Вчені наввипередки шукають шляхи збереження бананів від тропічних хворіб, що загрожують врожаю по всьому світу.
Так звана Панамська хвороба – це тип грибкової інфекції, що проникає в грунт і в даний час поширюється по всій Африці та Азії. Якщо інфекція дістанеться Південної Америки- найбільшого постачальника штучно вирощених бананів, це може стати кінцем для цього фрукту, пише foxnews.com.
Проте існує надія, що схована глибоко в джунглях Мадагаскару, де росте сорт дикого банану, що може зберегти весь вид. Мадагаскарський банан є неїстівний, з великим насінням всередині, проте якимось чином він має імунітет до смертельної хвороби рослин.
“Він не піддається Панамській хворобі, тому, можливо, цей сорт має генетичні особливості, які можуть протистояти хворобі”,- заявив Річард Аллен, старший експерт з охорони природи Королівського ботанічного саду К’ю у Великобританії.
“Ми нічого достеменно не знатимемо, поки не проведемо дослідження власне на банані, але ми наразі не можемо це здійснити, оскільки цей дикий вид оберігається”.
Проблема полягає в тому, що на Мадагаскарі залишилось лише п’ять зрілих бананових дерев.
Елен Раліманана, менеджер команди центру охорони природи Мадагаскару, повідомила в ЗМІ, що критично важливо дослідити склад мадагаскарського банану, щоб з’ясувати, які гени захищають його від панамської хвороби, що невпинно наступає.
“Дуже важливо зберегти дикий банан, тому що він має великі насіння, що дає можливість знайти ген для поліпшення культивованого банану”, – сказала вона BBC.
Наразі ви все ще побачите банани у вашому місцевому продуктовому магазині. Але якщо хвороба пошириться далі, перш ніж дослідники успішно схрестять фрукти, то популярний кавендійський банан буде важко знайти – і в підсумку фрукт може зникнути взагалі.
Переклав Назар Федоришин