Зараз більшість українців воліє тримати свої заощадження в кількох видах валют. І є лише один спосіб уберегтися від підроблених купюр — завжди отримувати гроші в надійному місці.
Нещодавно, шукаючи в інтернеті адреси обмінних пунктів у своєму місті, натрапила на онлайн-магазин… фальшивих грошей. Пропозиції на будь-який смак: від п’яти євро до 1 000 гривень. “Менеджери компанії” запевняють, що виготовляють підробки лише з високоякісних матеріалів і за допомогою надточної техніки.
Єдиний спосіб уберегтися від підробки: завжди обмінювати валюту в надійному місці, такому, як https://rates.fm/ua-uk/currency/exchanger/uzhhorod/
Як застрахуватися від підробки?
Найбільше ви ризикуєте натрапити на фальшиві банкноти там, де є жвавий рух грошей. Що можна зробити для власної безпеки?
- Намагайтеся звести до мінімуму користування готівкою. Оплачуйте покупки за допомогою картки або мобільного додатку.
- За необхідності користуватися “живими” грошима (наприклад, на стихійних ринках, у приміському транспорті, крамницях тощо) уважно розглядайте банкноти.
- Якщо у вашому гаманці “затесалася” купюра сумнівної якості, перевірте її у відділенні будь-якого банку.
Ще й у 2023 році не кожен українець має можливість безготівкового розрахунку. Хтось живе у районі, де не працюють банкомати, хтось — у невеликому селі, де їх взагалі немає, а хтось просто не хоче користуватися банківською карткою. Тому кожному треба розрізняти певні ознаки підроблених банкнот.
Як розпізнати фальшивку?
Це досить легко зробити двома способами: візуальним і тактильним.
Національний банк України дає такі поради:
- Найперше перевіряйте купюру на дотик. Папір справжньої банкноти шорсткіший, але тонший, а зображення рельєфні. До того ж несправжня купюра набагато швидше “зношується”.
- Подивіться на гроші проти світла й огляньте всі водяні знаки — на фальшивці їх не буде видно.
- Якщо крізь світло не проглядається портрет на купюрі з іншого боку — вона точно підроблена.
Купюри нового зразка підробити набагато важче, тому що вони мають додатковий захист: голограмне покриття і металеву нитку. Тому, як правило, підробляють банкноти старого зразка. Найчастіше це стається з купюрою номіналом 200 гривень — 45% від загальної кількості підробок. На другому місці — 500-гривнева банкнота (39%), а за ними зі значним відривом шкутильгає 100 гривень — тільки 8% підробок.
З добрих новин: за даними НБУ, після 2021 року шахраї стали підробляти утричі менше гривень. Це відбувається тому, що щораз більше українців переходить на безготівковий розрахунок. Погана новина: фальшивомонетники активніше підробляють 100-доларові купюри.
Тому ще раз застерігаємо вас: будьте пильними й обмінюйте валюту лише у надійних місцях.