Бюджет участі: здобути прихильність

  • В Івано-Франківську розпочалося голосування за проєкти іванофранківців, які можуть бути профінансовані із «Бюджету участі» – цільової міської програми. Мешканці міста можуть обрати малий та великий проєкти, а ще – ремонт малих вулиць.

    Конкуренція велика, тож учасники конкурсу взялися за активну агітацію. У соціальних мережах можна натрапити на десятки постів, де просять голосувати за той чи інший проєкт. До яких хитрощів вдаються учасники, щоб здобути прихильність до своїх проєктів, дізнавався «Галицький кореспондент».

    «Бюджет участі» – що це?

    «Бюджет участі» – це міська цільова програма, відповідно до якої мешканці можуть запропонувати та реалізувати власні проєкти за кошти міського бюджету.

    У Франківську програма «Бюджет участі» триває п’ятий рік. Його координаторка  Христина Гнатів розповіла, що з 2016 по 2020 роки у бюджеті участі було багато змін. Одна з них – це сума. Починали з 500 тисяч гривень, а цьогоріч дійшли до 15 мільйонів.

    Крім того, минулого року спільно з громадськістю працювали над оновленим положенням. Було багато зустрічей та обговорень щодо того, яким бюджет участі має бути в Івано-Франківську. На основі проведеної роботи було сформовано положення з урахуванням думки мешканців міста.

    Колись проєкти були до 50 тисяч гривень. Зараз є три категорії – малі (до 100 тисяч), великі (до 300 тисяч) і ремонт малих вулиць (до 1,5 мільйона гривень). Категорія «Ремонт малих вулиць» з’явилася лише цього року – йдеться про вулички площею до 1200 квадратних метрів.

    Кожен мешканець може підтримати по одному з проєктів у кожній категорії – малий, великий і ремонт малих вулиць. Голосувати мають право усі, хто має прописку у Івано-Франківській ОТГ (Івано-Франківськ, Черніїв, Підлужжя, Підпечери, Березівка, Колодіївка і Добровляни) чи приміських селах (Вовчинець, Угорники, Крихівці, Микитинці та Хриплин). Умова – вік від 18 років. Голосування триватиме до 27 березня включно.

    Обмін голосами та агітація

    Одним із проєктів, які запропонували франківці, є БібліоSpace. Авторка ідеї Лідія Сворак розповіла, що його суть полягає в тому, щоб перетворити шкільну бібліотеку ЗШ №2 ІІ-ІІІ ступенів  із «книгозбірні» на сучасний модернізований центр, де не лише видають підручники.

    «Ми обрали цей проєкт разом із нашою педагогічною спільнотою. Минулого року вже робили їдальню, а тепер вирішили осучаснити нашу бібліотеку. Хочеться чогось сучасного, щоб призвичаїти дітей до книжок», – каже Сворак.

    За свій проєкт вони агітували через спільноти у Viber. 

    «У нас є батьківські спільноти, де кожен класний керівник має групу з батьками. Там і поширювали інформацію про «Бюджет участі», – розповіла авторка проєкту.

     Також взялися розклеювати оголошення у своєму мікрорайоні. А ще – уклали домовленість з природно-математичним ліцеєм.

    «Ми домовилися із ПМЛ, що вони допоможуть нам у зборі голосів. Навчальний заклад подався на великий проєкт, а ми – на малий. Будемо одне одному допомагати», – додає Сворак.

     Долучили до агітації ведучого та шоумена Міська Батяра, який проанонсував їхній проєкт у мережі та зняв про нього відео. 

    Шалена боротьба

    Ще один проєкт, який хочуть запровадити у Франківську, – «Веселі гірки». Авторка ідеї Інна Брюховецька розповіла, що цього року вирішили зробити якусь розвагу для дітей у центрі міста, бо їм там часто нічим зайнятися.

     «Сквер на Валовій є гарною рекреаційною зоною для сімейного відпочинку. Його відвідує велика кількість людей, але дітки не мають повноцінного дозвілля. Пагорби у сквері використовуються взимку для катання на санчатах, але ми прагнемо, щоб і в теплу пору року дітям було тут цікаво та весело», – каже Брюховецька.

      Вона додає, що агітують за цей проєкт здебільшого у соціальній мережі. Також роздрукували оголошення з малюнком, які роздають людям.

    «Прошу своїх друзів, щоб підтримали. Наприклад, надсилаю їм есемески, а вони – своїм товаришам розказують про таку ідею», – ділиться жінка.

