Боятися треба живих, а не мертвих: Галицький голова має особливе покликання

 • Очільник Галича Олег Кантор уже понад 10 років допомагає місцевим з організацією похорону. Каже, що робить це безкоштовно і для кожного, хто звернеться. Хтось говорить, що він має з того якусь вигоду, дехто просто сміється з цієї благодійності, а сам галицький голова стверджує, що не може інакше, бо має таке внутрішнє покликання.

  «Так робив мій батько, і я так роблю, – розповідає Олег Кантор. – Тато не мав якоїсь високої посади, багато років працював водієм на комунальних підприємствах. Але в Галичі батька знали і любили. Така він був людина. Не міг не помагати. Коли біда, завжди йшли до нього радитися. І якось так повелося, що найчастіше батько помагав саме під час поховань – тоді люди найбільше потребували підтримки. Я бачив це все з дитинства. Тому для мене це нормально».

  На галицькому цвинтарі більшість прізвищ на надгробках Олег Кантор знає – допомагав із похованням. Каже, що долучається на всіх етапах організації похорону і жодного разу не взяв за це ні копійки. Якщо треба, може навіть і труну понести. Бо ж дуже часто у цій ситуації чоловіки, котрі присутні на похороні, кудись зникають або раптом у них начебто починає щось боліти. Насправді у людей дуже багато забобонів, а гріб просто нема кому нести. Галицький голова каже, що ніколи не мав ніяких страхів, пов’язаних із похованнями, бо «боятися треба живих, а не мертвих».

  «Перед самими виборами почали говорити, мовляв, я роблю це для піару, а після виборів уже казали, що просто маю якусь вигоду, хтось узагалі кепкує і не розуміє, нащо мені того, – усміхається Олег Кантор. – Не хочу спекуляцій на цю тему, бо просто дуже люблю помагати. І робив це, коли ще не мав нинішньої посади. Це не моя десятина, а щось на кшталт внутрішнього покликання».

  Найчастіше до голови звертаються люди, соціально не захищені: підходять просто на вулиці або телефонують, тим паче дізнатися номер дуже легко, адже Олег Кантор не міняв його уже 20 років. Іноді чужі люди телефонують навіть опівночі чи о п’ятій-шостій ранку.

  Взагалі люди трапляються різні. Хтось сприймає допомогу як належне, а декотрі навіть мають потім претензії. Буває і так, що до похорону, коли просили про допомогу, бідкалися, мовляв, з родини нікого не лишилося – нема звідки чекати підтримки, а після похорону вже з’являються і сестри, і брати. Більшість, звісно ж, дякують. Якось у церкві після літургії до очільника міста підійшла якась бабця і так щиро попросила: «Олежику, як я помру, прийди обов’язково поховай мене».

  Проща родин до Маріямпільської Чудотворної ікони Матері Божої

  «Звичайне людське «дякую» набагато приємніше, ніж отримувати гроші, як би банально це не звучало, – каже Олег Кантор. – Я завжди говорив: за гроші і дурень зробить, а ти спробуй зробити щось задарма – просто для людини. Взагалі я маю легке ставлення до грошей, вмію їх заробляти – у складних 90-х навчився, але ніколи не трясуся над кожною гривнею. Бо гроші – це лише гроші».

  Голова Галича каже, що за десять років ще нікому не відмовив у допомозі з похованням, хоча, відколи очолив громаду, часу катастрофічно бракує. Тому тепер більшість цих організаційних питань часто вирішує по телефону.

  Торік, коли коронавірус найдужче вирував, Олег Кантор мав поховання два-три рази на тиждень. Тепер значно рідше – кілька разів на місяць.  

  Річ у тім, що в Галичі, коли хтось помирає в сім’ї, багато людей просто гадки не мають, як діяти далі: куди найперше звертатися, що робити з тілом, як домовитися про копання ями і ще багато-багато всього. У місті досі немає ні похоронного бюро, ні моргу, ні бодай спеціального холодильника. Тому люди й губляться: одразу йдуть або до священника, або до голови.

  «Це дійсно велика проблема для Галича, – каже очільник. – Але головне, що її реально вирішити. Вже працюємо над цим, найперше обладнаємо поминальний будинок».

  До речі, Олег Кантор зазначає, що ніколи не просить про допомогу для себе – звик усе сам. Бо так життя навчило.

  Наталя МОСТОВА

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!