Батьки проти дистанційного

  • Навчальні заклади, в яких провакциновано менше 80% працівників, перейшли на дистанційну форму навчання. Але на Калущині через це збунтували батьки школярів: пишуть колективні звернення, бойкотують онлайн-уроки та обіцяють перекривати дороги. Протистояти «ковіду» треба, кажуть вони, але не за рахунок освіти та майбутнього дітей.

    Рішення про встановлення «жовтого» рівня епідемічної небезпеки в усіх регіонах України Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій прийняла 21 вересня. Відтак, згідно з роз’ясненнями МОЗ, слід обов’язково дотримуватись маскового режиму та фізичної дистанції у 1,5 метра; заборонено проведення масових заходів за участю більше 1 особи на 4 кв. метри площі будівлі або території; заповненість кінозалів та залів інших закладів культури не може перевищувати 50% місць, а заповненість спортзалів і фітнес-центрів — не більше, ніж 1 особа на 10 кв. метрів. Дошкільним навчальним закладам та 1-4 класам шкіл дозволили працювати у звичайному форматі, а от іншим закладам освіти — у разі наявності 80% вакцинованого хоча б одною дозою персоналу. Якщо відсоток щеплених менший, вони повинні перейти на дистанційний формат. Тож з 23 вересня школи почали закривати.

    Станом на ранок понеділка, 27 вересня, повідомили «Галицькому кореспонденту» в Департаменті освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА, із 1080 закладів освіти області лише у 486 показник вакцинації перевищував необхідні 80%. Якщо більш детально, то не впроваджувати дистанційну форму навчання з цієї дати могли 48% закладів загальної середньої освіти, 39,5% — позашкільної, 45% — професійно-технічної та 27% — вищої освіти. За даними департаменту, загалом на Прикарпатті нараховують 49 035 працівників освіти, з яких вакцинованими на той момент були 31 089, тобто 63,4%.

    Як працювати під час посилення карантину, кожен навчальний заклад може вирішувати самостійно. Але на рівні громад зазвичай приймають єдине рішення. Подекуди вносять зміни у структуру навчального року та вже оголошують осінні канікули, в інших працюють дистанційно та паралельно «нарощують» показники вакцинації.

    У Коломиї, до прикладу, з впровадженням «жовтої» зони на дистанційку (щоправда, всього на два дні) перейшов лише один ліцей, тоді як інші 18 шкіл успішно подолали бар’єр у 80% щеплених працівників і працювали у звичному режимі. В Івано-Франківську усі 54 заклади загальної середньої освіти завдяки високим показникам вакцинації наразі працюють офлайн. А у Рогатинській міській територіальній громаді у понеділок у звичному режимі працювали 6 ліцеїв та гімназій, а також заклади дошкільної освіти і початкова школа. А учнів 5-11 класів відправили на канікули до 29 вересня. Ситуація з вакцинацією тут невтішна: у Конюшках вакциновано близько 11% працівників гімназії, у Воскресинцях — менше 14%, Заланові — 20%, Пукові — 17%, а подекуди й менше.

    Начальниця відділу освіти Рогатинської міської ради Галина Романко в коментарі «ГК» зазначила, що такий низький відсоток вакцинації характерний для малокомплектних шкіл у невеликих селах, де є всього по кілька працівників. В решті навчальних закладів відсоток вакцинованих значно вищий.

    «Йде активна інформаційна кампанія, і ми бачимо, що працівники закладів освіти вакцинуються. Канікули завершаться, і ми сподіваємося, що вже з четверга більшість гімназій та ліцеїв зможуть відчинити двері для своїх учнів. Решту ми таки будемо змушені ще відправити на дистанційну форму», — каже Галина Романко.

    У Калуші — бунтують

    Дводенні канікули, 23 і 24 вересня, були й у Калуській міській територіальній громаді, після чого більшість шкіл таки відновили навчання. На дистанційну форму перейшли учні 5-9-х класів Кропивницької та Копанківської гімназій, а також учні 5-11-х класів Боднарівського, Пійлівського, Голинського та Ріп’янського ліцеїв, у яких відсоток вакцинації станом на понеділок коливався у межах 43-70.  

    Переходу на дистанційну форму вкрай не раді батьки школярів. Нарікають на критично низьку якість такого навчання та цілу низку супутніх проблем.

    «У мене двоє дітей, — каже Марія Порціна, мешканка села Кропивник. — Син зараз навчається у 9 класі, а донька у 7-му. Півтора року вони зривають очі в телефонах, заважаючи один одному під час онлайн-уроків. Діти потребують живого спілкування не лише з учителями, а й з однолітками. І те, що відбувається зараз, — це порушення наших конституційних прав! Ми довго терпіли, але зараз готові боротися та вдаватися до акцій протесту. Вдома діти не можуть здобути належної освіти!»

