Число аварій продовжує зростати

  • Практично щодня у новинах розповідають про дорожньо-транспортні пригоди, в яких травмуються чи гинуть люди. Статистика аварій є по-справжньому страшною, і рік за роком вона аж ніяк не зменшується – навпаки, лише зростає.

    Мовою страшних цифр

    У 2020 році на Івано-Франківщині правоохоронці зафіксували 3511 дорожньо-транспортних пригод. Більшість із них – легкі аварії без потерпілих, і в такому разі водії іноді навіть не інформують поліцейських про інцидент.

    Але у 751 випадку в ДТП страждали чи гинули люди. Про це повідомила Інна Костенко, заступниця начальника управління превентивної діяльності Головного управління Нацполіції Івано-Франківщини. В поліції наводять страшну цифру: за рік на Прикарпатті в ДТП загинуло 118 людей, а ще 914 отримали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості.

    Якщо порівнювати ці цифри із попередніми роками, то видно, що жодної тенденції до покращення ситуації з аварійністю немає. Цифри 2017-го року – 2945 ДТП, 124 загиблих, у 2018-му – 2939 аварій і 127 загиблих. Бачимо, що кількість загиблих з року в рік коливається в тих же межах, а от самих ДТП у 2020-му сталося на 15% більше.

    Основними причинами автопригод, які були скоєні протягом 2020 року, є перевищення безпечної швидкості – 1454 автопригоди (41,41%), порушення правил маневрування – 1197 автопригод (34,09%), а також недодержання дистанції – 612 автопригод (17,43%), порушення правил проїзду перехресть – 233 автопригоди (6,64%), керування транспортним засобом у нетверезому стані – 393 автопригоди (11,19%). При цьому на нетверезих водіїв патрульні Івано-Франківщини за рік склали 1014 адмінпротоколів.

    А основними причинами ДТП з постраждалими, які були скоєні протягом цього періоду, є перевищення безпечної швидкості – 357 автопригод (47,54%) від усіх ДТП із постраждалими, керування в нетверезому стані – 89 автопригод (11,85%), а також порушення правил маневрування – 131 автопригода (17,44%), перехід у невстановленому місці – 23 автопригоди (3,06%), порушення правил проїзду пішохідних переходів – 47 автопригод (6,26%), порушення правил проїзду перехресть – 55 автопригод (7,32%).

    Якщо ж глянути на ці страшні цифри у масштабах всієї країни, то за 2020 рік в Україні трапилося 168 107 ДТП. З них 26 140 ДТП – з травмованими, у яких загинула 3541 людина та 31 974 людини отримали травми. Рахунок завданих матеріальних збитків йде на мільярди гривень. Сталося 7641 ДТП із загиблими та/або травмованими пішоходами, у яких загинуло 1198 осіб та 6959 – травмовано. Також зафіксували 4432 ДТП за участю дітей, у яких 168 дітей загинуло та 3957 – травмовано. Крім того, в Україні за рік сталося 1768 ДТП із загиблими та/або травмованими велосипедистами, у яких загинуло 235 осіб та 1610 – травмовано.

    Найбільш резонансні аварії

    28 грудня смертельна ДТП сталася в селі Татарів Яремчанського району. Водій автомобіля «Лексус», рухаючись в напрямку Микуличина, перетнув суцільну лінію розмітки та повертав ліворуч для заїзду на заправку. Позаду нього в тому ж напрямку рухався водій автомобіля «Субару», який здійснював обгін. Трапилось зіткнення. Автомобіль «Субару» відкинуло на тротуарну доріжку, де стояла жінка-пішохід. Внаслідок аварії 56-річна мешканка Ворохти померла до приїзду медиків. А 37-річного водія та 30-річну пасажирку «Субару», мешканців Києва, доставили до лікарні.

    22 грудня близько 23:45 сталася ДТП в селі Боднарів Калуського району. 26-річний водій автомобіля «Фольксваген Пасат» перевищив швидкість і зіткнувся із «Ауді А4». Після цього «Фольксваген Пасат» виїхав на смугу зустрічного руху, де зіткнувся із зустрічним автомобілем «Ауді Q7». Внаслідок аварії четверо дітей, пасажирів «Фольксваген Пасат» 2001, 2003, 2003, 2004 років народження, отримали тілесні ушкодження та були госпіталізовані. Водію та 21-річній пасажирці «Ауді Q7» надали медичну допомогу. Після скоєння ДТП керманич «Фольксваген Пасат» втік із місця події.

    21 жовтня у Боднарові сталася ще одна ДТП. Водійка Seat Ibiza перевищила швидкість на неосвітленій ділянці дороги та збила 46-річного мешканця Калущини. Той переходив дорогу на нерегульованому пішохідному переході. Унаслідок аварії чоловік загинув на місці події. Загиблим виявився ветеран АТО Іван Вирстюк. Він проходив службу у складі 93-ої ОМБр.

