День художника та День мандрівника у часі: 8 грудня в історії

 • 8 грудня світ відзначає День художника, День мандрівника в часі, День орнаментальної музики.

  Православна церква 8 грудня вшановує пам’ять святого Климента. Предки вважали, що святий Климент приводить зиму, тому готувалися до сильних морозів.

  Іменини у Климента, Петра, Ярослава, Павла, Івана, Василя, Віктора, Олександра, Григорія і Кузьми.

  Цього дня:

  1609 року в  Мілані відкрилася Бібліотека Амброзіана – друга найбільша в Європі публічна бібліотека після Бодлеанської, відкритої в Оксфорді у 1602 році. До Амброзіанської бібліотеки входить також картинна галерея.

  1941-й  – у Польщі, в Хелмінському концтаборі неподалік Лодзі, гітлерівці вперше застосували отруйний газ для вбивства євреїв.

  1966-го – в Егейському морі затонув грецький паром “Геракліон”, здійснюючи черговий рейс з острова Кріт.  Причиною катастрофи стала вантажівка-рефрижератор, яка зірвалася з кріплення і проламала ворота. Загинули 264 людини.

  У 1980 році   25-річний Марк Девід Чепмен кількома пострілами в спину вбив Джона Леннона, який пізно увечері повертався з дружиною Йоко Оно зі студії звукозапису. Убивця навіть не намагався втекти з місця злочину, незворушно читаючи в очікуванні поліції свою улюблену книгу – “Над прірвою у житі” Селінджера. Леннон був убитий перед респектабельним будинком “Дакота” на 72-й вулиці (Нью-Йорк, Манхеттен), у якому вони з Йоко на той час мешкали .

  В 1982-му американець Норман Мейєр узяв у заручники пам’ятник Джорджу Вашингтону. Майєр вимагав  покласти кінець гонці ядерних озброєнь і погрожував  підірвати пам’ятник вибухівкою, закладеною в мікроавтобусі, якщо його вимога не буде виконана.  Через 10 годин Мейєра застрелив поліцейський снайпер, а машина виявилася порожньою.

  1987 – у Вашингтоні генеральний секретар ЦК КПРС Михайло Горбачов і президент США Рональд Рейган підписали договір про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності. СРСР за договором повинен був знищити 1752 ракети, США – 859.

 • 1990 – набув чинності закон Української РСР “Про свободу віросповідань”.

  1991-й – у Віскулях (Біловезька пуща) президенти України Леонід Кравчук, РРФСР – Борис Єльцин і голова Верховної ради Республіки Білорусь Станіслав Шушкевич підписали документи про розпад СРСР і створення СНД.

  1999 – у Кремлі президент Росії Борис Єльцин і президент Білорусі Олександр Лукашенко підписали Договір про створення Союзної держави Росії і Білорусі.

  2004 рік – Верховна Рада України проголосувала за “великий пакет” – внесення змін до Конституції, зміни Конституції в частині місцевого самоврядування) та закон “Про особливості застосування закону України “Про вибори Президента України» при переголосуванні повторного голосування у грудні 2004 року”.  

  “За” проголосували 402 депутати, “проти” – 21, не голосували – 19.  Президент Кучма підписав закони просто в сесійній залі ВР. Трохи раніше він заявив, що Генпрокурор Васильєв подав заяву про звільнення.  Також парламент 399 голосами відправив у відставку Центральну виборчу комісію на чолі із Сергієм Ківаловим і затвердив новий склад ЦВК, головою якого згодом був обраний колишній заступник Ківалова Ярослав Давидович.

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!