День бабака: 2 лютого в історії

 • 2 лютого у світі відзначаються День їжака, Міжнародний день безпечного інтернету, День самооновлення, День їздових собак, Всесвітній день водно-болотних угідь, День обізнаності про ревматоїдний артрит, Всесвітній день гавайської гітари.

  А у США сьогодні День бабака

  Сьогодні іменини у Інни, Римми, Лаврентія, Артема, Павла, Захара і Семена.

  Цього дня:

  1386 – великого князя литовського Ягайла обрано королем Польщі

  1808 – через відмову Папи Римського брати участь у континентальній блокаді Наполеон захопив Папську область

  1812 – народився Євген Гребінка, український і російський письменник, педагог, видавець. Російський романс на слова Гребінки “Очи черные, очи страстные” приніс поетові з Полтавщини світову славу.

  1845 – народився Іван Пулюй, український фізик і електротехнік, організатор науки, громадський діяч. Автор близько 50 наукових праць українською, німецькою, англійською мовами, насамперед із проблем катодного випромінювання та Х-променів, які відкрив на три роки раніше від німця Рентгена.

  1852 – у Лондоні на Фліт-стріт, 95 Товариство шанувальників образотворчих мистецтв відкрило перший громадський туалет.

  1866 – народився Микола Василенко, український освітянин, історик, державний, громадський і політичний діяч. Був членом Української Центральної Ради, куратором Київського шкільного округу. За гетьманату 1918 р. – голова Ради міністрів, міністр освіти, голова Державного сенату. У 1921-22 рр. – президент Всеукраїнської академії наук

  1876 – у США створена Національна бейсбольна ліга

  1886 – День бабака, відомий ще з 1840-х років, у США вперше відзначили як офіційне свято.
  Фестиваль, який став традиційним, відбувся в місті Панксатоні, штат Пенсільванія. Саме там живе бабак на ім’я Великий Філ – “провидець із провидців, мудрець з мудреців, провісник із провісників”. О 7.25 ранку бабака за присутності тисяч глядачів витягують із нори, і він “робить прогноз”.
  Згідно з повір’ям, якщо день похмурий, бабак не бачить своєї тіні – значить, зима незабаром закінчиться, і весна буде рання. Якщо ж день сонячний – бабак бачить свою тінь і ховається назад у нору, буде ще шість тижнів зими.
  Подібні фестивалі проводять також у багатьох інших містах Америки та інших країнах. День бабака став широко відомий за межами США завдяки однойменному фільму за участю Білла Мюррея (1993)

  1901 – народився Валер’ян Підмогильний, український письменник (“Місто”) доби “розстріляного відродження”

  1924 – заснована Міжнародна федерація лижного спорту

  1935 – поліграф, або детектор брехні, уперше використаний у США з практичною метою – під час процесу над двома злочинцями.
  Свідчення приладу, вдосконаленого детективом Леонардом Кілером, послужили доказом їхньої провини

  1947 – Едвін Ленд на засіданні Оптичного товариства США вперше продемонстрував свою фотокамеру, що дозволяла через хвилину отримувати готовий знімок. Наприкінці наступного року перші “Полароїди” надійшли в продаж.

  1950 – у рідному селі Іванівці на Поліссі в бою з радянськими військами загинув 28-річний Михайло Москалюк на прізвисько Спартан – сотник УПА, один з останніх керівників Української повстанської армії.

  1970 – у Мюнхені вперше в історії відбулася операція з трансплантації нерва.

  1999 – на фасаді тоді ще не реконструйованого універмагу “Україна” в Києві вивісили величезну зовнішню рекламу шампуню “Органікс” розмірами 126,5×17 м. На той час це вважали найбільшим рекламним панно у світі

  2001 – Україна знищила свій передостанній стратегічний ядерний бомбардувальник Ту-160 (“Блекджек”). Найпотужнішому у світі міжконтинентальному стратегічному багаторежимному ядерному ракетоносцю відпиляли носову частину в рамках спільної американсько-української програми зменшення загрози.
  За дійством у Полтаві спостерігала делегація Пентагону на чолі із заступником помічника міністра оборони США бригадним генералом Томасом Кюнінгом. Здатний у два рази перевищувати швидкість звуку, Ту-160 був найдорожчим бойовим літаком, побудованим у колишньому Радянському Союзі. Після розпаду СРСР в Україні лишалося 19 таких літаків. Останній Ту-160 став музейним експонатом у Полтаві.

  За матеріалами Історичної правди

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!