Бюджет-2021: баланс під час кризи

  • Івано-Франківська обласна рада прийняла бюджет Прикарпаття на 2021 рік. Він ще більше скоротився, порівняно з попереднім роком. Втім, чиновники запевняють: все збалансовано, а гроші на підвищення мінімальної зарплати є, як і на боротьбу з пандемією.

    Мовою сухих цифр

    Грудень традиційно є «бюджетним» місяцем у будь-якій міській чи районній раді. Тож протягом двох тижнів Івано-Франківська обласна рада на всіх депутатських комісіях розглядала саме проєкт кошторису Прикарпаття на 2021 рік.

    Як повідомила Ірина Мацькевич, директорка департаменту фінансів ОДА, на 2021 рік доходи обласного бюджету становитимуть 2 мільярди 523 мільйони гривень, а видатки – 2 мільярди 515 мільйонів. Таким чином, бюджет заплановано як бездефіцитний. За два тижні розгляду його розмір скоротився на 77 мільйонів – попередня цифра, яку озвучували до сесії, складала 2 мільярди 600 мільйонів.

    Рік тому, в 2020-му, розмір кошторису Івано-Франківщини становив три мільярди гривень, а у 2019-му – вісім мільярдів. Як запевняють посадовці, це не пов’язано з якимись кардинальними скороченнями, просто держава почала напряму фінансувати низку галузей і закладів. Зокрема, інновацією 2020 та 2021 років стало те, що медичні заклади тепер напряму отримують гроші від Національної служби здоров’я України, а не через субвенцію, яка передається на область і вже потім ділиться між лікарнями. Така схема працювала раніше і була визнана неефективною.

    Основним доходом у 2021 році, як завжди, буде податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). Планується, що до бюджету надійде 908 мільйонів гривень цього податку. Податок на прибуток підприємств складе 69 мільйонів гривень, рентна плата за користування надрами – 47,5 мільйона, екологічний податок – 72,5 мільйона. Також планується 102 мільйони гривень неподаткових надходжень – це прибутки від приватизації, оренди державних земель і приміщень тощо.

    Крім того, 1,32 мільярда гривень Івано-Франківщина отримає у вигляді субвенцій та дотацій від держави. Тут поділ виглядає так: 258 мільйонів – базова дотація, 263 мільйони – дотація на утримання медичних закладів, які ще не пройшли реформування, 99 мільйонів – субвенція на медицину, 265 мільйонів – освітня субвенція, 10 мільйонів – на житло дітям-сиротам. Також планується, що держава виділить Прикарпаттю 427 мільйонів гривень на будівництво та реконструкцію доріг.

    Видатки ж розподіляються ось як. Найбільше отримає департамент освіти – 737 мільйонів гривень, і значну частину з цих грошей заплатять закладам профтехосвіти за навчання там студентів. Раніше пальму першості за видатками утримувала медицина, але кошти тепер надходять напряму медзакладам, тож цьогоріч департамент охорони здоров’я отримає лише 243 мільйони, які витратить на медичну допомогу населенню, підготовку кадрів тощо.

    На соціальну політику цьогоріч виділили 190 мільйонів гривень, ще 20 мільйонів – на службу у справах дітей. Управління спорту отримає 73 мільйони гривень, і половина з цієї суми піде на забезпечення ДЮСШ. Не забули й про сферу культури – її фінансування передбачене у розмірі 199 мільйонів, які підуть на театральні освітні заклади, підтримку діяльності театрів, філармоній, бібліотек, музеїв тощо.

    Всі інші сфери отримали мізерне фінансування. Так, на агропромисловий розвиток передбачено лише три мільйони гривень, на міжнародне співробітництво і туризм – 1,84 мільйона. А на сприяння розвитку малого та середнього бізнесу в обласному бюджеті передбачено аж 250 тисяч гривень. Важко сказати, якого ж розвитку слід чекати при таких вкладеннях.

    При цьому 106 мільйонів гривень планують витратити на забезпечення роботи Івано-Франківської ОДА та Івано-Франківської обласної ради – заробітні плати, комунальні послуги, транспорт і поїздки, підтримку комунальних ЗМІ, навчання депутатів і посадовців, підвищення їх кваліфікації тощо.

    Збалансований і реальний для виконання

    Посадовці з департаменту фінансів Івано-Франківської облдержадміністрації називають бюджет 2021 року, в першу чергу, збалансованим, а також реальним для виконання у наш кризовий час.

    «Запропонований проєкт бюджету є збалансованим. Зважаючи на економічну та епідемічну ситуацію, він має соціальний характер і є реальним для виконання. Немає жодної загрози недофінансування захищених статей видатків – зарплат тощо. Крім того, передбачається ріст видатків у багатьох галузях», – сказала Ірина Мацькевич, директорка департаменту фінансів ОДА.

