Нещодавно в Івано-Франківську очевидці зафіксували, як невідома жінка зриває квіти з міської клумби. Муніципальні інспектори відшукали її й склали адміністративні протоколи, а через декілька днів ситуація повторилась. То чому в Івано-Франківську не бояться красти?
Була п’яна
Жінку звати Світлана. Перший випадок крадіжки стався 26 червня на Валах. Другий – 3 липня в парку імені Тараса Шевченка. Обидва рази вона крала квіти, які потім відносила в центр міста, аби продати.
“Ця жінка вже не перший рік здійснює стихійну торгівлю квітами в центрі міста. Відповідно, коли перший раз люди скинули в мережу Фейсбук фотографії, на яких зранку, 26 червня, жінка крала квіти в центрі на Валах, то нам вдалось розпізнати її по фото, – розповів начальник відділу громадського порядку комунального підприємства “Муніципальна інспекція” Андрій Кабанов. – Уже протягом дня інспектори розшукали її в місті, коли вона реалізовувала товар”.
Під час першої розмови з муніципалами, каже посадовець, жінка стверджувала, що не пам’ятає, коли крала ці квіти, оскільки перебувала в стані алкогольного сп’яніння.
На другий раз продавчиня поводилась спокійно, скоєне заперечувала. Як зазначає Андрій Кабанов, на відео жінку чітко видно.
Більше красти не буде?
Нам вдалося поспілкуватися зі Світланою.
“Я не пригадую, п’яна була. Кажуть, що крала, але я не пам’ятаю. Вибачте, будь ласка, чесно, я так більше не буду, – запевняє крадійка квітів. – Так сталося, я була напідпитку. А може, мене взагалі підставили”.
Жінка розповідає, що насправді торгує квітами. Здебільшого їй їх приносять. Гроші ділять порівну. Звідки ті насадження беруть, їй нецікаво.
На запитання, чому Світлана не повернула крадене, коли виявила квіти в себе, вона відповіла: “Та там пару квіточок і дві троянди. Що там було красти, а потім віддавати? Я попри дорогу зірвала пару, а вони зняли мене й дали в інтернет. Я й не хотіла їх красти, нащо мені вони”, – каже продавчиня.
Вона запевнила, що штраф її сестра заплатить. Мовляв, вона дуже переживає і платить всі штрафи регулярно.
Протоколи ще не потрапили на комісію
За словами Андрія Кабанова, продавчиня отримала вже декілька протоколів про адміністративні порушення: за знищення зелених насаджень, за торгівлю у невстановленому місці та за куріння. Інспектори лише фіксують порушення й передають протокол адміністративній комісії. Чи об’єднають всі протоколи в одну справу, чи розглядатимуть окремо, вирішуватиме комісія.
За словами Ігоря Шевчука, керуючого справами виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, санкція статті передбачає штраф на фізичних осіб від 340 грн до 1360 грн, а для юридичних – від 850 грн до 1700 грн. Кошти спрямовуються у міський бюджет. Особа повинна сплатити штраф протягом 15 днів із дня винесення постанови. Якщо штраф не буде сплачений, то справу передадуть виконавчій службі і сума подвоїться. Також винесену постанову можна оскаржити протягом 10 днів.
Адміністративні протоколи, які винесли крадійці квітів, ще не потрапили на адмінкомісію, оскільки зазвичай вони надходять через місяць. Як відомо, з моменту крадіжки пройшло близько двох тижнів.
Чи діють штрафи
Відомо, що це не перші штрафи, які виписували жінці. Усі попередні вона оплачувала, але свою діяльність не припинила. Відтак виникає логічне питання: невже штрафи не допомагають підтримувати порядок у місті?
“Штрафи діють, але, знову ж таки, одним штрафом не можна змінити свідомість одразу. По-друге, ця жінка веде асоціальний спосіб життя. Часто вживає алкогольні напої, можливо, через це так поводиться. Може, дійсно штрафи не діють, ми не можемо судити. Якщо вона буде повторно вчиняти ці порушення, то це вже буде питання до поліції. Ми, у свою чергу, склали протоколи, й, можливо, на основі них поліція зможе притягнути її до відповідальності”, – припускає інспектор.
Речниця патрульної поліції Івано-Франківської області Христина Мриглід зазначає, що здебільшого адміністративна комісія накладає штраф. Але якщо людина малозабезпечена, то їй можуть дати й виправні роботи, наприклад, замітати парк.
За словами Андрія Кабанова, важко передбачити, що таке порушення не повториться.
“Першого разу вона просила вибачення, – сказав начальник відділу громадського порядку. – Однак ніхто – ні ми, ні поліція – не може дати гарантій, що людина не вчинить правопорушення повторно. Тому що ніхто не знає, що коїться в голові іншої людини. Ми у межах своїх повноважень реагуємо на ці випадки. Наші інспектори проводять з жінкою профілактичні бесіди, зганяють її, кажуть, що там не можна торгувати. Вона може піти, а через дві години знову повернутися. Ми з цією проблемою боремось, але не все вдається одразу”.
Бізнес процвітає
Цікаво, що 10 липня мешканка Івано-Франківська Марія розповіла “Галицькому кореспонденту”, що знову бачила Світлану з сумкою квітів. Франківка зауважила, що це була її друга зустріч із продавчинею.
“Першого разу, коли я її сфотографувала, то запитала: “Пані, то ви та злодійка, яка квіти краде з клумб?” А вона мені: “Ні, то не я”, – пригадує франківка. – Але я бачила, що вона була «під шафе». І з нею ще був кавалер, який її супроводжував”.
За словами Марії, цього разу Світлана мала при собі великий букет лілій.
“Я їй кажу: “Як вам не соромно красти квіти постійно? Злодюга!” – ділиться франківка. – Та вона сказала, що вирощує їх у селі. Ну, вона теж сьогодні була п’яна, «мертва», можна сказати. І той її кавалер, сьогоднішній, вже інший, ніж минулого разу, теж був в аналогічному стані. Вони п’яні ледь стояли, тому що хиталися обоє”.
Наступного дня “Галицький кореспондент” пішов перевірити, чи Світлана продовжує свій квітковий бізнес. Ми виявили продавчиню на її звичному місці з кількома красивими букетами.
За словами Ігоря Шевчука, наступна комісія запланована на 21 серпня. На ній і розглянуть протоколи, які склали на горе-жінку.
Світлана ТИМЧУК