“Ані прозоро, ані пропорційно”: журналісти дослідили, як на Прикарпатті використовують екологічні кошти

  • Сьогодні, 14 червня, в Івано-Франківську громадська організація «Медіа група» провела круглий стіл на тему «Екофонд Прикарпаття: чому гроші не вирішують екологічних проблем».

    Протягом п’яти місяців ГО «Медіа група» досліджувала використання екологічних коштів за 2016-2018 роки. З лютого по травень 2019 року журналісти об’їздили 5 районів області: Косівський, Калуський, Галицький, Снятинський та Верховинський.

    «Щороку в Івано-Франківський обласний фонд охорони природного навколишнього середовища надходить понад 100 мільйонів гривень екологічних податків. Розподіл коштів не можна назвати ані пропорційним, ані прозорим», – зазначає активістка Юлія Канюс.

    Для початку журналісти показали, скільки загалом коштів заходить в екологічний фонд та як розподіляється екологічний податок. Опісля – почали аналізувати використання екологічних коштів в розрізі районів.

    «Калуш уже довго називають серйозною екологічною загрозою не лише нашого регіону, а й цілої України. Але на вирішення цих проблем останні кілька років не отримує майже нічого», – додає активістка.

    Зі всіма виявленими фактами, які можуть містити ознаки порушень або зловживань «Медіа група» звернулася до правоохоронних органів. Наразі порушено 3 кримінальні справи.

    «На сьогодні жодного клопотання до суду не було передано. Основну роботу тут робить прокуратура. Вона повинна контролювати роботу слідства», – зазначає юристка Зоряна Івасишин.

    Водночас заступник начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Олег Йосипів стверджує, що перевірка триває.

    «По трьох зверненнях управлінням було внесено до реєстру. Наразі йде слідство. Воно перебуває на контролі головного управління. Конкретні деталі я розповідати не можу», – переконує Олег Йосипів.

    Міський голова Косова Юрій Пласконос стверджує, що з деякими аспектами він згідний, а з іншими – ні. Дуже багато є різних моментів. Ми виходимо з тих правил гри які створені законодавцем. Проблема берегоукріплення стосується не тільки Косова, а й інших регіонів. Область виділяє кошти, а вони затримуються на рівні районів.

    «Основна причина – через нашу голову хтось робить щось на нашій території. Я вважаю що це неприпустимо коли одні роблять, а інші відповідають за зроблене. Ми з цим успішно воюємо», – каже мер Косова.

    Журналісти дійшли до висновків, що екологічні кошти часто використовують для «латання дірок»,   заразом важко дослідити прозорість як розподілу екологічних коштів, так і подальшого вибору виконавця тих чи інших робіт, адже на сайті “Прозоро” майже не публікують тендерної документації.

    Крім того, важливим питання є те, що не фінансуються програми зі збереження атмосферного повітря, рослинного та тваринного світу, проблема зі сміттям, яка для кількох регіонів є глобальною, вирішується закупівлею контейнерів.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!