Днями у світі відзначали День шоколаду. А хто зловживає солодощами, ризикує розповніти. Як-от і сталося з героями цієї статті. Колись вага власного тіла їх насторожувала, нерідко дратувала, а іноді навіть лякала. Однак їм вдалося не лише схуднути, але й змінити стиль життя і навіть мислення. Дієтологи кажуть, що часто найкращою мотивацією для схуднення стає якась хвороба. А психосоматологи додають: нерідко справжня причина надмірної ваги криється в неусвідомленій образі.
Набридло викидати джинси
«Я завжди була повненькою. З ваги понад 70 кг не вилазила багато років. Точніше, в 11-му класі пам’ятаю вагу 58 кг, а далі менше 70 не було, – розповідає 36-річна франківка Оксана Галько. – Загалом була відносно активна: періодично ходила у спортзал, час від часу бували різні види танців, гори з наметами, пробіжки, сплави, але на мої параметри це ніколи особливо не впливало. Зайва вага, крім естетичного, мала ще й суто практичні недоліки. Хто в темі, той знає, як викидати улюблені джинси, бо вони протерлися між ногами, або якою карою можуть бути сукні в спеку. Завжди гріли душу фото «до і після» людей, яким вдавалося змінитись. Але я могла похвалитись лише своїми світлинами «до», бо моє «після» закінчувалось на цифрі 70 (плюс-мінус кілька кілограмів), а потім знову ставало на свої 75».
Так було до грудня 2018-го – поки жінка не взяла участь у проекті одного з місцевих спортклубів. За чотири місяці вона змінила не лише тіло, але й стиль життя і навіть свідомість.
Спершу їй було трохи лячно – кілька днів вагалася, чи записуватися. Графік тренувань був жорсткий: заняття п’ять разів на тиждень (йога, табата, зумба, кросфіт, кардіо), а на вихідних ще й лекції на тему здоров’я і корисного харчування. Але, проаналізувавши свій індекс маси тіла і виявивши, що наближається до першого ступеня ожиріння, Оксана таки зважилася. Та й узагалі їй вже набридло настільки часто викидати джинси.
«Коли я заповнювала аплікаційну форму, там були питання, скількох кілограмів і сантиметрів я хочу позбутися, – продовжує Оксана. – Я всюди писала число 10 і думала, що для мене це просто нездійсненна мрія».
Наприкінці проекту заміри показали більші числа – 13,7 кг, і жінка навіть не помітила, коли ж це сталось. Франківка тепер може похизуватися підтягнутою фігурою, а також кардинальною зміною харчування – нічого смаженого в раціоні. Зараз коронна страва – запіканка з домашнього сиру і шпинату. З улюблених солодощів залишився тільки чорний шоколад. І то зовсім трішечки – аби обманути організм, коли дуже-дуже хочеться смаколика.
«Що мене мотивувало вставати на тренування кожного ранку о 5.40, особливо взимку, коли валить сніг, холодно і темно? – усміхається Оксана. – Хтозна. Ніби нічого конкретного. Або все разом. Багато хто потім запитував, як я так змогла. Рецепт дуже простий: робіть те, що кажуть ваші вчителі. Ми з віком стаємо дуже розумні, все знаємо краще за інших, все вміємо, а в результаті обманюємо самих себе. Будь-яка система працює відповідно до давно придуманих і відпрацьованих законів природи чи Всесвіту. Людський організм у тому числі. Звичайно, буде тяжко, треба буде змінити багато чого, але коли робиш раз, другий, десятий, то все в результаті працює».
Треба менше їсти
Редакторці одного з місцевих інформаційних ресурсів, 31-річній Мар’яні Огородник за пів року вдалося скинути майже три десятки кілограмів. «Добре пам’ятаю, що стало точкою кипіння, – усміхається дівчина. – Я тоді три тижні гостювала у брата в Парижі і погладшала ще на 8 кг. Ще б пак, я нічого там не робила, лиш відпочивала і їла круасани, сири та інші місцеві смаколики. Я тоді так розлютилася на себе, що вирішила кардинально змінитися». І змінилася.
Мар’яна ще з дитинства мала зайву вагу, і всі її родичі мають ту ж проблему. Та й харчуватися в родині звикли так, що це геть не сприяло стрункості: у більшості страв – картопля і борошно. Тому найважче дівчині було змінити раціон. Вона обожнює хлібобулочні вироби і солодощі, від них відмовитися було найскладніше. Іноді дівчині навіть снився свіжий духмяний хлібчик.