    Ще один проєкт – «Вестибюль із світловим ліхтарем», ідея якого полягає у реставраційно-ремонтних роботах вестибюлю будинку.

  • «Після реставрації дверей у нашому будинку потрібно було подумати про вестибюль цього непересічного під’їзду, у якому денне світло потрапляє у під’їзд із купола будинку. Це достатньо унікальна і цікава конструкція», – каже авторка проєкту Наталія Тацуняк.

    Розповідає, що конкуренції не боїться, оскільки вважає свій проєкт цікавим та потрібним. Хоча й не заперечує, що цьогоріч шалена конкурентна боротьба.

    Додає, що особливих секретів агітації не має. Насамперед, надсилає друзям та колегам інформаційно-прохальні листи щодо голосування. При нагоді просить людей проголосувати за свій проєкт, розміщуючи інформацію в мережі. 

    До речі, трапляються і казуси. Зокрема, франківка Ірина (прізвище просить не називати) розповіла, що змушена була проголосувати за проєкт бюджету участі, бо її інакше не допустили б до здачі іспиту…

    Не всім подобається

    Франківка Ольга Тугай розповіла, що «Бюджет участі» – це дуже хороша і потрібна ініціатива для міста, але через агітацію, яка «накрила» місто, голосувати уже бажання немає.

    «Інколи дратує, коли йдеш додому, а на будинку чи у під’їзді написи – «Голосуй за наш проєкт». Враження, що почалися вибори і ми знову обираємо президента або міського голову», – зауважує жінка.

    За її словами, ту агітацію потім ніхто не знімає, усі оголошення ще роками висять на стовпах чи деревах або й на дверях будинку.

    «Я готова голосувати за проєкти, але не тоді, коли з кожного боку на мене тиснуть – «Голосуй за мене» , «Ні, за мене», «Ти що, не любиш Франківськ? Голосуй за мій проєкт»… Тоді бажання уже нема ніякого», – підсумовує франківка.

    «Для міста треба»

    Натомість франківець Іван Дорош зовсім іншої думки. Він вважає, що чим більше агітації, тим краще, бо так про «Бюджет участі» дізнається більше містян.

    «Для нашого міста потрібні такі проєкти, а як їх обирати, якщо не агітувати? Гляньте на наші маленькі вулички, їх треба ремонтувати, і добре, що є люди, які готові взятися за це”, – розповідає чоловік.

    Додає, що реклама «Бюджету участі» його зовсім не дратує, бо він переконаний, що реклами у місті все одно багато, а така хоча б користь приносить.

    «Гляньте на стовпи: там усюди реклама – від кредитів до здачі квартири. А тут просто проєкти, які ще й місто зроблять кращим», – підсумовує франківець.

     Як подати свій проєкт на 2021?

    Для того, щоб зголоситися до участі в конкурсі, потрібно лише заповнити проєктну заявку, яку можна завантажити на сайті http://bu.mvk.if.ua/ у розділі «Подати проєкт».

    «Завжди наголошую – заявку змінювати не можна! Ні шрифти, ні забирати щось із неї. Навіть якщо здається, що щось у ній зовсім зайве, – це не так. Її треба уважно прочитати і заповнити всі поля без винятку. Крім того, потрібно зібрати підписи однодумців. Табличка для цього є у самій заявці. Її просто треба збільшити до потрібної кількості лінійок. Якщо це малий проєкт – то до 20. А якщо великий чи ремонт дороги – до 50», – наголошує Христина Гнатів.

    Координаторка програми розповідає, що найчастіше виникають питання, як скласти кошторис. В ідеалі його складає підрядник, який виконуватиме роботи. Проте офіційного кошторису не вимагають. Залежно від проєкту, ціни можна приблизно прикинути, «прогулявшись» просторами Інтернету, або підійти у відповідний структурний підрозділ міської ради та порадитися зі спеціалістами щодо вартості робіт.

    Заповнювати можна онлайн і роздрукований бланк від руки. Також при подачі можна додавати фото, відео та інші матеріали. Але це – за бажанням автора. Єдина вимога до автора проєкту – йому має бути більше 18 років. Місце реєстрації та навіть країна походження – не важливі.

    Ріта БОДНАР

    P.S. Під час написання матеріалу мене агітували один раз, та, на щастя, у мене немає франківської прописки

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!