань безпеки та оборони Іван Апаршин зробив іще одну заяву стосовно Збройних сил України. Вона йде в розріз із бажанням швидко завершити війну. Команда президента вважає, що український боєць через п’ять років отримуватиме зарплату, як мінімум, 1000 євро.

    «Наскільки мені відомо, зарплата військового на передовій вже сягає 20 тисяч гривень, а якщо йдеться про вищі звання, то й 22-25. Думаю, тут питання не у зарплаті, а у ключовому меседжі, що війна може тривати і наступні п’ять років», – прокоментував Василь Андріїв.

    Медична реформа

    У програмі майбутнього президента медицині присвятили окремий блок. Реформа, яка зараз відбувається у країні, там не схвалюється. Серед обіцянок Зеленського – сучасне обладнання, покращення інфраструктури у медичних закладах, страхова медицина.

    Головний лікар Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні Тарас Масляк пояснює, що реформування – завжди складний шлях, але якщо зважати на стан здоров’я населення, то реформа є більш ніж успішною.

    «Здоров’я людей – це стратегічне багатство нашої держави, бо найбільшим нашим багатством є люди. Люди мають розуміти, що їхнє здоров’я у надійних руках. Президент – це гарант доброго життя країни. Потрібно розуміти, що реформа – це тривалий і складний процес, відповідальність за який і на лікарях, і на самих людях, які дбають про своє здоров’я. Реформу критикують, але я вважаю, що вона є дуже успішною і потрібною. Можливо, критика реформи кандидатом чи іншими людьми зумовлена недостатньою обізнаністю у цьому питанні, медицина у країнах реформується роками, і це нормально», – пояснює Тарас Масляк.

    Лікар додає, що реформи часто підлаштовують під політичні сили, хоча основна їхня функція – покращення для людей, і з цим нинішня реформа чудово справляється, адже враховує помилки реформ в інших країнах.

    Стандарти виробництва

    Ще однією важливою для людей обіцянкою Зеленського стало впровадження європейських стандартів промислового та продовольчого виробництва.

    Віце-президент Івано-Франківської торгово-промислової палати Ігор Бартків каже, що українські виробники навчаються у Європи приблизно з 2014 року і зупинятися не планують.

    «Україна вже давно впроваджує європейські практики у виробництві. Це і техніка безпеки, і безпека харчових продуктів, ба більше – ми вже кілька років адаптуємо наше законодавство і регуляторні норми відповідно до законодавства Європейського Союзу. Чи варто це обіцяти людям, якщо процес триває і без того вже не перший рік, – питання відкрите. Ми багато зробили до цього часу і вже маємо чим пишатись», – каже Ігор Бартків.

    Передумовою для курсу на Європу стала Угода про асоціацію з Європейським Союзом. Певною мірою вона діяла з 2014 року, а повністю запрацювала у 2017-му. Вона передбачає зміни законодавства за європейським зразком, покращення виробництва, нюанси експорту тощо. Як відомо, до цього документа Володимир Зеленський докластися ще не встиг.

    «Нові люди» у владі

    Вважається, що основною причиною обрання Зеленського є те, що він – нова людина. Оновлення та очищення українці, звісно, чекають і від його команди.

    Однак з’ясувалося, що все нове – це добре забуте старе. У команді Зеленського – 20 експертів, серед яких екс-міністр фінансів Олександр Данилюк, який був радником прем’єр-міністра Юрія Єханурова та Віктора Януковича, колишній член НАЗК Руслан Рябошапка, політтехнолог Дмитро Разумков, який у 2006-2010 роках був членом Партії регіонів, а потім співпрацював із Сергієм Тігіпком, та інші «старі-нові обличчя».

    «Ніяких «нових людей», особливо на початках, не буде. Їх немає. Коли «неполітик» приходить до політичної влади, то звідки в нього люди? – зауважив інформаційний аналітик Ігор Ткач. – Є якісь ніби супутники – незадоволені, патріоти, які помилилися чи стали жертвою пропаганди, є реваншисти, є квартирооптимісти, є інстаграмери, є усілякі втікачі і спонсори, олігархи і агенти, але в кожного з них – свій інтерес до Зеленського. Який сенс коміку йти у вищі поверхи влади без власного кадрового резерву, людей, на яких можна опертися? Щоб стати опудалом в руках справжніх політиків? Лисий із кварталу не може стати міністром тільки тому, що він «нове обличчя». Отже, новому президентові доведеться взамін на доступ до ресурсів заручитися підтримкою тих, в кого цей досвід є».

    Зняти недоторканність

    Кандидат у президенти Володимир Зеленський заявив, що його експерти і юристи готують законопроект про зняття недоторканності президента, суддів і депутатів одним законом.

    «Відповідний законопроект має бути поданий президентом України до Верховної Ради. Законопроект також має відповідати Конституції України (ст. 157 та 158). Коли за цей законопроект проголосує понад 300 осіб у парламенті, його ще має розглянути Конституційний суд. Спроби прийняти такі закони були і за попередніх президентів, втім вони не реалізувалися», – пояснює юрист Уляна Василик.

    Вона підкреслює, що крок можливий, однак для цього президент має отримати щонайменше 300 голосів у парламенті, бо ці законопроекти передбачають внесення змін до Конституції. Зеленський заявляв, що готовий розпустити парламент, не порушуючи закон. Чи встигне новий президент це зробити та чи отримає бажані 300 голосів, щоб зняти недоторканність, – складне питання.

    Зеленський піде

    Велика кількість гучних обіцянок Володимира Зеленського як майбутнього президента стосувалася того, що він… піде з посади. Так, новоспечений політик казав, що піде з посади, якщо порушить закон. Обіцяв також піти, якщо побачить, що не може впоратися із покладеними на нього обов’язками. А ще казав, що не висуватиметься на другий термін.

    «Важко обговорювати і коментувати слова «неполітика», про що сам Володимир неодноразово стверджував. Мабуть, доведеться чекати конкретних дій, а не слів. Дій саме президента, а не «команди ЗЕ», – каже Ігор Ткач. – Одну свою передвиборчу обіцянку Володимир Зеленський вже виконав – він усунув від влади на наступні планові п’ять років чинного сьогодні президента України Петра Порошенка. Насправді більшого від нього ніхто й не очікував. Я не вірю, що понад 13 мільйонів виборців справді очікували, що артист «вже і зараз» виконуватиме якісь обіцянки. Які? Відрубувати руки? Їздити на ровері? Ні, звичайно. Він персоніфікував ненависть до попереднього політичного класу і традицій української політики, тож політичний нігілізм отримав тимчасову перевагу».

    Марта БАРАНЕЦЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!