Дефіцит у поліції

  • Поліції не вистачає не тільки працівників, а й спецзасобів. Зокрема, їй бракує алкотестерів, щоб визначати на місці, чи тверезий водій, та електронних браслетів для домашнього арешту. У деяких районах Івано-Франківщини є лише один алкотестер на три екіпажі. В обласній поліції на цю тему говорять неохоче, але трагедії з такої ситуації не роблять і вважають, що для повного забезпечення їхньої служби всім необхідним повинен пройти час.

     

    Браслети для обраних

    Часто доводиться чути, що і в управлінні патрульної поліції, і в Національній поліції не вистачає працівників. Тому екіпажів на вулицях менше, а справи розслідуються довше. Однак проблема – не тільки в цьому. Не має поліція і належного матеріально-технічного забезпечення.

    У 2012 році був ухвалений новий кримінально-процесуальний кодекс. Суди почали переглядати запобіжні заходи і випускати затриманих із СІЗО під домашній арешт. Тоді ж з’явилося поняття «електронний браслет», а от самих приладів в Україні не було, доводилося закуповувати.

    Проте зараз виник дефіцит електронних браслетів для тих, кого відправляють під домашній арешт. Вони швидко виходять з ладу, а нових не закуповують. Тому їх ледве знаходять і здебільшого видають ВІП-фігурантам.

    Наприклад, коли у 2016 році під домашній арешт відправляли екс-пасинка олігарха Фірташа Сергія Калиновського, який скоїв смертельну ДТП, то за електронними браслетами була черга. Схожа ситуація була й минулого року. Тоді НАБУ затримало фігурантів справи щодо закупівлі рюкзаків для Нацгвардії, серед підозрюваних опинився і син міністра внутрішніх справ Олександр Аваков. 1 листопада суд відпустив його під особисте зобов’язання, присудивши здати закордонний паспорт та носити електронний браслет. Втім цей пристрій Аваков-молодший отримав аж через тиждень, бо вільних браслетів не було. Подейкують, що тоді браслет просто зняли з менш небезпечного підозрюваного.

    У липні 2017 року голова Нацполіції Сергій Князєв повідомляв, що на балансі територіальних органів поліції є 474 електронних браслети, 283 з яких – у технічно несправному стані, 13 – втрачені підозрюваними, а 6 – вилучені як речові докази. Однак вже станом на 20 квітня ц. р. на всю країну залишилося всього дев’ять справних електронних браслетів.

     

    Дефіцит камер

    Торік 7 грудня набув чинності закон, який називають «маски-шоу стоп». Він, зокрема, передбачає обов’язкову відеофіксацію подій під час проведення обшуків. Наприкінці минулого року Сергій Князєв повідомив, що для проведення обшуків поліцейські стають у черги, бо не вистачає відеокамер для фіксації слідчих дій. Мовляв, якщо сьогодні вночі карний розшук піде проводити 71 обшук, то це означає, що камери потрібно позичити в усіх регіонах.

    «Мені керівники обласних управлінь скаржаться, а я кажу: «Дайте мені, в обід віддам». Завтра о 6-ій ранку слідчі проведуть обшуки, до обіду ці камери швидко повеземо на державному бензині в регіони, щоб там свої обшуки проводили. Тому що правоохоронна машина не повинна зупинятися», – заявив очільник поліції.

     

    Один алкотестер на три групи

    У березні пан Князєв приїжджав на Прикарпаття вручати правоохоронцям 11 нових службових автомобілів. Тоді він зазначав: якщо офіцеру не дають пальне, зарплату і належне технічне забезпечення, то що від нього можна хотіти? А й справді! Коли правоохоронцям не вистачає навіть алкотестерів для визначення ступеня сп’яніння водіїв. А пристроїв для вимірювання швидкості руху автомобілів просто немає.

    Нещодавно начальник Долинського ВП ГУНП Василь Хомин звернувся до Долинської міськради з проханням придбати два алкотестери «Драгер» по 25 тис. грн., пояснивши, що в районі є три групи швидкого реагування, а алкотестером забезпечена лише одна.

