COVID-19: небезпечне зниження захворюваності

  • Чимало людей зараз починають свій ранок із перегляду «ковідної» статистики від МОЗ – цікаво ж знати, чи не опиниться знову Івано-Франківщина у червоній зоні та яка ситуація по всій Україні. Але від початку травня цифри по Прикарпаттю показують вкрай дивну картину – ріст захворюваності, далі падіння ледь не до нуля, а потім знову різкий ріст. Чому виникає така картина та чим вона небезпечна?

    Дивні цифри, або «Давайте вже після свят…»

    1 травня коронавірусну хворобу виявили у 131 жителя Івано-Франківщини, а 2 травня (на яке цьогоріч припало святкування Великодня) – лише 56. Впродовж двох наступних днів, 3 і 4 травня, які також були вихідними, COVID-19 зафіксували лише у 38 та 19 прикарпатців відповідно, а 5 травня ознаменувалося рекордно низькою цифрою – 13 прикарпатців з виявленим коронавірусом. Такі показники на Івано-Франківщині востаннє були рік тому.

    Як повідомив у своєму відеозверненні міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, упродовж 1-4 травня в Івано-Франківській ТГ коронавірусну хворобу діагностували у 66 людей.

    «Маємо рекордно низький показник кількості захворюваності населення за всі вихідні – 66 випадків. Це люди, у яких було підтверджено COVID-19. За 4 травня тільки один випадок був у міській територіальній громаді», – сказав Руслан Марцінків.

    При цьому, за його словами, станом на 5 травня у медичних закладах Івано-Франківська перебувало 236 людей, з них 187 – міські жителі. 13 людей були в реанімації. Тобто ні про які серйозні та раптові успіхи в боротьбі з пандемією не йдеться. Коли ж свята закінчилися, то «ковідна» статистика почала знову різко йти вгору: 6 травня на Прикарпатті виявили 51 випадок COVID-19, 7 травня – вже 146, 8 травня – 165.

    Слід зазначити, що схожа динаміка виявлених випадків коронавірусу спостерігається по всій Україні: на вихідні та у свята кількість проведених ПЛР-тестувань суттєво знижується. Медики пов’язують це з такими причинами, як небажання людей робити тести у вихідні та зачинені на свята приватні лабораторії. Лікарі також застерігають: такі «падіння» статистики абсолютно не означають, що в Україні настав кінець пандемії і що можна нехтувати карантинними обмеженнями.

    Активність людей може мати негативні наслідки

    Впродовж останніх 30 днів ситуація з коронавірусом на Івано-Франківщині справді стабілізувалася – область вийшла з червоної зони одразу в жовту, критичні показники наповнення лікарень теж поступово прийшли до «норми». Втім, головний санітарний лікар Івано-Франківської області Руслан Савчук застерігає: ще дуже рано вважати, що вірус подолано.

    «Рівень госпіталізації значно знизився, порівняно з тим, який ми мали місяць тому. Завантаженість ліжко-місць у лікарнях області зараз становить 24-25%, це відносно низький показник. Кількість нових виявлених випадків також суттєво зменшилась. Втім, це пов’язано із вжитими карантинними заходами, які дали свій ефект і стабілізували ситуацію. Через це маємо і послаблення карантину: медикам стало легше, запрацював деякий бізнес», – розповідає Руслан Савчук.

    Якщо порівнювати ситуацію із кризовими днями лютого, то справді може здатися, що хвороба відступила. Адже тоді щодня виявляли по 500-600 випадків COVID-19, а десять лікарень Івано-Франківщини були заповнені хворими майже на 100%. Тоді не виключалося навіть введення повного локдауну.

    «Але сьогодні є така проблема: окремі люди, які хворіють у легшій формі та не потребують госпіталізації, не вважають за потрібне звертатися до лікарів і робити тести. Ця частина людей, маючи симптоми коронавірусу, очевидно, сприймає їх за симптоми ГРВІ чи простого грипу. Вони намагаються якось пролікуватися вдома, самотужки. Я маю таку інформацію від окремих лікарів. І ця тенденція з самолікуванням є небезпечною», – додає головний санітарний лікар Івано-Франківщини.

    Упродовж перших днів травня кількість зроблених у державній лабораторії Івано-Франківщини ПЛР-тестів коливалася від 300 до 700. Ця статистика, пояснює Савчук, не розподіляється рівномірно: одного дня виявляють 13 випадків коронавірусу, іншого – 51, а наступного вже 146. Але, звісно ж, є залежність від загальної кількості зданих тестів – яка, в свою чергу, завжди знижується на вихідні та на свята.

