Чи потрібна третя доза щеплення від Covid-19

  • Дослідження показують, що імунітет до Covid-19 після двох етапів вакцинації поступово знижується.

    Денні Альтманн, професор імунології з Університетського коледжу Лондона пояснює, що ще у квітні та травні він розповідав, що більшості щеплених людей додаткова доза не знадобиться, пише “Галицький кореспондент” з посиланням на “BBC“.

    Однак потім з’явилася “дельта” й високий рівень антитіл після щеплення не гарантував вже абсолютного захисту від захворювання.

    Очевидно, що вакцини ефективно захищають від летального наслідку хвороби, незалежно від того, скільки часу минуло з моменту щеплення. У Великій Британії з січня по липень 2021 року серед повністю імунізованих людей було лише 256 летальних випадків. Вони траплялися переважно у найбільш вразливих групах, як-от літні люди з ослабленою імунною системою.

    У майбутньому додаткові дози вакцин від Covid-19 оновлюватимуть щороку відповідно до варіантів вірусу, як це роблять з вакцинами від грипу. Саме в таких випадках бустерна доза може бути найбільш корисною.

    Наприклад, для пацієнтів, які перенесли трансплантацію органів і яким потрібно приймати ліки для придушення імунітету. У таких людей рівень антитіл був надзвичайно низьким.

    Але чи є докази того, що бустерна доза дійсно ефективна?

    Візьмемо до прикладу Ізраїль, який почав запроваджувати третє щеплення задовго до решти світу. Одне дослідження повністю вакцинованих людей старше 60 років показало, що ті, хто отримав бустерну дозу через п’ять місяців після другого щеплення, мали набагато сильніший імунітет, ніж ті, хто не вакцинувався втретє. Вони мали в 11 разів меншу ймовірність заразитися Covid-19 і в 19 разів нижчий ризик хворіти важко.

    Власні дані виробника Pfizer показують, що бустерне щеплення відновлює ефективність вакцини до 95%.

    Складна картина

    Утім, навіть якщо третя доза й допомагає розв’язати проблему зі зниженням імунітету, багато питань лишається незрозумілими. Наприклад, яку вакцину використовувати для бустерної дози?

    В Ізраїлі, де більшість людей отримали перших два щеплення Pfizer, цю вакцину використовують і для додаткових доз. Уряд Великої Британії також планує щепити втретє виключно Pfizer, проте більшість населення в країні отримали першу й другу дозу Oxford/AstraZeneca.

    Щеплення різними вакцинами перший і другий раз показали переваги у порівнянні з введенням однакової вакцини обидва рази. Однак щодо змішування вакцин на третьому етапі даних, які б підтверджували ефективність та безпеку, поки немає.

    “Знову ж таки, це як з багатьма іншими питаннями у цій пандемії, ми намагаємося побудувати літак вже практично в повітрі”, – каже Альтманн.

    На його думку, додаткове щеплення вакциною на основі мРНК, як-от Pfizer або Moderna, працює добре. Але у дослідника є деякі сумніви щодо ефективності третьої дози векторними вакцинами. Вакцини на основі мРНК спонукають клітини організму виробляти білок, який викликає імунну відповідь організму. Тоді як векторні вакцини, приміром, Oxford/AstraZeneca, доставляють в організм безпечний вірус, який переносить елементи коду білка шипів Covid-19.

    Існує теоретична можливість того, що повторне зараження (інактивованим) вірусом кілька разів може бути поганою ідеєю.

    “Ми цього ніколи не робили раніше, й є велика ймовірність того, що організм почне виробляти антитіла проти самої вакцини і припинить її роботу”, – каже Альтманн. Дослідник цікавиться, чи врахував це консультативний комітет Великої Британії з вакцинації.

    Інше питання – чи отримаємо ми кращий захист від третьої вакцини, якщо вона розпізнаватиме нові варіанти вірусу, як-от “дельта”. Спочатку люди ділилися лише на дві групи: ті, хто перехворів, і ті, хто ні. Але тепер все розвивається по-різному.

    Вчений пояснює, що одна людина, приміром, могла бути інфікована початковим варіантом Covid-19, потім отримала дві дози вакцини Pfizer, потім заразилася штамом “дельта”. Хтось інший міг отримати вакцину іншої марки та заразитися іншим варіантом вірусу, як-от штам “альфа”, ідентифікований вперше у Кенті.

    “Тож як зрозуміти, яка послідовність шипів або мутацій, вбудованих у вакцину, зробить її корисною протягом наступних одного-двох років?” – каже Альтманн.

    В ідеальному світі Альтманн хотів би, щоб уряди враховували цю мінливість імунітету населення і, можливо, перевіряли б рівень антитіл у людей, щоб побачити, чи дійсно їм потрібна третя доза взагалі.

    Ще одним питанням є кількість діючої речовини у третій дозі. Велика Британія планує вводити меншу кількість вакцини під час третього щеплення, щоби більші дози вакцин були доступні для країн, що розвиваються.

    Незрозуміло поки що і який період має минути між другою і третьою дозами. Якщо Ізраїль має п’ятимісячну перерву, у США планують чекати вісім місяців.

    Бустерне майбутнє

    Ще одне важливе питання – як довго триватиме відновлений імунітет людини після бустерного щеплення.

    Альтманн також припускає, що додаткові дози зрештою стануть щорічними, однак чи підтримує це наука, поки що невідомо. На думку вченого, це радше логістичне рішення, ніж імунологічне.

    “Я можу уявити, як департамент охорони здоров’я міркує, що найпростіше це робити кожної осені в один і той же час. Тож давайте просто виробимо більше доз у світі й так і зробимо”, – каже Альтманн.

    Схоже, Ізраїль уже близький до такого сценарію. Щойно вони оголосили про вакцинацію всіх громадян третьою дозою, в Ізраїлі пропонують почати підготовку до четвертого щеплення.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!