Андрухович та Прохасько створили дитячу книжку «Сузір’я Курки»

Софія Андрухович та Мар’яна Прохасько створили дитячу книжку «Сузір’я Курки». Вийшла вона у «Видавництві Старого Лева». Це – перша книжка у серії «Напиши мені книжку», яку започаткувала Мар’яна: на її запрошення автори писатимуть тексти, які вона ілюструватиме.

У «Сузір’ї Курки» головна героїня тут – не дівчинка, а старенька бабуся Марія, яка живе високо в горах зі своєю улюбленою куркою Марічкою. Марія не припиняє з широко розплющеними очима дивуватись із цього світу і щодня відкриває для себе щось нове. Заради своїх друзів, дідусів Кулінського і Зелінського, Марія долає власні страхи і вирушає до темного лісу. На Марію з Марічкою в лісі чекають небезпеки, несподіванки, відкриття і справжні пригоди.

suzirja_kurky_0

Книжка «Сузір’я Курки» народилась із багаторічної дружби Мар’яни Прохасько та Софії Андрухович. Її творення стало справжньою пригодою – складною і непередбачуваною. Досвідом, який змінює і навчає. Мар’яна Прохасько стала не лише ілюстратором, а й режисеркою «Сузір’я Курки». Вона створила у книжці цілий світ у колажах, магічним чином поєднавши малюнки з фотографіями (фото – Олена Субач). Ролі виконали непрофесійні актори, які перейнялись історією та достовірно втілились у своїх персонажів. Текст написала письменниця Софія Андрухович.

 «Створення історії про стару Марію і курку Марічку подарувало мені неочікувану кількість відкриттів, – розповідає Софія Андрухович. –   Але найцінніше — те, що це не був мій самотній досвід. Насамперед “Сузір’я Курки” – це досвід взаємодії. Завдяки ньому ця книжка поставала переді мною в численних ракурсах, постійно проявляючи нові рівні. Що може статись, коли двоє людей з власними історіями та поглядами на світ відкриваються одне для одного? Що може статись, коли вони запрошують у свою пригоду інших учасників? Кожен приносить щось своє, для кожного знайдеться місце… “Сузір’я Курки” справді схоже на сузір’я: воно складається з окремих небесних тіл, які, підсвітлюючи одне одного, творять на небі візерунок, прочитання якого залежить від того, хто читає.».

«Коли я придумувала техніку до книжки, я хотіла, щоб це було щось інакше, ніж в кротячих книжках, каже Мар’яна Прохасько. – Я хотіла, щоб ця моя нова мова була складніша, тонша, вишуканіша, абстрактніша. Мені було важливо передати графіку осені та графіку гір. І вперше в моїх книжках з’явилися люди. Це стало головним викликом. І моєю невдачею. Після багатьох спроб намалювати людські обличчя я побачила, що не можу намалювати так, як хочу. Так з’явилась ідея колажу. Ця книжка перетворювалася на фільм і наша з Софією комунікація розширилася до більшої кількості людей.

Бабусю головної героїні  я вибрала на службі в церкві серед кількох десятків інших бабусь, просто відчула, що це вона, підійшла до неї, розказала про нашу ідею і вона відразу погодилася. Її звати Василина Зеленчук і я вважаю, що вона найпрекрасніша бабуся з усіх можливих бабусь, які б могли зіграти роль старої Марії. Орисю зіграла донька моєї подруги Устина Шкутяк, яка зачарувала нас усіх своїм неповторним шармом і безпосередністю. Коли ми знайшли двох головних героїнь і фотографа Олену Субач, то вирушили у головну гірську експедицію – власне на зйомки. І вже там, на місці, у процесі роботи зрозуміли, що тут живуть і наші герої другого плану: чоловіки Кулінський та Зелінський і тато Орисі. Кулінського і Зелінського ми також вибрали на службі в церкві, а тата Орисі люб’язно погодився зіграти місцевий священик отець Іван Рибарук. Все відбувалося доволі спонтанно і легко. Життя саме давало нам подарунки, а ми тільки встигали ними користатися».

Презентація книжки відбудеться на Книжковому Арсеналі у Києві.

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!