Аномальна зима

  • Зима не тішить нас ані морозами, ані снігом. Ба, більше, у NASA дослідили, що в Україні спостерігається аномально тепла зима. Незважаючи на те, що за прогнозами метеорологів, ця зима мала би бути дуже холодною. Плюсові температури призвели до того, що зацвіли квіти, ведмеді не лягли у сплячку, а бабаки прокинулися на два місяці швидше.

     Не зима, а весна

    У вересні 2017-го метеорологи прогнозували, що зима прийде швидко і буде найсуворішою та найтривалішою за останніх сто років. Мовляв, аномально низькі температури вдарять вже на початку грудня. По всій Європі буде багато снігу, пронизливий вітер і сильні морози до -30 градусів. А протриматися похолодання може аж до квітня.

    Такі люті холоди вони пов’язували з новим кліматичним циклом, в який входить Земля, і з різким підвищенням температури в Тихому океані на один градус. Британський кліматолог Джеймс Медден заявив, що очікується щось на кшталт міні-льодовикового періоду через поступове зменшення кількості сонячних плям.

    Про те, що зима мала бути холодною і з великою кількістю снігу, говорили і народні прикмети. У народі вважається, що якщо восени було багато білих грибів, то буде багато снігу взимку. Минулої осені ліси рясніли грибами, але в грудні сніг випадав лише декілька разів і танув, бо не було морозу.

    Наразі грізні прогнози метеорологів та народних прикмет не підтвердилися. Навіть навпаки, плюсові температурні показники зими б’ють рекорди. Нещодавно космічне агентство США NASA опублікувало карту нашої планети, на якій відзначені температурні аномалії. Згідно з нею, Україна потрапила в зону аномально теплої зими. При цьому зима в Сполучених Штатах відзначається як аномально холодна.

    Через аномально теплу зиму на Прикарпатті цвітуть квіти, з’явилися гриби, а ведмеді у Галицькому національному природному парку досі не впали у сплячку. Тож жителі області масово діляться в соцмережах фотографіями того, як на городах і прибудинкових територіях пробиваються тюльпани, проліски, а троянди випускають нові бутони, які ось-ось зацвітуть.

    А в перші дні нового року розцвіли первоцвіти. Прикарпатці не розгубилися і почали зривати їх на продаж. На Різдво в області подекуди фіксували температуру +14 градусів. Тож жартома різдвяні свята мешканці області називали великодніми.

    Незвично тепла зима спостерігається не тільки в Івано-Франківській області, а в усій Україні. Так, 3 січня в Миколаївському зоопарку завчасно прокинулися бабаки. Вони вже розкрили вхід у нору, де проводять майже весь час, а це означає, що період неспання триватиме довго. Адміністрація парку повідомила, що такого раннього пробудження не пам’ятає. Для порівняння, в 2017 році бабаки прокинулися 22 лютого, тобто майже на два місяці пізніше.

    Як у світі?

    У США також спостерігаються погодні аномалії. Так, східне побережжя США переживає найсильніші морози за останніх кілька років. Історичний циклон, який приніс до Північної Америки арктичне повітря, вже забрав життя у щонайменше 19 осіб.

    Через хурделиці у семи штатах на півдні США введений режим надзвичайного стану. Американські міста буквально паралізовані – скасовані декілька тисяч авіарейсів, а сотні шкіл закриті. У найпівденнішому штаті США Флориді вперше за останніх 28 років випав сніг. Таке незвичне похолодання стало причиною масової гибелі тварин, які просто замерзають у своєму природному середовищі існування.

    У Флориді похолодання призвело до того, що з дерев почали масово падати ігуани. Сидячи на гілках, тварини замерзають і ціпеніють, а після падіння можуть деякий час перебувати в нерухомому стані. Також сильно страждають від холоду і черепахи. Вони ціпеніють у воді і їхні трупи масово знаходять на поверхні.

    А на горі Вашингтон у штаті Нью-Гемпшир зареєстрована температура вітру на рівні мінус 73 градуси за Цельсієм. Це місце стало одним з найхолодніших на планеті. При температурі вітру в -73 градуси фактична температура повітря становила -38.

    Вперше за десятиліття справжня зима прийшла до Мексики. Центральні і південні регіони накрило снігом. Його настільки багато, що у кількох містах навіть оголосили надзвичайний стан. Через негоду ускладнений рух транспорту. А в Канаді вже зафіксували на термометрах -40 градусів.

    В той час, як ці країни потерпають від холоду і снігу, мешканці Австралії, де зараз літо, страждають від спеки. У місті Сідней зафіксовано рекордну температуру +47 градусів. За даними метеобюро, останній раз така температура там була у 1939 році.

    Фото Святослава Короля

    Температура б’є рекорди

    Начальник відділу гідрометзабезпечення Івано-Франківського центру з гідрометеорології (ЦГМ) Тетяна Атаманюк розповідає, що зима може показати свій характер ще у другій половині січня, лютому і навіть березні. Втім, погоду дуже важко передбачити, оскільки раніше була циклічність температур та процесів, що давало можливість точніше прогнозувати погоду і, відповідно, вірити у народні прикмети. Зараз же траєкторії руху циклонів і антициклонів змінюються досить часто. Наприклад, циклон йде з північного заходу на південний схід, але його різко розвертає, і він повертається в Польщу.

