До Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського повернувся експонат, втрачений сім чи вісім десятиліть тому.
Доцент кафедри історії України і методики викладання історії Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Олег Єгрешій виявив старовинну богослужбову книжку з відбитком на форзаці овальної печатки «Український народний музей «Гуцульщина» імені о. Йосафата Кобринського в Коломиї». Такою печаткою користувалися в музеї у дорадянський час, пише «Галицький кореспондент» з посиланням на сторінку музею.
Низку музейних експонатів було втрачено під час відступу ворожих військ 1944 року (понад 240 предметів). Однак незрівнянно більше експонатів розграбували або знищили під час різноманітних цензурно-ідеологічних «чисток» у музеї, які тривали від кінця 1940-х – до середини 1950-х років.
Одним з небагатьох врятованих від знищення видань і є подарована (повернена) музеєві Олегом Єгрешієм книжка. Книжка належить до відомого типу збірників, які мають загальну назву діяння апостолів. Розпочинається вона з передмови, де церковнослов’янською мовою описано історію цього видання. Там же знаходимо рік видання: 7284-й від створення світу, або 1784 рік від Різдва Христового.
Отже книжка з кінця вісімнадцятого століття, їй майже 250 років. Розпочинається текст зі «Сказання святого Єпіфанія Кіпрського, о дванадцяти святих апостолах». Святий Єпіфаній Кіпрський або Саламінський (310 – 403) – один з ранніх Отців Церкви, палестинський святий, монах, єпископ міста Саламін на Кіпрі, письменник, богослов-полеміст. Святий і Православної, і Католицької церков.
Науковці музею й університету при передачі книжки провели атрибуцію видання і спільно відновили її історію.
Видано книжку 1784 року в межах Російської імперії. Подібні видання не були рідкістю і в Галичині, яка тоді належала до Речі Посполитої. Попередні власники – Микола Головач і священник Іван Самолевич.
Нагадаємо, у Коломиї знайшли могилу знаного фотографа Кіблера