Безробіття і карантин: замкнуте коло

  • З початку березня в Україні різко зріс рівень безробіття. Нічого дивного, адже через карантин значна частина підприємств закрилася, причому деякі – назавжди. Заробітчанам, які повернулися з-за кордону перед карантином, важко влаштуватися на роботу, адже її практично немає. Не найкраща ситуація на ринку праці на Івано-Франківщині.

    Невтішні цифри

    З початку карантину 12 березня, тобто за три місяці, в Україні отримали статус безробітних 276 тисяч осіб. Станом на 11 червня у країні нараховувалося понад 514 тисяч безробітних – це лише тих, хто офіційно зареєструвався у центрах зайнятості. Загальна кількість українців, які не мають роботи, за оцінками деяких експертів, становить 2-3 мільйони.

    «Зараз дійсно складна ситуація із втратою роботи. Мікро- і малий бізнес – це ті сфери, де була величезна кількість робочих місць. На сьогодні, за останніми даними, кількість офіційно зареєстрованих безробітних – понад 514 тисяч людей. На 12 березня (коли ми ввели карантин) їх було 361 тисяча. З початку карантину отримали статус безробітних 276 тисяч людей. А 142 тисячі вже вдалося працевлаштувати», – розповів на пресконференції прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

    Офіційний рівень безробіття в Україні у 2019 році становив 8,2%. Цього ж року в Кабміні прогнозують його стрімке зростання до 9,4%, адже близько 30% українських компаній під час карантину закрилися тимчасово, а 6% – назавжди. Боротися із такими невтішними цифрами уряд планує, створюючи робочі місця за програмою «Велике будівництво».

    Ця програма передбачає протягом року зведення та ремонт в Україні 100 шкіл, 100 садочків, 100 стадіонів і 200 нових приймальних відділень лікарень. Також заплановано збудувати 4000 км доріг. У квітні Денис Шмигаль анонсував створення 500 тисяч робочих місць для українців вже до кінця травня. Цю обіцянку він провалив, адже станом на червень чиновники говорять лише про 100-150 тисяч працевлаштованих – і далеко не всі вони працюють на “Великому будівництві”.

    У кінці квітня уряд спростив процедуру подачі документів до центрів зайнятості. Також Кабмін ухвалив виділити 4,7 мільярда гривень для виплати допомоги з часткового безробіття на період карантину. Ця програма справді стала порятунком для малого та середнього бізнесу. Допомога надається тим підприємствам та ФОПам із найманими працівниками, які зупинили чи скоротили свою діяльність у зв’язку з карантином.  Допомога встановлюється за кожну годину, на яку працівникові було скорочено тривалість робочого часу, із розрахунку двох третин тарифної ставки або окладу, але не більше, ніж 4 723 грн на місяць.

    За цією програмою до українських центрів зайнятості подали майже 72 тисячі пакетів документів (з них понад 52 тисячі – від ФОПів без найманих працівників). Ухвалено майже 25 тисяч рішень для здійснення виплат 142 тисячам працівників. Таку статистику в Державному центрі зайнятості надали станом на 17 червня, при цьому заявки від підприємців, яким нічим платити своїм працівникам, продовжують надходити щодня.

    Івано-Франківщина – особливості безробіття

    Ситуація з безробіттям на Прикарпатті в цілому не надто відрізняється від загальноукраїнської. Втім є і свої особливості, пов’язані з соціально-економічною специфікою області.

    Директор Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василь Цимбалюк розповів, що з початку 2020 року в Івано-Франківській області спостерігається ріст кількості зареєстрованих безробітних.

    «Протягом січня-травня 2020 року статус безробітного мали 21,8 тисячі осіб, що на 6,1 тисячі (тобто на 39%) більше, ніж у відповідному періоді минулого року. За цей період за сприяння служби зайнятості працевлаштовано 12,9 тисячі осіб. Допомогу із безробіття отримували 19,7 тисячі осіб. Середній розмір такої допомоги у травні 2020 року становив 3 397 гривень», – сказав Василь Цимбалюк.

    У центрі зайнятості також нагадують, що в період карантину процедуру реєстрації спростили: не потрібно подавати копії документів – лише дві заяви про надання/поновлення  статусу безробітного і про призначення/поновлення виплати допомоги у зв’язку з безробіттям. Реєстрація цих заяв у службі зайнятості відбувається у день подання документів.

    «Порівняно з минулим роком, можемо сказати, що рівень безробіття збільшився практично вдвічі – працевлаштуватися зараз складно, роботодавці майже не приймають людей на роботу. Ми очікуємо, що після послаблення карантину більше людей зможуть працевлаштуватися. За вчорашній день, 17 червня, отримало роботу близько 100 чоловік. Багато це чи мало? Важко сказати. Але така цифра практично щодня. Буде послаблення і далі – буде працевлаштування. А ще ми сподіваємося, що звільнені люди зможуть повернутися на попередні місця роботи. Звісно, не можемо говорити, що повернуться всі – розраховуємо на 50-70%», – каже заступник директора Івано-Франківського обласного центру зайнятості Тарас Басюга.

