Бурштинська ТЕС: смертельна небезпека

  • 28 листопада на Бурштинській тепловій електростанції трапилась аварія – викид пари під високим тиском із котла. Ймовірно, розірвалася стара труба, і четверо людей отримали сильні опіки. Через тиждень один із них, 32-річний Ігор Квас, помер у лікарні.

    32-річний загиблий Ігор Квас

    Нічний вибух

    Про аварію повідомила пресслужба Державної служби з надзвичайних ситуацій. У ДСНС розповіли: стався вибух на Бурштинській ТЕС.

    «28 листопада о 22:12 до рятувальників надійшло повідомлення від диспетчера екстреної медичної допомоги про те, що стався вибух на БуТЕС. На котлі сьомого енергоблоку відбулась розгерметизація екранної труби діаметром 60 мм, внаслідок чого стався викид газопарової суміші та газів з топки котла. Отримали опіки чотири працівники, яких госпіталізовано до лікувальних закладів. Сьомий енергоблок зупинено й виведено з експлуатації, замість нього введено в роботу четвертий енергоблок», – йдеться в офіційному повідомленні ДСНС.

    Згодом з’ясувалося, що серед постраждалих – двоє співробітників станції (віком 22 та 32 роки) і двоє працівників із підрядної організації «Галременерго» (віком 47 та 55 років). Підрядники перебували на більшій відстані від котла, тож отримали опіки ІІ та ІІІ ступеня – у них пошкоджені руки та обличчя. А от працівники ТЕС постраждали дуже сильно.

    В одного з пацієнтів, 32-річного Ігоря Кваса, було обпечено 60% тіла, найбільше – обличчя та грудна клітка. Він перебував у реанімаційному відділенні. У другого, 22-річного Ярослава Романчука з села Куничі, тіло було обпечене менше (опіки 30% тіла), проте в нього постраждали дихальні шляхи. Через тиждень, 5 грудня, стало відомо, що Ігор Квас помер у лікарні. Попри всі зусилля медиків, отримані ушкодження були не сумісні з життям. Двоє дітей залишилися без батька.

    Реакція держави і людей

    Вже наступного дня, 29 листопада, в Івано-Франківську зібрали термінове засідання обласної комісії з надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС). Посадовці викликали на цю комісію і директора станції Валерія Хом’якова.

    Окрім очевидних приписів з усунення неполадок і приведення пожежного обладнання у справний стан, комісія доручила обласному управлінню Держпраці розслідувати цей випадок та провести перевірку, а обласній поліції – з’ясувати всі обставини, що призвели до аварії. Також станцію зобов’язали укласти договір про протипожежну безпеку. Адже, як сказав керівник ДСНС в Івано-Франківській області Володимир Чернецький, на ТЕС ще з 2020 року немає державної пожежної охорони. Компанія ДТЕК, що належить Рінату Ахметову, відмовилася її фінансувати.

    Т.в.о. начальника управління Держпраці в Івано-Франківській області Роман Смага, який був присутній на комісії, озвучив попередні висновки щодо трагедії. Основною причиною, яку він назвав, стала зношеність обладнання, якому вже не один десяток років. Втім, розслідування лише розпочалося, у Держпраці створили комісію, яка ним займеться. Її очолив Андрій Іванишин – начальник відділу нагляду в будівництві, енергетиці та машинобудуванні.

    «Розслідування вже розпочалося, комісія працює над випадком. Наразі висновків я ще не можу надати, вони будуть пізніше, працюватимуть наші експерти. Але попередньо така інформація є, наш керівник її озвучував – про зношеність. Коли саме будуть висновки, я ще не можу сказати, адже ми подаємо низку запитів, експерти приїжджають і проводять обстеження. Одне уже провели, нас без проблем впустили всередину, і ми працювали. Я читав десь перед тим, що пожежників не впускали, екологів. Якщо буде потреба, будуть і нові обстеження», – розповів Андрій Іванишин.

    Жителі Бурштина на трагедію відреагували дуже гостро, адже, на думку людей, на станції давно не слідкують за належним станом обладнання і не вкладають у нього грошей. І саме тому почастішали аварії.

    «Щось за цей рік вже занадто багато аварійних зупинок. Треба керівництву ДТЕК задуматися про якість ремонтів. Постійна економія призводить до таких аварій. Раніше ремонти проводилися більш якісні. Вони живуть за принципом – мінімум вкласти, максимум взяти», – пише Ігор Федорченко у спільноті «Типовий Бурштин», висловлюючи думку багатьох бурштинців.