    28 вересня о 20:10 між селами Черче і Підкамінь, що у Рогатинському районі, 49-річний водій Daewoo Lanos, мешканець Богородчанщини, на заокругленій ділянці дороги не врахував дорожню обстановку і виїхав на смугу зустрічного руху. У результаті легковик зіткнувся з автомобілем Renault Megane під керуванням 36-річного мешканця Коломийщини. Внаслідок аварії водій Daewoo Lanos і 38-річний пасажир Renault Megan, мешканець Чернівецької області, загинули на місці події. Ще двох постраждалих госпіталізували.

    18 серпня ДТП сталася між селом Вістова та селом Боднарів Калуського району. Водій Daewoo Lanos, виконуючи маневр обгону, на закритому повороті виїхав на зустрічну смугу руху і зіткнувся з трактором. Унаслідок аварії на місці події загинули троє пасажирів легковика, а водій доставлений у медзаклад. Водій трактора не постраждав.

    9 серпня о 18:10 трапилася ДТП у смт. Перегінське. Водій «Мерседес Віто» виїхав на зустрічну смугу руху і зіткнувся з автомобілем ВАЗ. Унаслідок аварії на місці події з ВАЗу загинули водій і пасажир (32 і 62 років) та 58-річна жінка. З цієї ж автівки постраждали 26-річна жінка і дворічна дитина, вони опинилися в лікарні. Винуватець ДТП відмовився від будь-яких коментарів. 26-річний водій «Мерседеса» не постраждав, його перевірили на стан сп’яніння – і алкотестер «Драгер» показав 2,42 проміле алкоголю.

    6 червня у селі Чукалівка біля Івано-Франківського міського кладовища трапилась дорожньо-транспортна пригода. В аварії зіткнулися одразу п’ять транспортних засобів: Volkswagen Passat B6, Geely МK, Hyundai i30, Volkswagen Jetta та Mitsubishi Outlander. Внаслідок зіткнення перекинувся на дах легковий автомобіль «Volkswagen Passat B6». Рятувальники за допомогою лебідки підняли перекинутий «Volkswagen» на колеса. Ніхто серйозно не постраждав.

    27 березня близько 19:00 по вулиці Чорновола у Надвірній легковий автомобіль врізався в електроопору й перекинувся. Щоб визволити людей із салону транспортного засобу, знадобилася допомога рятувальників та випадкових перехожих. Водій автомобіля «Мерседес» не впорався з керуванням і допустив зіткнення з електроопорою. Крім нього, в ДТП постраждав також пасажир. Їх обох госпіталізували – і вижили водій з пасажиром, скоріше, дивом, адже авто перетворилося на купу брухту.

    Що з цим робити?

    За словами Інни Костенко, заступниці начальника управління превентивної діяльності ГУ НП Івано-Франківщини, поліція Івано-Франківщини бореться за зменшення аварійності на автошляхах.

    «Йдеться про інформаційний вплив на свідомість учасників дорожнього руху. В ЗМІ ми постійно акцентуємо на необхідності дотримання громадянами ПДР. Особовий склад працівників поліції посилено контролює дотримання вимог Правил дорожнього руху України водіями транспортних засобів на всіх автодорогах. Крім того, за дотриманням швидкісного режиму на дорогах Івано-Франківщини слідкують за допомогою лазерних вимірювачів швидкості ТruСАМ», – сказала Інна Костенко.

    Також в області постійно вживаються профілактичні заходи для зниження рівня аварійності – мова йде про додаткові екіпажі груп реагування патрульної поліції для патрулювання доріг державного, національного та місцевого значення, місць концентрації дорожньо-транспортних пригод та аварійно небезпечних ділянок. І справді, поліції на державних автошляхах останнім часом побільшало – втім, число аварій від цього не зменшується.

    Працівники ювенальної превенції регулярно проводять інформаційні бесіди та акції з метою донести до дітей шкільного віку основні правила руху на дорозі та на тротуарах. В грудні 2020 року в Долинському, Городенківському районах та в Івано-Франківську проводились акції «Познач себе у темряві! Безпека – понад усе!» Пішоходам та дітям пояснювали зміни до ПДР та наголошували на необхідності позначати себе у темряві, щоб дати можливість водіям вчасно помітити їх. Мова йде про використання світловідбиваючих елементів – флікерів, які допомагають водієві бачити пішохода на відстані до 150 метрів.

    Втім, вішати всю відповідальність за помилку на дорозі на пішохода чи водія неправильно. Задля запобігання аварійності має працювати цілий комплекс заходів. Дороги потрібно будувати якісно і безпечно, узбіччя на міжміських дорогах мають бути облаштованими, пішохідні переходи – освітленими, а покарання за ДТП, скоєні у нетверезому стані, повинні бути максимально жорсткими. Адже значну частину пішоходів збивають саме п’яні водії.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!