    В установі не ведуть статистики, хто саме до них звертається – чи це заробітчани, які повернулися перед карантином і не змогли знайти роботу, чи звільнені працівники, чи збанкрутілі ФОПи, що закрили бізнес. Втім певні тенденції все ж простежуються: через близькість до кордону на Івано-Франківщині серед безробітних значний відсоток заробітчан.

    «Є значна кількість людей, які були найманими працівниками, але є й ті, які раніше працювали за кордоном. Ми не можемо точно сказати, скільки людей до цього були у Польщі чи Чехії, але це чітко видно за стажем. Якщо людина, відповідно до трудової книжки, не працювала з 2010 до 2020 року, то, очевидно, вона працювала за кордоном. І така людина без страхового стажу отримує меншу допомогу з безробіття – для цієї категорії  передбачено виплату 1000 гривень щомісячно. Таких осіб від 25 до 30%. Решта 70-75% працювали в Україні і мають вже певний страховий стаж. В середньому вони отримують 3397 гривень на місяць, максимальна сума – 8400 гривень”, – хто це говорить???.

    Щодо підприємств і ФОПів, вже 1092 підприємства малого і середнього бізнесу звернулися до Івано-Франківської обласної служби зайнятості та подали документи на отримання допомоги у зв’язку з частковим безробіттям у період карантину. Робоча група прийняла 1065 позитивних рішень, тож отримати компенсацію зарплати зможуть 7366 найманих працівників. Також станом на 17 червня розглянули та прийняли позитивні рішення щодо 630 ФОПів. Держава профінансувала 25 мільйонів гривень для виплати допомоги у зв’язку з частковим безробіттям працівникам Івано-Франківщини. Затримок з виплатами немає, переконують у центрі зайнятості.

    Як і де шукати роботу на карантині

    Карантин вніс деякі інновації у роботу Івано-Франківського обласного центру зайнятості. За словами заступника директора цієї установи Тараса Басюги, тепер не обов’язково особисто приходити в центр зайнятості і писати заяви. Це можна зробити і дистанційно – аби не наражати себе і працівників на ризик зараження коронавірусом.

    «Зареєстрованих безробітних у нас стає щодня більше. Це пов’язано як із ситуацією в державі, так і з тим, що зараз у шукачів роботи є можливість дуже просто реєструватися в режимі онлайн. Уряд спростив процедури, тож тепер зареєструватися у центрі зайнятості може будь-хто, сидячи вдома на дивані – за допомогою електронних сервісів або просто написавши нам заяву на електронну скриньку employment@ifocz.gov.ua», – розповідає Тарас Басюга.

    Якщо ж шукач роботи все-таки хоче прийти до центру зайнятості особисто, то він може це зробити. Для уникнення контакту з працівниками на час карантину створено відокремлене робоче місце, де можна зареєструватися безробітному. Там є взірці документів, які треба заповнити, після чого їх слід вкинути у спеціальну скриньку. Двічі на день працівники їх виймають і вносять до бази.

    Щодо самих вакансій, більшість з наявних – це місця для людей робітничих професій. Фахівців з вищою освітою не надто потребують, а от професійно-технічна освіта і досвід у робітничій сфері будуть серйозним плюсом. Люди переважно працевлаштовуються у сільському господарстві, у сферах торгівлі, транспорту чи будівництва. Ще є вакансії у сфері державного управління – тут вже потрібні дипломи про вищу освіту.

    «Люди, зрозуміло, шукають роботу, де більше платять. При цьому вони не завжди зважають на свій стаж та досвід. Для фахівців з вищою освітою вакансій, якщо чесно, бракує. Станом на зараз ми маємо близько 500 вакансій – і більшість з них для робітничих професій. У відсотковому відношенні сказати тут щось складно, але безробітних, звісно, в рази більше, ніж вакансій. Всі чекали, що з 22 червня повністю запрацюють підприємства і установи, але уряд прийняв рішення продовжити карантин до 31 липня. Тож тепер люди переосмислюють свої плани та сподівання. Але ми залишаємось оптимістами», – запевняє Тарас Басюга.

    Замість підсумку

    Трішки оптимізму, звісно, ніколи не завадить. Але коронавірус завдав потужного удару, і його наслідки для світової економіки є катастрофічними. Це трильйони доларів збитків та десятки мільйонів безробітних людей. І мова про подолання вірусу ще не йде – вчені лише тестують вакцини та препарати від COVID-19, який продовжує поширюватися планетою.

    В Україні спершу прогнозували спад захворюваності, але після послаблення карантину кількість хворих почала знову рости. В цих умовах не виключено, що підприємства і установи доведеться закривати знову, викликаючи нову хвилю безробіття та соціальної напруги. Втомлені такою ситуацією, люди перестають дотримуватися санітарних норм, відтак знову зростає захворюваність – і виходить замкнуте коло. Чи вдасться Україні розірвати його і скільки ще триватиме криза, наразі не знає ніхто. В одному можна бути впевненим точно: соціальна дистанція та протиепідемічні заходи є цілком реальними засобами боротьби з COVID-19 та з такими його наслідками, як масове безробіття.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!