    Ці думки людей підтвердилися висновками Державної інспекції енергетичного нагляду. У ході розслідування було оглянуто обладнання енергоблоків. Фахівці склали 11 актів розслідування технологічних порушень на енергоблоках Бурштинської ТЕС. І у висновках чітко вказано: виникнення технологічних порушень пов’язане з помилковими діями персоналу під час експлуатації обладнання та із неякісним ремонтом обладнання, що призвело до пошкодження зварних з’єднань й елементів поверхонь нагрівання. Крім того, інспекція провела й позапланову перевірку станції з метою з’ясування причин відключення енергоблоку №7, яке сталося 28 листопада.

    «Держенергонагляд за підсумками раніше проведених заходів нагляду змушений констатувати, що на багатьох ТЕС, і на Бурштинській у тому числі, основною причиною відмов обладнання є невиконання у повному обсязі ремонтних робіт. З кожним роком на об’єктах теплоелектричної генерації відбувається неухильне зменшення обов’язкових, регламентованих нормативно-технічною документацією обсягів робіт», – кажуть у Держенергонагляді.

    цех, де сталася аварія

    Позиція станції

    Давати коментарі журналістам на Бурштинській ТЕС відмовляються, посилаючись на те, що їхня офіційна позиція оприлюднена на сторінці в соцмережі. За цей тиждень там справді декілька разів публікували інформацію стосовно аварії.

    «На Бурштинській ТЕС стався викид гарячої пароводяної суміші і газів з топки котла, в результаті чого чотири працівники отримали опіки. Робітникам було терміново надано першу допомогу та доставлено до лікарні. Стан людей оцінюється медиками як стабільний. Інцидент трапився під час роботи 7-го енергоблоку. За попередніми даними, через розрив екранної труби на котлі. Причини і обставини нещасного випадку з’ясовуються. Підприємство надасть потерпілим всю необхідну допомогу», – повідомили на сторінці ТЕС, старанно уникаючи слова «вибух».

    Втім, слід зазначити: саме сторінка електростанції надавала всю інформацію щодо стану потерпілих працівників.

    «Два співробітники Бурштинської ТЕС перебувають в опіковому центрі. В одного працівника – до 60% опіків шкіри, він знаходиться в реанімації, його стан стабільно важкий, провели операцію з очищення шкіри. У другого працівника станції – близько 30% опіків шкіри, його вже перевели в палату інтенсивної терапії. Його стан стабільний, лікарі також фіксують покращення стану. Дихають хлопці самостійно, тиск теж тримають самостійно. Вчора уже пробували їсти. Двоє працівників Галременерго перебувають у Бурштинській лікарні. Вони отримали незначні опіки: руки та обличчя. Адміністрація станції тримає зв’язок з родичами потерпілих, лікарями та забезпечує всією необхідною допомогою і медикаментами», – написала згодом пресслужба Бурштинської ТЕС.

    Також після інциденту адміністрація Бурштинської ТЕС організувала для потерпілих здачу крові та забезпечила необхідними препаратами. А після смерті працівника на станції повідомили, що «рідні отримають від ТЕС всю необхідну допомогу», не уточнивши, про які суми йдеться.

    Аварій стає все більше

    За останніх три роки на Бурштинській ТЕС трапилося вже декілька нещасних випадків. Один летальний трапився у 2020-му, ще один летальний та два без фатальних наслідків – у 2019 році. Таким чином, із врахуванням смерті Ігоря Кваса, вже три роки поспіль на Бурштинській ТЕС щороку гине одна людина.

    Також вночі, 29 листопада, через сім годин після вибуху, о 04:14, виникла пожежа на покрівлі над котлом в енергоблоці №8. Після прибуття на місце виклику пожежні встановили, що виникла пожежа електричних кабелів на фермі крівлі котельного відділення між 8-им та 9-им енергоблоками котлотурбінного цеху ВП «Бурштинська ТЕС». Пожежу ліквідували працівники протипожежної дружини об’єкта до прибуття державних пожежно-рятувальних підрозділів.

    Крім того, 2 грудня вийшло масштабне розслідування «Схем» та «Центру протидії корупції», яке стосувалося екологічної катастрофи на Бурштинській ТЕС. За даними журналістів, вона сталася 1 листопада: прорвало так званий золошлакопровід, по якому промислові відходи потрапляють на місце зберігання. Розслідувачі оприлюднили фото забрудненої і затопленої частини території станції, зняті за допомогою дрона. Втім, на Бурштинській ТЕС все категорично заперечили і сказали, що «відбувся прорив колектора промдощових стоків».

    У результаті цих подій директора станції, донеччанина Валерія Хом’якова, звільнили з посади. Наслідком якої саме з аварій це стало – невідомо. Втім, зрозуміло одне: якщо керівництво Бурштинської ТЕС не засвоїть уроки, смертельні випадки на виробництві будуть продовжуватися. А наразі смерть 32-річного чоловіка розслідує поліція.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!