А загалом до роботи над схудненням Мар’янине тіло було вже трохи підготовленим, адже до того вона протягом шести місяців тричі на тиждень займалася бігом. Коли тільки починала, то задихалася вже після перших 500 метрів. Але згодом досягла і 2, і 3 км. До того ж, редакторка має проблеми із щитовидною залозою, тому дуже швидко гладшає, а ось біг, переконана вона, чудово нормалізує її обмін речовин і тонізує м’язи.
«Завжди, коли я сідала на дієту, то ставила перед собою дуже масштабну ціль. І постійно зривалася, – ділиться редакторка. – Тому цього разу я вирішила обійтися без високої планки і худнути поступово. І це спрацювало».
Мар’яна підписалася в соцмережі на сторінку фітнес-дієтолога, яка їй імпонувала, і приєдналася до двотижневого челенджу – «Без солодощів». Також звідти дівчина черпала інформацію про правильне харчування і вчилася любити нові страви. Саме за два тижні, як переконує редакторка, організм трансформується і смакові вподобання дійсно змінюються. Тепер їй до смаку різноманітні каші з салатиками і… вода. На вечір старається не готувати страви, здебільшого куховарить на початку дня – так не буде можливості заснути аж надто ситою.
У бажаній формі Мар’яна трималася півтора року, але віднедавна знову почала новий етап схуднення, адже встигла набрати трохи зайвих кілограмів. Її наречений влаштувався працювати в пекарні і чи не щодня почав приносити додому смаколики, і Мар’яна просто не встояла, а там і незчулася, як геть розслабилася. До того ж, коханий ще й неймовірно смачно вміє готувати і любить це робити. Однак надає перевагу не дуже корисним стравам – багато смаженого, соусів тощо.
«Моя головна порада – не куштувати навіть маленького шматочка чогось смачненького і не дуже корисного, мовляв, ось я спробую лише цю крихту і на тому спинюся, – усміхається Мар’яна. – Це самообман. Не спинитеся. Краще тренувати силу волі і зовсім не піддаватися спокусі. Взагалі, люди часто самі себе обманюють, вигадуючи різні відмазки на кшталт «у мене така генетика», «груба кістка», «повільний обмін речовин» і т.д. Але насправді просто треба менше їсти і більше займатися спортом».
Найкраща мотивація – хвороба
Фітнес-дієтолог Ірина Ващук пояснює, що зазвичай людям заважає схуднути незнання. Зараз уже давно не модні дієти та голодування. Вони мають ефект бумеранга – вага завжди повертається після стресу. Краще худнути повільніше, але правильно, тобто обирати правильні продукти: відмовитися від тваринних жирів, мучного, білого цукру, фаст-фуду, не зловживати приправами і соусами, каву пити на нежирному молоці і без сиропів.
Також багато людей більше концентруються на відмові від молочного, кави чи п‘ють добавки, а потрібно дуже мало: комфортний вид спорту, збалансоване харчування та водний режим. Ще заважає схуднути брак мотивації: у людей немає конкретної цілі, і так починаються зриви.
«З професійного досвіду переконалася: найкращою мотивацією схуднути для людей стає хвороба, – каже сімейний лікар, дієтолог Тетяна Чевалюк. – Наприклад, артроз чи цукровий діабет. Мала випадок з практики, коли на збалансованому харчуванні в пацієнтки цукор впав до норми».
Медик додає: коли людина береться за схуднення надто різко, часто їй може просто забракнути сили і натхнення, адже доведеться відкривати для себе абсолютно нові продукти, дисциплінувати себе у спортивних заняттях і т.д. Краще розбити цей процес на кілька етапів, наприклад, спершу, не міняти харчування, а лише додати більше овочів і води, потім забрати найшкідливіші продукти – дуже жирні і швидкі вуглеводи, далі діяти у тому ж керунку, але поступово.
Тетяна Чевалюк застерігає від сліпого дотримання незбалансованих дієт, які популярні в інтернет-просторі, на кшталт дієти Дюкана, монодієт тощо, натомість рекомендує середземноморську дієту, що базується на збалансованому харчуванні. Оптимальним є триразовий прийом їжі.
Щодо спортивних навантажень, є люди, яким стан здоров’я, наприклад, проблеми з суглобами, не дозволяє такої активності. Тоді показані плавання в басейні або ж щоденна швидка ходьба в ортопедичному взутті чи скандинавська ходьба, яка розвантажує коліна.
Власниця йога-студії Євгенія Картушова наголошує на важливій ролі сну. Найкращий час, аби заснути, – з 22.00 до 24.00. Саме тоді організм зможе повністю відновитися.
Також вона додає: якщо людині постійно хочеться з’їсти щось солодке, це може бути проявом нестачі естрогену. Тому варто було б звернутися до лікаря щодо обстеження свого гормонального фону.