    Медик за фахом і багатодітна мама Оксана Синяк додає: «Зараз усі зусилля влади спрямовані на подолання лише однієї хвороби. Але є й інші, з не менш важкими наслідками. Сколіози, погіршення зору, психологічні порушення… Цей перелік можна продовжувати. У дітей, які тривалий час навчаються вдома, розвивається апатія, вони втрачають навики самоорганізації, комунікації…»

    У пані Оксани троє дітей, старші навчаються у 5-му та 6-му класах. «Поки я у декреті зараз, то ще можу принаймні подбати про теплий обід дітям. Але хто з батьків ходить на роботу, то це теж проблема. Адже перерв між онлайн-уроками практично немає. І після кількох годин сидіння перед екраном ноутбука чи смартфона діти вилазять бліді, надзвичайно втомлені та голодні. А ще ж є питання безпеки…»

    Нарікають дорослі й на економічний бік цієї проблеми. Адже уроки у дітей різного віку відбуваються паралельно, й не завжди у батьків є можливість придбати по окремому комп’ютеру кожному школяреві, відвести й обігріти окремі кімнати та забезпечити необхідну тишу в домі. Батьки одноголосно стверджують: якщо на початках дистанційне навчання здавалося тимчасовими «канікулами» й сидіти на так званих уроках у піжамах було «весело», то зараз діти й самі дуже просяться до шкіл.

    У Кропивнику батьки вирішили боротися: організували збори, сформулювали колективне звернення до прем’єр-міністра України Дмитра Шмигаля, міського голови Калуша Андрія Найди та директора Кропивницької гімназії Миколи Шевчука. У документі зокрема зазначили, що вони категорично проти дистанційного навчання.

    «Оскільки, згідно з твердженням Міністерства охорони здоров’я, діти та підлітки переносять захворювання на COVID-19 у легкій або безсимптомній формі, ми вважаємо, що навчатися діти можуть очно, відвідуючи навчальні заклади… Ми — батьки, і вимагаємо реалізації конституційного права наших дітей на освіту — справжню, а не сурогатну! Хворобу треба зупиняти, але не за кошти освіти, розвитку і майбутнього наших дітей!» — йдеться у тексті заяви, яку підписали кількадесят батьків. Якщо очікуваної реакції на звернення не буде, люди обіцяють мітингувати, зокрема й перекривати дороги державного значення. 

    Підтримати мешканців Кропивника готові й у сусідньому селі: в Голині також збирають підписи під зверненням щодо відмови від дистанційного навчання. Втім, директори відповідних навчальних закладів лише розводять руками: відчинити двері шкіл, кажуть, були б раді, але не мають права.

    У коментарі «ГК» міський голова Калуської громади Андрій Найда зазначив: єдине, чим можуть допомогти у цій ситуації, це підтримати звернення батьків під час сесійного засідання і направити його до Кабінету Міністрів. Інших законних важелів впливу на рівні міста немає. «Я думаю, що більшість шкіл нашої громади за кілька днів таки повернуться до звичного режиму роботи. Адже ми щоденно моніторимо показники вакцинації і бачимо, що в більшості навчальних закладів вони зростають і наближаються до 80%», — додав Андрій Найда.

    «Кількість шкіл, які повертаються з дистанційної на очну форму роботи, змінюється щоденно, — прокоментувала очільниця відділу освіти, молоді і спорту Калуської РДА Оксана Савчук. — На момент впровадження «жовтої» зони у нас зі 129 шкіл у 13-ти територіальних громадах району залишались працювати 41. Зараз активно триває процес вакцинації працівників навчальних закладів і ситуація поліпшується».

    За інформацією заступника директора департаменту освіти, науки та молодіжної політики ОДА Ігоря Гаврилюка, станом на ранок вівторка на Прикарпатті двома дозами вакцини від COVID-19 вже провакцинувалися 30% освітян області, однією — 50%. Рубіж у 80% вакцинованих освітян пройшла половина шкіл, а у багатьох цей відсоток є нижчим всього на кілька пунктів, що дає підстави прогнозувати позитивну тенденцію. 

    Втім, питання вакцинації педагогів загалом турбує не всіх батьків. Чимало з них готові відпускати дитину й у школи, де рівень щеплених значно нижчий за встановлену норму. А от самі освітяни все частіше зазначають, що увага до них — надто загострена, тоді як не менш доречно зараз ставити питання і про вакцинацію батьків.

    Тетяна КІНДЮХ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!