Обережно, фальшивка: як застерегтися і на що звернути увагу

 • Зараз більшість українців воліє тримати свої заощадження в кількох видах валют. І є лише один спосіб уберегтися від підроблених купюр — завжди отримувати гроші в надійному місці.

  Нещодавно, шукаючи в інтернеті адреси  обмінних пунктів у своєму місті, натрапила на онлайн-магазин… фальшивих грошей. Пропозиції на будь-який смак: від п’яти євро до 1 000 гривень. “Менеджери компанії” запевняють, що виготовляють підробки лише з високоякісних  матеріалів і за допомогою надточної техніки.

  Єдиний спосіб уберегтися від підробки: завжди обмінювати валюту в надійному місці, такому, як https://rates.fm/ua-uk/currency/exchanger/uzhhorod/

  Як застрахуватися від підробки?

  Найбільше ви ризикуєте натрапити на фальшиві банкноти там, де є жвавий рух грошей. Що можна зробити для власної безпеки?

  • Намагайтеся звести до мінімуму користування готівкою. Оплачуйте покупки за допомогою картки або мобільного додатку. 
  • За необхідності користуватися “живими” грошима (наприклад, на стихійних ринках, у приміському транспорті, крамницях тощо) уважно розглядайте банкноти.
  • Якщо у вашому гаманці “затесалася” купюра сумнівної якості, перевірте її у відділенні будь-якого банку.

  Ще й у 2023 році не кожен українець має можливість безготівкового розрахунку. Хтось живе у районі, де не працюють банкомати, хтось — у невеликому селі, де їх взагалі немає, а хтось просто не хоче користуватися банківською карткою. Тому кожному треба розрізняти певні ознаки підроблених банкнот.

  Як розпізнати фальшивку? 

  Це досить легко зробити двома способами: візуальним і тактильним. 

 • Національний банк України дає такі поради: 

  1. Найперше перевіряйте купюру на дотик. Папір справжньої банкноти шорсткіший, але тонший, а зображення рельєфні. До того ж несправжня купюра набагато швидше “зношується”.
  2. Подивіться на гроші проти світла й огляньте всі водяні знаки — на фальшивці їх не буде видно.
  3. Якщо крізь світло не проглядається портрет на купюрі з іншого боку — вона точно підроблена.

  Купюри нового зразка підробити набагато важче, тому що вони мають додатковий захист: голограмне покриття і металеву нитку. Тому, як правило, підробляють банкноти старого зразка. Найчастіше це стається з купюрою номіналом 200 гривень — 45% від загальної кількості підробок. На другому місці — 500-гривнева банкнота (39%), а за ними зі значним відривом шкутильгає 100 гривень — тільки 8% підробок.

  З добрих новин: за даними НБУ, після 2021 року шахраї стали підробляти утричі менше гривень. Це відбувається тому, що щораз більше українців переходить на безготівковий розрахунок.  Погана новина: фальшивомонетники активніше підробляють 100-доларові купюри. 

  Тому ще раз застерігаємо вас: будьте пильними й обмінюйте валюту лише у надійних місцях.

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!