    «Я не хочу зараз категорично заявляти про те, що нас знову чекає різкий стрибок захворюваності. Але та активність людей, яку ми спостерігали протягом останнього тижня (на Пасхальні свята та на День міста в Івано-Франківську – ред.), може мати свій негативний ефект, тобто захворюваність може зрости. А мова про те, щоб перевести область із жовтої зони в зелену, наразі взагалі не йде. Я скоріше побоююся, щоб ми не скочили у помаранчеву чи навіть червону. Все ж активність людей зараз є надмірною», – вважає Руслан Савчук.

    Побоювання головного санлікаря Прикарпаття, на жаль, цілком можуть виправдатися. Адже на Великдень та особливо під час святкування 359-ї річниці Івано-Франківська вулицями і площами міста гуляли тисячі людей, часто скупчуючись в одному місці без дотримання дистанції та без масок.

    До прикладу, 7 травня увечері більше тисячі людей дивилися світлове шоу на брамі Палацу Потоцьких. Ні про яку дистанцію не йшлося, а багато хто брав із собою навіть дітей. А 9 травня на площі Ринок відбувалися «Богатирські ігри», подивитися які також зібралося близько тисячі франківців та гостей міста. Публіка підходила максимально близько до спортсменів та огородження, надаючи коронавірусу чудові умови для поширення.

    «Боронь боже, щоб ми зараз розслабились і подумали, що настав кінець пандемії. Думати про це я зараз нікому не рекомендую. Такі слова зараз – це просто пустий дзвін і розмова ні про що. Ми намагаємося тримати руку на пульсі та доносимо до людей, що саме цей період є вкрай небезпечним. Адже через 10-14 днів після масових гулянь може настати різкий спалах COVID-19», – вважає Руслан Савчук.

    Продовжуємо мити руки

    З 8 травня в Україні не залишилося «червоних» областей. Міністр охорони здоров’я  Максим Степанов повідомив, що країна пройшла третю хвилю пандемії, незважаючи на те, що два попередні місяці були вкрай складними.

    За словами міністра, єдиними ефективними заходами боротьби з пандемією були і залишаються карантинні обмеження та вакцинація. Крім того, міністерство зараз займається створенням і впровадженням «ковідних» сертифікатів – це робоча назва внутрішнього документа, який міститиме дані про вакцинацію, про зроблені негативні ПЛР-тести або одужання від COVID-19. Документ розробляється з урахуванням вимог Digital Green Certificate Єврокомісії та Smart Vaccination Certificate ВООЗ. Його мета – вільне та безпечне пересування громадян під час пандемії коронавірусу. Дані вноситимуть через електронну систему охорони здоров’я, а сам сертифікат можна буде отримати у лікаря або згенерувати у додатку чи порталі «ДІЯ».

    До впровадження «ковідних» сертифікатів українці, яким зробили дві дози щеплення, зможуть отримати за своїм запитом і за потреби пред’явлення при перетині державного кордону паперове Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке наразі є чинним. Документ планують розробити найближчим часом, і він може запрацювати вже з 1 липня.

    Щодо самої вакцинації, з 3 травня до 9 травня в Україні 108 698 осіб було щеплено проти COVID-19 в Україні. А від початку кампанії щеплено 864 089 осіб, тобто близько 2% населення України. Цей темп складно назвати швидким, втім, є надії на його подальше зростання.

    «Станом на 6 травня в Івано-Франківській області вакциновано 23 505 людей, за минулу добу вакцинована 401 особа. Мова йде про такі вакцини: Pfizer – 1170 вакцинованих, CoronaVac – 792 вакцинованих, CoviShield – 19967 вакцинованих і нова партія AstraZeneca – 1576 вакцинованих», – навів цифри щодо Прикарпаття Руслан Савчук.

    За інформацією від головного санітарного лікаря Прикарпаття, до другої половини травня область отримає кілька нових партій вакцини – це і Pfizer, і значні партії інших вакцин, якими медики будуть вакцинувати широкий перелік категорій населення. Темпи вакцинації до кінця місяця мають значно зрости, і для цього будуть залучатися додаткові бригади лікарів. Тож залишається лише чекати – а також мити руки, носити маски і дотримуватися соціальної дистанції.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!