Чий костел?

  • 11 червня до давнього Домініканського римо-католицького костелу, що є найвідомішою сакральною спорудою Богородчан, увійшли близько десяти священнослужителів Православної церкви України. Був серед них і колишній настоятель Манявського монастиря, архімандрит Феогност. Священників супроводжували декілька вірян ПЦУ, які, за словами місцевих, не є жителями селища.

    Селищний голова Богородчан Ростислав Заремба та деякі місцеві активісти вважають такі дії незаконними і стверджують, що храм є комунальною власністю територіальної громади. У райдержадміністрації натомість не вбачають у діях священнослужителів жодних порушень.

    Храм – комунальна власність

    Домініканський римо-католицький костел у Богородчанах був зведений у 1742 році на кошти тодішнього власника містечка – графа Станіслава-Кости Коссаковського, чоловіка  Катерини з Потоцьких. Ця архітектурна пам’ятка тепер є об’єктом культурної спадщини національного значення (охоронний номер 234).

    У 1991 році Івано-Франківська обласна рада прийняла рішення передати культову будівлю у користування релігійній громаді Української православної церкви.

    На парафіяльних зборах місцевої релігійної громади УПЦ (МП), які відбулися 3 лютого цього року, більшістю голосів було вирішено перейти у підпорядкування новоствореної Православної церкви України. Водночас ініціативна група мешканців Богородчан «Врятуй костел» 7 лютого звернулася до селищного голови Ростислава Заремби із проханням не приймати рішення щодо подальшої долі храму і не надавати його у користування жодній громаді та провести з цього приводу громадські слухання.

    Відповідно до резолюції громадських слухань, які відбулися 10 лютого, та рішення сесії від 21 лютого, Домініканський костел перейшов у спільну комунальну власність громади Богородчан.

    Однак 11 червня до святині увійшло близько десяти священнослужителів, серед яких був архімандрит Феогност, та декілька вірян, які, за словами Заремби і жителів селища, не є місцевими. «На мої спроби їх зупинити, вимоги не заходити до костелу та пред’явити документи на право власності – не реагували, а незаконно проникли до приміщення, відчинивши вхідні двері ключами, які були у розпорядженні Богородчанської РДА та районної ради», – говорить Ростислав Заремба.

    Селищний голова зазначив, що ніхто, крім самих богородчанців, не має права приймати рішення про передачу права власності чи користування храмом, який є головною та практично єдиною історико-архітектурною пам’яткою міста. Додає, що священнослужителі мотивували свої дії тим, що їм ніде молитися, але у селищі, за словами Заремби, є велика церква ПЦУ.

    «У липні на черговій сесії Богородчанської селищної ради буде розглянуто питання про виділення коштів на виготовлення проектно-кошторисної документації (її вартість 700 тисяч гривень) для проведення робіт із реставрації костелу. Але насамперед ми мусимо бути власниками майна. Якщо говорити про конфесійну приналежність святині, то, на мою думку, з історичної точки зору, це римо-католицький костел, тому римо-католицька громада також може претендувати на неї», – каже селищний голова Заремба.

    Тетяна Гринишин, місцева жителька та голова громадської організації «Богородчанська варта», зауважила, що, коли відбувався збір підписів про перехід громади Богородчан від УПЦ МП до ПЦУ, у список тих, хто був «за», внесли паспортні дані не тільки місцевих жителів, а також тих, хто був на той час за кордоном.

  • Рішення – незаконне

    Голова Богородчанської РДА Франко Єжак говорить, що Домініканський костел є пам’яткою архітектури, об’єктом культурної спадщини національного значення, а це означає, що належить він виключно громаді селища. Рішення ж про передачу храму в комунальну власність входить до компетенції Івано-Франківської ОДА та Кабінету Міністрів. «Як можна було прийняти рішення про те, щоб взяти святиню, яка має охоронний номер, на баланс селища?» – дивується він.

    Пан Єжак зазначив, що храм належав православній громаді, яка перейшла до ПЦУ. Тож 10 червня він видав розпорядження, маючи попередньо звернення від цієї громади, щодо передачі приміщення костелу у безоплатне користування згаданій громаді на чолі з настоятелем храму отцем Феогностом. «Законних підстав відмовити у нас не було», – сказав він.

    12 червня з ініціативи голови Богородчанської РДА Франка Єжака та голови районної ради Михайла Головчука відбулася зустріч з отцем Феогностом та отцем-деканом римо-католицької громади Казимиром, на якій прийняли рішення щодо можливості спільного використання Домініканського костелу для проведення богослужінь у православному та латинському обряді. Але, як зазначила у коментарі голова ГО «Богородчанська варта» Тетяна Гринишин, такі рішення можуть приймати тільки на рівні єпископів.

    А що далі?

    На сесії Богородчанської селищної ради, яка відбулась 13 червня, було прийнято рішення звернутися до Івано-Франківської ОДА щодо скасування рішення про передачу Домініканського костелу громаді ПЦУ.

    Також у селищній раді повідомили, що офіційного підтвердження про домовленість ПЦУ та РПЦ щодо досягнутої згоди на почергове богослужіння та спільне користування костелом у них немає.

    Як зазначив селищний голова Ростислав Заремба, стосовно захоплення храму він готує позов до суду і вже звернувся у Богородчанський відділок поліції. Голова РДА Франко Єжак стверджує, що також звертатиметься до суду щодо неправомірних дій селищної ради.

    Марія ГРИЦКІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!