Аналізуючи ситуацію, яка склалася у справі довкола вул.Макогона, 23-А в м. Івано-Франківськ та шлях який обрала Івано-Франківська місцева прокуратура, можна вважати, що це затягування часу, і ця ситуація влаштовує місцеву владу і приватну фірму «Івано-Франківська дорожня служба» та Івано-Франківську харчосмакову фабрику, але аж ніяк не діє в інтересах громади, які проживають по вул. Макогона-Крайківського-Промислова. Якби не було сумно, але є відчуття певних домовленостей та збереження старих схем між місцевою владою, прокуратурою та бізнесом.
Події, які передували.
19.06.2015 року – аукціон на будівлю по вул. Макогона 23а, початкова ціна визначена незалежною оцінкою у розмірі 2 624 504, 40 грн. Площа земельної ділянки відведеної за об’єктом приватизації становила 0,7527 га.
26.04.2016 року – Івано-Франківська міська рада прийняла рішення про те, що ТзОВ «Івано-Франківська дорожня служба» надала дозвіл на складання проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,5395 га. по вул. Макогона 23а, до якої входить орендована ТзОВ «Івано-Франківська дорожня служба» земельна ділянка площею 0,7527 га.
Фактично свободівська фірма отримала в подарунок 0,80 га землі. За це рішення проголосувала депутатська більшість Івано-Франківської міської ради.
За оцінкою юристів – це порушення відповідних статей Земельного кодексу України та Цивільного кодексу України.
Враховуючи статті Земельного кодексу України:
Стаття 120. Перехід права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду
- У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об’єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
- Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об’єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Статтю Цивільного кодексу України:
Стаття 377. Право на земельну ділянку у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розміщені на ній
- До особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
- Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв’язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об’єкти (крім багатоквартирних будинків).
Згідно договору купівлі-продажу нежитлових приміщень та споруд на вул.Макогона, 23А до покупця перейшло право користування земельною ділянкою площею 0,7527 га з цільовим призначенням для розміщення та обслуговування основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, кадастровий номер 2610100000:03:002:0578. Відповідно дана земельна ділянка і була передана в користування на умовах оренди ТОВ «Івано-Франківська дорожня служба».
Надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 1,5395 га порушує порядок, встановлений наведеними нормами законодавства, та як наслідок порушує порядок передачі в оренду земельних ділянок, що має відбуватись на конкурентних засадах.
В який суд варто звернутися прокуратурі, враховуючи дані порушення закону?
Прокуратура обрала шлях звертатись в адміністративний суд. На даний момент є дві ухвали адміністративного суду про повернення матеріалів. Прокуратура в свою чергу звернулася в Львівський окружний апеляційний суд. Якщо буде відмова у апеляції, то тоді касація і це може тягнутися місяцями.
Оскільки мова йде про землю, яка належить громаді міста, а розпорядником є місцевий орган самоврядування, то це приватно-правові відносини, відповідно дане питання належить до компетенції господарського суду.
В той час як дозвіл на розробку та затвердження ДПТ є фактично адміністративна послуга, яку надає орган влади (міська рада), відповідно до законодавства України. І це є цивільно-правові відносини. Позов в суд – це шлях з’ясувати, чи орган влади дотримався процедури надання даної послуги чи ні. По практиці це є компетенція місцевого суду.
Прикро, що прокуратура облрада довгий шлях апеляцій, скарг і, напевне, в майбутньому касацій. З одного боку – це може бути типова практика прокуратури. Але для людей і громади округу вул. Макогона- Крайківського-Промислова, які прагнуть як найшвидше отримати рішення судів – це через певний час може бути взагалі не актуально.
Оскільки, 16 вересня 2016 повинні відбутися громадські слухання з коригування ДПТ вул. Макогона-Крайківського-Промислова, то відповідно громада даного округу повинна подати пропозиції щодо ДПТ і розказати про своє бачення щодо даної території.
Наступний крок – міська рада повинна внести ці зміни, підготувавши проект рішення і проголосувати його на сесії міської ради, якщо депутатській більшості це буде прийнятно.
Івано-Франківська харчосмакова фабрика, територія якої також входить у даний ДПТ, повинна встановити межі на ділянку, на яку розроблений ДПТ, далі необхідно Івано-Франківській харчосмаковій фабриці подати звернення про зміну цільового призначення землі після чого є всі умови для того, щоб розпочинати будівництво на цій території, зареєструвавши декларацію про початок будівництва. Тому проблеми і конфлікти, які склалися навколо самого ДПТ з часом можуть бути взагалі знівельованими.
Однак, 0,80 га землі, яку отримала ТзОВ «Івано-Франківська дорожня служба» як бонус від влади, і надалі має бути оскаржене в суді.
Гірше, коли дана фірма розпочне будівництво на даній ділянці і тоді ситуація зайде в тупик. Тому, як то кажуть, «час на вагу золота».