Бюджет-2022: хороший чи жалюгідний?

  • Івано-Франківська обласна рада прийняла бюджет Івано-Франківщини на 2022 рік. Його розмір зріс, порівняно з попереднім роком, і посадовці з обласної адміністрації називають це добрим показником. Втім, деякі прикарпатські депутати з такою оцінкою не згідні.

    Мовою сухих цифр

    Грудень традиційно є «бюджетним» місяцем у будь-якій міській чи районній раді. Тож протягом двох тижнів Івано-Франківська обласна рада на всіх депутатських комісіях розглядала саме проєкт кошторису Прикарпаття на 2022 рік.

    Як повідомила Ірина Мацькевич, директорка департаменту фінансів Івано-Франківської обласної державної адміністрації, на 2022 рік доходи обласного бюджету визначили в сумі 2 мільярди 853 мільйони гривень, що на 330 мільйонів більше, аніж у 2021 році, але дещо менше, ніж у 2020-му. Видатки також зросли на відповідну суму і становитимуть 2 мільярди 847 мільйонів гривень. Найбільший відсоток видатків – 33% – передбачено на фінансування галузі освіти.

    Бюджет Івано-Франківщини заплановано як бездефіцитний. При цьому власні доходи складуть 51%, або 1 мільярд 462 мільйони, що можна назвати досить хорошим показником. Власні доходи Прикарпаття зростають щороку, наприклад, у 2020 та 2021 роках вони складали близько 1,2 мільярда гривень. А ще 49% цьогорічного кошторису – різноманітні трансферти з держбюджету, тобто субвенції та дотації на деякі сфери. Їх обсяг становитиме 1 мільярд 391 мільйон гривень.

    Основним доходом у 2022 році, як і у попередні роки, буде податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). Планується, що до бюджету надійде 1 мільярд 55 мільйонів гривень цього податку. Податок на прибуток підприємств складе 135 мільйонів гривень, рентна плата за користування надрами – 63 мільйони, екологічний податок – 94 мільйони. Також планується 111 мільйонів гривень неподаткових надходжень – це прибутки від приватизації, оренди державних земель і приміщень, концесійні платежі тощо.

    Крім того, у 2022 році значно зросте субвенція на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах. Її розмір становитиме майже 580 мільйонів гривень. Ще 316 мільйонів гривень витратять на регіональні цільові програми Івано-Франківщини – серед них і довкілля, і бюджет розвитку, і програми у сфері культури та духовного життя. А от деякі інші субвенції наступного року скоротять.

    Видатки ж розподіляються так. Найбільше отримає департамент освіти – 918 мільйонів гривень, і чималу частину з цих грошей заплатять закладам профтехосвіти за навчання там студентів. А департамент охорони здоров’я цьогоріч отримає 278 мільйонів, які витратить на боротьбу з пандемією коронавірусу, медичну допомогу населенню, створення банків крові та інші потреби.

    На соціальну політику цьогоріч виділили 211 мільйонів гривень, ще 46 мільйонів піде на службу в справах дітей – це значно більше, аніж тогорічна цифра у 20 мільйонів. Управління спорту отримає 78 мільйонів гривень, і майже половина з цієї суми піде на утримання ДЮСШ та навчання у них. Не забули й про сферу культури – її фінансування передбачено у розмірі 221 мільйона, ці гроші підуть на підтримку діяльності театрів, філармоній, бібліотек, музеїв, проведення виставок тощо.

    Всі інші сфери отримали мізерне фінансування. Так, на агропромисловий розвиток передбачено лише 2,8 мільйона гривень, що навіть менше, ніж торік, на міжнародне співробітництво і туризм – 1,84 мільйона – сума, ідентична минулорічній. А на сприяння розвитку малого та середнього бізнесу в обласному бюджеті заклали лише 50 тисяч гривень (торік було 250 тисяч). Не зовсім зрозуміло, якого саме розвитку чекають посадовці ОДА та депутати обласної ради при таких вкладеннях.

    При цьому 112 мільйонів гривень планують витратити на забезпечення роботи Івано-Франківської ОДА та Івано-Франківської обласної ради – це заробітні плати, комунальні послуги, транспорт і поїздки, підтримка комунальних ЗМІ, навчання депутатів і посадовців, підвищення їх кваліфікації, а також графа «інша діяльність у сфері державного управління». На неї, між іншим, виділяють аж 10 мільйонів гривень – більше, ніж отримають аграрний, туристичний та бізнесовий сектори, разом узяті.

    Зростуть стипендії і зарплати – але не у всіх

    У департаменті фінансів ОДА стверджують: проєкт бюджету передбачає зростання соціальних стандартів – чергове підвищення мінімальної зарплати, прожиткового мінімуму, стипендій тощо. Зокрема, обіцяють зростання стипендій в закладах профтехосвіти майже у два рази.

    «Бюджет є збалансованим – і, головне, реальним до виконання. Передбачили гроші на зростання соціальних стандартів, на економічний розвиток, на захист довкілля, на дороги. Можу сказати, що бюджет є непоганим, багато чого вдасться профінансувати. Зростуть, до прикладу, стипендії – у два рази. Заплановано і гроші на зростання зарплат та прожиткового мінімуму. Цьогорічний бюджет враховує всі першочергові та захищені статті видатків, які повинні з нього фінансуватися», – розповіла Ірина Мацькевич, директорка департаменту фінансів Івано-Франківської ОДА.