    Фахівці Івано-Франківського ЦГМ відзначають, що протягом останніх десятиріч в області зростає середня температура повітря за рік. Значне зростання максимальної і мінімальної температури повітря у холодний період року зумовило зменшення кількості морозних днів, хоча максимальна тривалість періоду з сильним морозом не змінилася.

  • Так, грудень 2017 року був теплим, вітряним та малосніжним. Погодні умови формувалися в основному під впливом циклонічної діяльності. За словами метеоролога Ірини Марчук, циклони спричиняли переважно вітряну погоду, подекуди із снігопадами, налипанням мокрого снігу. Однак сніговий покрив був нестійким, а температурні показники – мінливими. Найнижчі температури зафіксовані у високогір’ї Карпат 20-21 грудня – 11-12 градусів морозу, найвищі – 16-17 градусів тепла 12 грудня.

    Протягом першої декади минулого місяця спостерігалися невеликі та помірні опади, в окремі дні – сильний сніг. Друга декада була надзвичайно теплою, що пояснюється перевагою циклонічних процесів, причому більшу кількість днів Івано-Франківська область перебувала в теплій повітряній масі.

    12 грудня денна температура перевищила багаторічні показники і становила 15,7 градуса тепла. Загалом, як відзначає метеоролог, у грудні в обласному центрі спостерігалась середня температура +1,8 , що на 3,9 градуса вище від норми. В області середньомісячна температура повітря становила 1,9-2,2 градуса тепла, що на 3,4-4,6 градуса вище від норми.

    Початок січня теж був аномально теплим. Так, 1 січня максимальна температура повітря в Івано-Франківську становила 13,2 градуса тепла та перевищила максимум 1984 року, коли в цей час була зафіксована температура 9,5 градуса.

    Через дощі та відлиги місячна водність річок у грудні була вищою від норми. Зокрема, як зауважує гідролог Мар’яна Клюка, в басейні Дністра вона становила 119-381%, а в басейні Прута – 190-266% місячної норми. На ріках області протягом місяця переважала стабільність рівнів води, але 13-14 грудня спостерігався талодощовий паводок, який пройшов у межах русел.

     

    фото Оксани Табачук

    Врожаї – у зоні ризику

    За словами агрометеоролога Тетяни Стрижко, в грудні мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння становила 0,2-2 градуси морозу, що значно вище від критичної температури вимерзання озимої пшениці, яка становить від -14 до -14,3 градуса. Промерзання ґрунту на 1-7 см спостерігалося тільки в другій декаді. Втім, перезимівля озимих культур відбувалася переважно за задовільних умов.

    Проте агрометеоролог зазначає, що високі температури грудня та початку січня спонукали до відновлення вегетації рослин в період зимового спокою, а також – негативно впливають на біоритми людського організму.

    Ігор Ткач, у саду якого нараховується понад сто дерев, занепокоєний такою теплою зимою. Адже більшість хвороб та грибків, які є в садах і лісах, не знищуються. Тому потрібно буде мінімум дві обробки саду, щоби не було сильного ураження деревини.

    Він зазначає, що якщо й далі буде плюсова температура, то ми залишимося без урожаю і цьому не можливо протистояти. З великим морозом ще можна боротися, наприклад, поливати чи робити димову завісу, а з плюсовою температурою – ні. «Єдине, що можна, це тільки робити блокову побілку спеціальним розчином для того, щоб цвітіння запізнилося на пару тижнів. Але цього ніхто не робить восени, бо це робиться в лютому», – підкреслює Ткач.

    Як зазначає заступник голови Всеукраїнської аграрної Ради Денис Марчук, аграрії дуже переймаються тим, що значні площі озимих посівів через таку погоду нині перебувають в зоні ризику. Адже рослини вийшли зі стану спокою, в якому вони повинні бути в цей період. Активізація фізіологічних процесів робить їх беззахисними перед зниженням температури. Якщо сніг не випаде найближчим часом, то морози до -9 градусів можуть пошкодити зимовий ріпак, а морози до -15 – озиму пшеницю.

    Директор департаменту агропромислового розвитку ОДА Іван Андріїшин каже, що наразі важко спрогнозувати, як ці плюсові температури відіб’ються на врожайності. «Якщо ця погода спровокує подальші кущення і ріст рослин, а потім буде замерзання, то є ризик розривання кореневої системи. Це може призвести до часткового пошкодження і загибелі озимих зернових культур. У нас посіяна пшениця, жито, ячмінь і тритикале. Тому ризик для посівів є», – зазначає він.

    Те саме стосується і садів. Тепла погода провокує набрякання бруньок, починається сокорух, і дерева можуть навіть зацвісти. Тому обмерзання може призвести до втрати урожайності на 30% або до всихання дерев.

     Наталя КОЗАК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!