«Борат 2»

 • Комедія

  Режисер: Джейсон Уолінер

  У ролях: Саша Барон Коен, Кен Давітян, Рудольф В. Джуліані, Майк Пенс

  Реліз першого «Бората» зганьбив Казахстан на весь світ – за це ображений уряд відправив журналіста Бората Сагдієва (Саша Барон Коен) на все життя в ГУЛАГ. 14 років по тому засмучений через те, що з ним не дружить Дональд Трамп, Нурсултан Назарбаєв звільняє Бората, щоб той поїхав у США. Через те, що під час минулої поїздки Борат випорожнився біля готелю Трампа, вирішено передати важливий подарунок через віцепрезидента країни Майка Пенса. Однак у США Борат отримує посилку…

  Після шаленого успіху першої частини Саша Барон Коен прийняв правильне рішення і офіційно відправив Бората на пенсію. В інших образах комік так і не зміг повторити успіх «Бората»: спочатку був побудований за тим же пранківським принципом сольник його третього улюбленого персонажа, австрійця Бруно, після цього – дві невдалі, зняті без імпровізацій комедії з новими героями («Диктатор» і «Брати з Грімсбі»). Минулорічний серіал «Хто є Америка» розв’язав коміку руки і повернув його на улюблене поле знущальних інтерв’ю: завдяки новим вдалим образам і політичному клімату США серіалу вдалося стати кузнею скандалів і навіть частково відповісти на питання, винесене в назву.

  Знятий нишком сиквел «Бората» здається великим кроком назад для Коена: це лише чергова поставлена ​​за сценарієм комедія, яка псує спадщину великого першого фільму. Перша частина була не тільки гомерично смішною комедією, а й видатною сатирою на США після 11 вересня, таким собі документом епохи: фільм наочно продемонстрував роз’єднану націю, яка намагалася зберігати свою фірмову гостинність і толерантність, але в той же час з недовірою і параноєю дивилася на представників національних меншин. Коен, будучи геніальним тролем, змушував людей повірити в те, що культура його країни побудована на антисемітизмі, гомофобії і женоненависництві: більшість жертв коміка спокійно сприймали витівки Бората і мовчазно погоджувались з його середньовічними поглядами. Лише одиниці намагалися заперечити казахському репортерові. Друга частина повністю позбавлена ​​цієї щирості і сатири на діалог культур, а чарівна міфологія навколо самого Бората і його Казахстану втратила правдоподібність і тепер подається надто гротескно й абсурдно. Та що вже там, навіть боратівський акцент Коена тепер звучить надломлено і пародійно.

 • Втім, «Борат 2» в будь-якому разі прекрасно працює як комедія – паскудна, жорстока і навмисно дурна: гарантована істерика, найкращі жарти будуть заскрінені і скоро підуть в народ, а окремі епізоди увійдуть до золотого фонду Саші Барона Коена. Правда, їх все одно буде мізерно мало, порівняно з першою частиною, тому що новий фільм жахливо вторинний щодо попередніх проєктів Коена. Уроки водіння, етикету, невдалий бал дочки Бората ми бачили в першій частині, з нешкідливих республіканців набагато вдаліше, жорсткіше і просто смішніше Коен глузує в серіалі «Хто є Америка». Нарешті, в найбільш скандальному епізоді фільму – інтерв’ю дочки Бората з адвокатом Трампа Руді Джуліані, яке поступово переходить у спальню – неважко побачити спробу повторення невдалого сексінтерв’ю з конгресменом Роном Полом із «Бруно».

  Ніхто не приховує, навіщо все це потрібно: політичний активізм Саші Барона Коена змусив його воскресити свого найбільш знаменитого персонажа і послати його на амбразуру, щоб на останньому титрі кинути улюблений для зірок заклик проголосувати. «Борат 2» потрібен тільки тут і зараз, за ​​два тижні до виборів президента США, щоб зайвий раз показати американцям електорат і соратників Трампа. Чи вдасться це? Звичайно, ні. Всі і так знають, що республіканці вірять в ідіотські теорії змов і готові підспівувати будь-кому, хто критикує Обаму. Навіть спійманий на гарячому Джуліані, швидше за все, відбудеться лише парочкою ганебних рядків на своїй сторінці Вікіпедії. Вже через пару місяців фільм ідеологічно застаріє, а через кілька років буде виглядати, швидше, як невдала комедія, яка упустила головне – можливість висміяти COVID-19 і ковіддисидентів.

  ФЕЛІНСЬКИЙ

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!