Де заблукала субсидія?

  • Через високу вартість комунальних послуг значна частина населення звернулася за субсидіями. Лише минулого року на Прикарпатті допомогу від держави отримала більша частина жителів області – 60,1%. Відтак не всі структурні підрозділи соцзахисту можуть виконати свою роботу вчасно. Чи не найбільше нарікань на їхню діяльність у Долинському районі, де люди скаржаться, що кілька місяців поспіль чекають хоча б якоїсь відповіді.

    Місяці очікувань

    «Скажіть, будь ласка, хто може посприяти людям в отриманні субсидії? По всіх телеканалах йде реклама, що субсидію рахують впродовж 10-ти днів – тільки не в Долині. Ми подали документи на нарахування субсидії 7 жовтня 2016 р. Сьогодні 10 січня 2017 р., а її ще немає. Одна й та ж сама відповідь: ми не встигаємо, бо дуже багато людей. Тоді скажіть, коли мені призначать субсидію – навесні чи, може, взагалі влітку? А якщо допомога мені потрібна тільки на зимовий період? Допоможіть з вирішенням цього питання», – пише у соціальній мережі «Фейсбук» жителька Долинського району Тетяна Медвідь.

    Про аналогічну ситуацію розповідає ще один житель Долини. «Оформленням субсидії займається дружина. Вона зверталась ще в 20-х числах вересня – і донині не нараховано. В управлінні соцзахисту їй самі ж працівники пропонували, щоб телефонувала на «гарячу лінію», адже їм не вистачає людей, щоб нараховувати допомогу», – каже мешканець Долини Михайло Кепещук.

    Чоловік розповідає про черги в управлінні соцзахисту, куди щодня по 20-30 людей приходять, тільки щоб спитати, чи їм вже нарахували допомогу. «У багатьох людей паніка. Наприклад, нам прийшло повідомлення сплатити борг, в іншому випадку за п’ять днів приїдуть відрізати газ, а боргу з вересня – вже 7 тис. гривень. У зимовий період закон забороняє відрізати комунікації. Щомісячно платимо по 200 грн., сподіваємося, що субсидію все ж нарахують», – зауважує пан Кепещук.

     

    Проблем немає

    Як у коментарях під публікацією Тетяни Медвідь, так і на сайті Міністерства соціальної політики аналогічних скарг вдосталь. У поясненні міністерства під одним із дописів йдеться про те, що рішення про призначення чи непризначення субсидії повинно прийматися впродовж десяти днів після подання заяви та отримання усіх необхідних відомостей на запит від інших організацій, органів влади та суб’єктів господарювання. Оскаржити дії чи бездіяльність місцевого органу соцзахисту до органу влади можна, звернувшись до керівництва райдержадміністрації чи виконкому міськради. Якщо цей механізм виявиться недієвим, тоді варто звертатися до обласного управління або департаменту соцзахисту, керівництва ОДА або ж у суд.

    У Мінсоцполітики також пояснюють, що затримки у нарахуванні здебільшого виникають через несвоєчасне подання місцевими органами інформації про склад зареєстрованих осіб, перелік житлово-комунальних послуг і тарифи в місті. Проте якщо управління соцзахисту населення прийняло документи на оформлення урядової знижки у сплаті житлово-комунальних послуг, субсидія буде призначена з моменту подачі заяви.

    «Така ситуація може бути пов’язана з низкою причин. Іноді буває, що люди звертаються на «гарячу лінію» стосовно того, що субсидію їм не призначають, а по факту з’ясовується, що вона нарахована. Можливо, рішення, тобто повідомлення про призначення субсидії або відмова, не дійшло до отримувача. У районах процес поінформування відбувається через уповноважених осіб, сільські ради, це займає додатковий час. Рішення може бути прийняте невчасно, коли немає відповіді від усіх інших структур, до яких звертається соціальна служба для перевірки інформації. У разі відсутності повної інформації субсидію не призначають», – коментує начальник управління соціальних гарантій департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА Світлана Якимишин.

    Субсидії призначаються в районних і міських управліннях структурних підрозділів з питань соціального захисту, які підпорядковуються райдержадміністраціям та міськвиконкомам після надходження заяви і декларації від особи, яка хоче отримати допомогу. У декларації потрібно вказувати тільки види доходів, а не їх розміри: пенсію, зарплату, соціальну допомогу, стипендію, які отримує особа і члени її сім’ї, а також організацію, де виплачують ці кошти – Пенсійний фонд, назва вузу або підприємства. Решту документів збирає управління соцзахисту. Структурні підрозділи звертаються у фіскальні органи, при необхідності – в Центр зайнятості,  щоб визначити склад зареєстрованих осіб, площу квартири, розміри квартплати – до ЖЕКів або інших уповноважених органів місцевого самоврядування, щодо вартості електроенергії – до обленерго, газу – в облгаз, опалення – на підприємства теплокомуненерго.

    «Після надходження відповіді на наші запити у десятиденний термін особі призначають субсидію, якщо проблеми з відповідями з інстанцій, куди ми подаємо запити, немає. У протилежному випадку це займає дещо більше часу, адже особа могла вказати неправильний ідентифікаційний код абощо. Загалом, десяти днів досить», – зауважує посадовець.

    Ситуацію у Долині начальник управління пояснює тим, що змінювалося програмне забезпечення, і коли оброблялися запити, не було даних з фіскальної служби. Каже, що черги –невеликі, здебільшого люди доносять довідки про зміни у складі сім’ї, місця проживання, роботи тощо. У Долинському управлінні два спеціалісти надають консультації, решта – нараховують допомогу. А родині Кепещуків субсидія вже нарахована, жодних проблем немає.

     

    За половину

    Ті, хто отримує субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов’язані щомісячно сплачувати свою обов’язкову частку витрат на оплату цих послуг, яка вказана у повідомленні про призначення субсидії. Допомога призначається не на повний обсяг спожитих послуг, а лише на соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами.

    В осінній період звернень на отримання субсидій набагато більше, ніж в неопалювальний сезон. Найбільше їх зафіксовано в Івано-Франківську – 37,6 тисяч. Станом на 30 грудня минулого року оформлено 271,4 тис. субсидій, що охоплює 60,1% від усіх домогосподарств області, повідомляють в управлінні соцгарантій.

    Ірина ФЕДОЛЯК

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!