    «Щоб ви розуміли, за перший квартал 2018 року в нашому районі було складено 40 адмінпротоколів за керування автомобілем у нетверезому стані. Це все складала одна група – у двох інших нема «Драгерів». Якби вони були, то показник би зріс, як і рівень безпеки на дорогах району. Я гарантую, що після такої покупки зменшиться кількість водіїв, які їздять нетверезими, і переконаний, що цим ми збережемо життя людей», – наголосив Хомин. За його словами, подібна ситуація зараз у всіх районах Івано-Франківщини через брак фінансування поліції з держбюджету.

    Тож Долинська міськрада виділила 50 тисяч на закупівлю двох алкотестерів. Міський голова Долини Володимир Гаразд зазначив, що поліція і раніше зверталася з таким проханням, але тоді воно не знайшло підтримки серед депутатів, хоча це справді проблема. «У поліції не вистачає алкотестерів. Вони не можуть ефективно здійснювати контроль і змушені діяти по повній процедурі, а це забирає час. Наявність таких приладів дасть можливість оперативно вираховувати тих, хто їздить п’яним за кермом», – підкреслив мер.

     Поліція, як борщ

    Зважаючи на це все, ми вирішили дізнатися, який реальний стан справ із забезпеченням поліції в області алкотестерами, електронними браслетами, відеокамерами та іншими засобами. Які райони забезпечені краще, а які гірше та як поліцейські виходять з ситуацій, коли їх не вистачає.

    Т. в. о. заступника начальника ГУНП в області за напрямком превентивної діяльності Олег Йосипів зауважує, що проблема з незабезпеченістю в поліції виникла через війну. До того ж, є необхідність постійно оновлювати все. Однак він стверджує, що разом з цим правоохоронці мають усе необхідне для того, щоб нести службу. Наприклад, на 99% вони забезпечені новими автомобілями та пальним.

    «Ви хочете якоїсь сенсації?! Можете записати і виставити на всі сайти: поліція на 100%, на жаль, усім необхідним не забезпечена, але першочергові засоби у них є. Так, на два-три екіпажі буває один «Драгер», але він є!» – відрізав пан Йосипів.

    За його словами, поступово поліція дійде до стовідсоткового забезпечення. Мовляв, аби  зварити добрий борщ, має пройти час, щоб він настоявся. Щоб поліція була всім забезпечена, також треба часу. Можна, звісно, запарити «Мівіну», тоді це буде швидше, але нездорово. Так само можна купити що-небудь поліції, аби замилити всім очі, але щоб закупити те, з чим поліцейські будуть працювати якісно, чесно і довго, треба часу.

    Олег Йосипів відзначив, що головне управління однаково розподіляє всі засоби між районами. Наприклад, на кожний район виділили по одному алкотестеру, хоча їх мав би мати в ідеалі кожен екіпаж. Тому керівники поліції районів звертаються до місцевих рад з проханням допомогти щось придбати. Якісь ради прислухаються до цього, а якісь – ні. Відповідно, деякі райони краще забезпечені всім необхідним, а інші – гірше.

    Якщо ж, наприклад, водія потрібно освідчити на стан алкогольного сп’яніння, але алкотестера поліцейські не мають, то йому пропонують проїхати у медзаклад. Якщо він відмовляється, то це прирівнюють до вживання алкоголю чи наркотичних речовин і складають протокол за ст. 130 КУпАП (керування транспортними засобами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння).

    За словами прес-секретаря обласної поліції Мирослави Белдик, не у всіх медичних закладах можна пройти освідчення на вживання алкоголю та наркотиків, проте у великих райцентрах це можна зробити.

    Що ж стосується електронних браслетів, то, як пояснила пані Белдик, вони є, але ними не користуються. Мовляв, у нас немає практики використання електронних браслетів до людей, яким обирають запобіжні заходи. «Це одиничні випадки в Україні. У нас до підозрюваних застосовується запобіжний захід з правом чи без права внесення застави. Це такий собі «електронний браслет» – якщо він втікає, то застава пропадає. Тому питання електронних браслетів не актуальне для нашої області», – підкреслила вона.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!