    Слід зазначити, що у державному бюджеті України на 2022 рік передбачена така мінімальна зарплата: з 1 січня 2022 року – 6500 гривень на місяць, з 1 жовтня – 6700 гривень. А прожитковий мінімум на одну особу має з 1 січня 2022 року складати 2393 гривні на місяць, з 1 липня – 2508 гривень, з 1 грудня – 2589 гривень.

    Втім, посадовці розповіли і про певні проблеми, пов’язані з виплатою зарплат лікарям прикарпатських медичних закладів. Їх тепер має фінансувати Національна служба здоров’я України – проте не обходиться без казусів.

    «Держава запланувала зростання заробітних плат у медичній сфері. В обласному бюджеті на це заплановано 79 мільйонів гривень, мова йде про п’ять закладів, засновником яких є обласна рада. Наразі не передбачено підвищення зарплат у цих закладах до рівня, озвученого урядом. Бо наразі нема ніякого нормативного документа, який вирішив би це питання, ми не знаємо, як це буде – чи підвищення посадових окладів, чи якісь надбавки. Очікуємо на конкретну постанову уряду і вже тоді зможемо щось прорахувати», – сказала Ірина Мацькевич на бюджетній комісії.

    Поки що МОЗ лише виставило для публічного обговорення проєкт постанови КМУ «Про встановлення гарантій оплати праці медичних та фармацевтичних працівників». Ця постанова має набрати чинності з дня її офіційного опублікування та застосовуватися з 1 січня 2022 року. Згідно з нею, заробітна плата працівників закладів охорони здоров’я державної та комунальної форми власності встановлюється на рівні, не нижчому, ніж 20 000 гривень для лікарів та професіоналів з вищою немедичною освітою, та 13 500 гривень для фахівців із базовою вищою медичною освітою та неповною вищою медичною освітою.

    «Бюджет – жалюгідний!»

    17 грудня на сесії Івано-Франківської обласної ради інформацію про бюджет прослухали депутати. У них одразу виникло чимало питань до обласного кошторису. За словами обранців, попри всі запевнення посадовців, грошей у скарбниці не вистачить на дуже багато речей.

    «Чому темп росту податку на доходи фізичних осіб прогнозується лише на рівні 8,5%? Адже минулого року ми прогнозували 10%, а отримали взагалі 18%. Чому зменшилися планові показники податку на прибуток, рентної плати по двох напрямках? А також чому не прогнозується надходження плати за розміщення тимчасово вільних коштів?» – запитала депутатка Галина Карп.

    Директорка департаменту фінансів Ірина Мацькевич відповіла, що при розрахунку обсягів надходження податків враховується динаміка цих цифр. А вона суттєво залежить від зростання розмірів заробітної плати.

    «У нас є програма розвитку освіти, на яку спрямовується 2,7 мільйона гривень, а в 2021 році це було більше 20 мільйонів. Ви сказали, що це буде дофінансовуватися за рахунок вільних залишків, проте цього року вільні залишки освітньої субвенції спрямовувалися на «Нову українську школу», а це ж тільки початкові класи. Раніше з цієї програми купували меблі та техніку для середньої і старшої школи, а тепер що буде? 20 мільйонів і два мільйони – це дуже велика різниця, за ці кошти і шкільні автобуси купували», – запитала депутатка Марія Рудик.

    Ірина Мацькевич визнала, що обсяг цієї програми справді значно скоротився, втім не назвала конкретних причин та факторів, які призвели до такого скорочення. Вона пообіцяла, що в міру необхідності на освітні потреби спрямують гроші з вільного залишку бюджету.

    Інший депутат, Олександр Левицький, назвав обласний бюджет-2022 жалюгідним.

    «Ми бачимо, яким він є, за обсягом фінансування програм і захищених статей видатків. Я думаю, що доведеться чесно визнати: бюджет жалюгідний. Я дуже розраховую, що ми не будемо забирати гроші в освітян, забирати залишок освітньої субвенції і ним латати дірку, утворену не освітянами. Адже є обов’язкове фінансування освіти, інвентар, дидактичні матеріали. А щодо медицини і зарплат, навіть якщо ви тут розіпнете когось із головних лікарів, гроші у працівників через це не з’являться. Це наші лікарі, наші краяни, і треба про них подбати», – поділився думками Олександр Левицький.

    Голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич порадив депутатам розуміти: є розрахункові доходи і видатки, і якщо депутати хочуть забезпечити додаткові витрати, то треба чітко прописувати, де на них взяти гроші. За словами Сича, також варто оптимізувати обласні програми, адже деякі з них існують лише на папері, функціонуючи тільки для того, щоб хтось отримував зарплату.

    «Галузеві програми та видатки. Повірте мені, там дуже давно жоден кінь не валявся, щоб проаналізувати ефективність використання бюджетних грошей», – зауважив голова облради.

    У результаті депутати все ж прийняли обласний бюджет на 2022 рік. Свої голоси за це віддали 72 обласних обранці, не голосували – чотири. А яким він буде, хорошим чи нікчемним, покаже лише час.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!