    Бюджет враховує і обіцяне президентом України Володимиром Зеленським підвищення мінімальної зарплати до 6000 гривень з 1 січня, а з 1 грудня – до 6500 гривень. Також у ці 2,5 мільярда гривень включили і зростання прожиткового мінімуму на одну особу. Він з 1 січня 2021 року складе 2 189 грн, з 1 липня – 2 294 грн, з 1 грудня – 2 393 грн.

    «48% бюджету становитимуть власні надходження – це майже 1,2 мільярда гривень. Показник власних надходжень у нас зростає щороку, стабільно. Левова частка цих надходжень – це ПДФО, і наступного року плануємо його зростання до рівня в 100,9% від нинішнього. До речі, основним платником цього податку є «Івано-Франківськцемент» – вони сплатили 100 мільйонів гривень. А от основний платник екологічного податку, Бурштинська ТЕС, цьогоріч скоротила обсяги виробництва, отже і заплатить менше. Ще цього року збережемо бюджет розвитку на рівні минулорічного, 60 мільйонів», – додала Ірина Мацькевич.

  • На виконання ж регіональних цільових програм, за її словами, у 2021 році виділять менше грошей – 304 мільйони гривень проти 394 мільйонів у 2020-му. Таким чином, ці видатки скоротять майже на чверть.

    «Слід сказати, навіть нашим основним галузям заплановано фінансувати лише невідкладні видатки на утримання установ та інші схожі видатки. Втім, думаю, матимемо і вільні залишки, і часткове перевиконання бюджету. Новий депутатський корпус за рік побачить проблеми галузей і зможе спрямувати гроші на ті програми і сфери, які отримають незначний обсяг фінансування», – підсумувала головна фінансистка Івано-Франківщини.

    Грошей бракує геть на все

    Голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич назвав неправильним те, що на програму відродження давнього Галича, яку сама ж облрада й ініціювала два роки тому, цьогоріч заплановано лише 100 тисяч гривень.

    «Ми красиво і багато говоримо про Галич, але треба його піднімати насправді. Так, дійсно, цього року там не відбулося масових заходів, лицарських боїв тощо. Втім, протягом року треба знайти якусь суму в наших резервах і при потребі поповнити фінансування цієї програми», – сказав Олександр Сич.

    Депутат облради Роман Ткач заявив, що насправді протягом року вдасться знайти ще мінімум 15-20 мільйонів, тож задача депутатів – розподілити ці гроші і прослідкувати, щоб вони нікуди не зникли.

    «Президент своїми рішеннями розвалив управлінську вертикаль. В області немає керівника – якщо чесно, вже рік немає. І я от так дивлюся, що багато начальників управлінь і департаментів, як би це сказати…«кота нема, миші на стіл». Вони собі керують самі, тому ми як депутати повинні контролювати все це», – зазначив Роман Ткач.

    Інший депутат, Сергій Басараб, розкритикував бюджет через те, що в ньому взагалі не передбачено коштів на підтримку зелених садиб та маленьких готелів у гірських районах. Адже Прикарпаття є туристичним краєм, а через карантин сфера туризму занепадає. І облрада не знайшла грошей для підтримки галузі.

    «Фінансування галузі культури дуже обмежене. Є гроші на енергоносії і на зарплати, це хоч щось. Але для надання якісних культурних послуг вкрай необхідна модернізація – в тому числі обласних установ, театрів. А цих грошей не передбачено взагалі. Частину музеїв відключили від опалення за борги, бо немає чим платити. Дуже прошу переглянути бюджет і звернути більше уваги на культуру. Бо ж Івано-Франківськ недарма називають культурною столицею», – додала депутатка Мирослава Корнелюк.

    Депутат Олег Понайда зазначив, що скоротилося і фінансування ремонту доріг, а це сфера, яку нинішня влада України ставить ледь не основним пріоритетом. Спершу держава мала виділити на дороги Прикарпаття 503 мільйони, але через брак коштів у держбюджеті суму скоротили до 427 млн. А мова ж йде і про гірські села, потенційно привабливі для туристів – якщо до цих сіл буде як доїхати.

    Замість підсумку

    Депутати все ж проголосували за бюджет Прикарпаття-2021. Але коштів у ньому справді бракує. Яскравим прикладом цього стало інше питання – програма забезпечення житлом атовців, на яку мало бути виділено 40 мільйонів гривень. Депутати чесно визнали, що насправді цих коштів немає, і не стали приймати програму, яка нічим не підкріплена.

    Тож можна зрозуміти: у 2021 році грошей на Івано-Франківщині вистачить. На зарплати. Бюджетникам. Напевне…

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!