“Чорні лісоруби”: через новий закон про збереження лісів можуть вирубати всі дерева Карпат

  • Мандрівник Дмитро Комаров зафільмував з висоти просто лисіючі Карпати. Його відео з масштабами вирубки «підірвали» Інтернет, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

    «Ну, ось рубка. Картина зовсім звичайна. Ось лисина одна, інша. Помітні старі залисини. І що буде? Ще, наприклад, 5-10 років так і будуть лисі Карпати. Буде змінюватися клімат. Будуть повені», – коментує відео Комаров.

    Але ще більше вражає те, що, виявляється, нещодавно по країні стали закривати кримінальні провадження стосовно незаконних вирубок. Лісозахисники та екоактивісти навіть назвали цифру – уже закрито щонайменше понад три десятки таких справ. А фахівці прогнозують – закриють майже усі.

    «Ніякого криміналу. Уявім собі, що стоїть лісова охорона, а людина рубає, а інші зловмисники тримають лісову охорону. Але лісова охорона, уявімо, це документує. Навіть якщо таких дерев буде зрубано 300 зумисно. Все рівно це не буде кримінальна відповідальність. Бо щоб вона настала – потрібно, щоб таких дерев назбиралося близько 500. І щоб вони у сумі збитків досягли межі 1 мільйон 910 тисяч», – пояснює координатор проекту «Лісова варта» при всесвітньому фонді дикої природи Дмитро Карабчук.

    Це означає приблизно 70 лісовозів, або близько 12 вагонів з краденим лісом, щоб сума збитків назбиралася до 1 мільйона 910 тисяч. Лиш тоді поліція зможе заявити про кримінал.

    А у вересні 2018 року Верховна Рада прийняла закон щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів. У положенні про розмір «істотної шкоди довкіллю», за яку передбачається вже кримінальна відповідальність, зазначено, що це шкода у розмірі понад 2 тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян. При цьому помилково або зумисно не врахували, що у кримінальному законодавстві неоподаткований мінімум становитиме не 17 гривень, а 960 гривень. Як наслідок, зараз декриміналізовані усі незаконні рубки, де завдана шкода складає менше 2 мільйонів гривень.

    Через цю так звану похибку законотворців, поліція тепер масово закриває справи порушені щодо «чорних лісорубів».

  • Тобто, тепер красти можна хоч вагонами, бо навіть, якщо украв лісу на якихось півтора мільйона гривень – ніякої в’язниці.

    Все це можна бодай спробувати врегулювати, каже активіст лісової варти. І справа, мовляв, не в правоохоронцях, не у Держлісагентстві чи Мінекології. Справа терміново за парламентом і новим законом, бо ще трошки – і не буде навіть на чому його надрукувати.

    Нагадаємо:  ДТП у Польщі: авто врізалося в дерево – є загиблі українці

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!