Демонтаж пам’ятника Леніну в Івано-Франківську та перший збір ветеранів УПА: 9 жовтня в історії

 • 9 жовтня крізь призму років відбулося багато цікавих та історичних подій, але ця дата є особливою, зокрема, і для Прикарпаття. Цього дня було демонтовано пам’ятник Леніну в Івано-Франківську.

  У  1874 році відбулося  створення Всесвітнього поштового союзу.

  Цього дня починаючи з 1957 року відзначається Всесвітній день пошти. За ініціативою генерального поштмейстера Північнонімецького союзу фон Штефана 21 держава підписала в Берні угоду про поштовий зв’язок і створення Міжнародного поштового союзу, що забезпечувало безперешкодне пересилання міжнародної кореспонденції.

  1855-й рік   – американець Джошуа Стоддард отримав патент на сирену.

  Цей пристрій, що працював від струменя пари, за задумом автора, призначався для церков, але знайшов своє практичне застосування на суднах і в цирках.

  1894-го  року  в Нью-Йорку на фотостудії Carbon відбулась демонстрація “чарівного ліхтаря”, попередника кінопроектора.

   Принцип його дії полягав у проєктуванні на білу стіну фотозображень, нанесених на скляну пластину. Такі пристрої були відомі і раніше, але цього дня демонструвались не окремі слайди, а ціле шоу “Міс Джеррі”: фотографії перед потужним джерелом світла мінялись зі швидкістю 5 картинок в секунду із застосуванням ефектів затінення і спробою зімітувати неперервність рухів персонажів шоу.

   У  1915-му    американець Джил Андерсон на змаганнях в Нью-Йорку встановив рекорд швидкості.

  Керуючи автомобілем Stutz, на 360-мильній трасі він досягнув середньої швидкості 102.6 милі/год (близько 165 км/год), першим подолавши рубіж в 100 миль/год. 

  1940 – народився Джон Леннон, англійський рок-музикант, співак, композитор, поет, художник, громадський діяч, засновник і лідер групи “Бітлз”

   1963го –  через оповзні у Альпах не витримали стіни другої у світі по висоті греблі “Вайонт” і водосховище, вийшовши з берегів, затопило декілька італійських сіл, що привело до загибелі 1190 чоловік. 

  1989й рік   – по Центральному телебаченню СРСР відбувся перший сеанс оздоровлення вінницького лікаря-психотерапевта Анатолія Кашпіровського.

  З інтервалом у два тижні пройшли шість передач, під час яких мільйони наївних людей прислухались до “установок” цілителя, настроювали свої “будильники”, зарубцьовували шрами, “розсмоктували” пухлини і підставляли до екрану хворі частини свого тіла. 

  1990 – в Івано-Франківську згідно з рішенням місцевої ради народних депутатів демонтували пам’ятник Леніну в центрі міста.
  Також повідомлялося про проведення в Івано-Франківську першого в Україні збору ветеранів Української повстанської армії. На ньому було створено Братство вояків УПА Карпатського краю (Івано-Франківщина, Закарпаття, Буковина).

  1995 – Укрінформ прийнято до Європейського альянсу пресових агентств.

  1999 – у вирішальному матчі групового відбіркового турніру ЧЄ-2000 збірна України в Москві зіграла внічию з росіянами – 1:1.
  Гол Андрія Шевченка у ворота Олександра Філімонова на 88-й хвилині назавжди запам’ятався всім, хто бачив цю гру. У результаті помилки воротаря перше місце в групі та путівку у фінал отримала збірна Франції – чемпіон світу, українська команда посіла друге місце і здобула право на стикові матчі, а Росія залишилася за бортом Євро-2000.

  За матеріалами Історичної правди.

 • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!