Ідей море!
39-річна франківка Ілона Мурзова виходила заміж стрункою. Після першої дитини взагалі не погладшала. Після другої набрала багато кілограмів, але швидко схуднула. Далі були двійнята, і жінка погладшала аж на 30 кг. А після найменшого синочка це число було ще більшим. Так Ілона досягла позначки 112 кг. При зрості 180 см. Єдине, про що вона тоді мріяла – аби тризначне число змінилося на двозначне.
Жінка взяла себе в руки і розробила систему з правильного харчування, спортивних навантажень і, звісно ж, мотивації. Аби не піддатися ліні і не зійти з обраного курсу, вона написала про свій челендж у соцмережі – так дороги назад не було. Чи не щодня Ілона публікувала пости про свій раціон, пригоди, думки і, найголовніше, результати. А вони таки були.
Готовий комплекс страв на місяць франківка замовила заздалегідь в одній з місцевих фірм, яка розробила такий раціон для поціновувачів збалансованого харчування. Так щоранку вона забирала свій пакуночок з порціями на весь день. Другий сніданок завжди був ситніший, ніж обід. А обід – калорійніший, ніж вечеря. Одночасно з цим Ілона займалася з тренером у спортзалі. Загалом таких челенджів у соцмережі було аж три.
Тепер жінка нарешті важить 75 кг – так їй досить комфортно, але ще 9 кг Ілона планує позбутися до свого дня народження, а до нього залишилося трохи менше місяця. І якщо раніше її пріоритетом були гарні вигини фігури, то тепер більшою цінністю є здоровий організм. Аби в гонитві за красою не загубити здоров’я. «Моя головна проблема в тому, що іноді мені важко спинитися під час прийому їжі, – сміється Ілона. – Тому моє завдання – контролювати порції».
Вона щоранку бігає навколо міського озера, почала займатися йогою, харчується п’ять разів на день маленькими порціями, п’є багато води.
А ще застосовує свій особливий метод здійснення бажань. «Я багато читаю про закони Всесвіту і закони карми, – ділиться жінка. – І ось є одне залізне правило: якщо ти хочеш чогось досягнути чи отримати, спершу допоможи це отримати людині, яка має таку саму ціль».
Як це відбувається на практиці? Ілона знайшла подругу, яка теж хоче схуднути. Вони підтримують одна одну, діляться книгами, перевіреними порадами тощо. Жінка запевняє, що це дійсно працює. «Наприклад, ви можете підтримати знайому мамусю в декреті, котра намагається стати стрункішою, – говорить Ілона. – Ви можете побавити її дитину, поки мамуся займатиметься фітнесом. Ви можете подарувати їй консультацію дієтолога. Словом, ідей море».
Може тягнутися аж з дитинства
Лікар, психосоматолог Любов Венгренюк пояснює, що зайва вага досить часто є наслідком якихось закритих емоцій, здебільшого образи. Нерідко ця образа навіть неусвідомлена. Вона може тягнутися аж з раннього дитинства. Аби захиститися, особа ніби вдягає рятівне коло, чи то пак броню, у вигляді додаткових кілограмів. Люди не намагаються вирішити проблеми, а заїдають їх.
«Як тільки людина усвідомлює і проговорює свою образу, – продовжує медик, – жирові клітини починають потроху зменшуватися в об’ємі».
Любов Венгренюк працює з жінками, і найчастіше вони одразу заперечують: «Та ні, я дійсно ні на кого не ображаюся…» Але одужання починається з усвідомлення своєї проблеми. Це трапляється, якщо копнути глибше. Медик пригадує панянку, яка після розлучення дуже погладшала, сягнула сотні кілограмів. Вона наполегливо переконувала, що емоційно вже давно відпустила свого чоловіка і його зраду. Однак поки жінка таки не зізналася, що все ж страшенно злиться на свого колишнього, нічого не мінялося. Нині вона щаслива і важить 70 кг.
Тетяна Чевалюк пригадує молоду дівчину, яка тривалий час ніяк не могла побороти свої зайві кілограми. Коли вона почала працювати з психологом, то причина одразу проявилася. У дитинстві, коли дівчинка чимось засмучувалася, мама завжди їй казала з’їсти щось смачненьке. Таку установку дівчина пронесла у доросле життя, і будь-яку найменшу проблему вона одразу «заїдала».
Ще однією можливою причиною гладшання, за словами Любові Венгренюк, є нелюбов до себе: «Переїдання – це фактично у сотні разів мінімізований прояв самогубства. Людина неначе сама себе повільно вбиває».
Наталя МОСТОВА