Десять лікарень першої хвилі

  • Поширення коронавірусу на Прикарпатті набирає обертів. Щодня в області реєструють десяток нових хворих. Лікарні області готуються до нових пацієнтів, отримують апарати штучної вентиляції легень (ШВЛ) та інше необхідне обладнання від держави та благодійників.

    Чи повністю готові на Прикарпатті до боротьби з COVID-19 та що говорять фахівці про епідемію і її поширення?

    Опорні лікарні області

    На Прикарпатті є 10 лікарень, які планують приймати хворих першої хвилі епідемії. Ось їх перелік: Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня, Центральна міська клінічна лікарня, Івано-Франківська міська клінічна лікарня №1, Городенківська центральна районна лікарня, Долинська багатопрофільна лікарня, Косівська центральна районна лікарня, Надвірнянська центральна районна лікарня, Рожнятівська центральна районна лікарня, Коломийська центральна районна лікарня та Івано-Франківський обласний фтизіопульмонологічний центр.

    Усі вони мають необхідне обладнання, щоб надавати допомогу хворим на коронавірус. Загалом у цих закладах передбачено 276 місць для ізоляції хворих, 2 922 ліжко-місця, 481 інфекційне ліжко-місце, 76 місць у відділенні інтенсивної терапії. Апаратів ШВЛ є 65. В лікарнях працює 207 лікарів-інфекціоністів, терапевтів та педіатрів, а також 121 анестезіолог.

    Як розповів головний державний санітарний лікар Івано-Франківської області Руслан Савчук, загадані лікарні призначені для госпіталізації пацієнтів, стан яких погіршується. Самостійно із симптомами COVID-19 сюди звертатися не варто, спершу необхідно зателефонувати своєму сімейному лікарю. А при наявності важких симптомів – температура вище 38, яка не збивається, та ускладнене дихання – викликати бригаду “швидкої допомоги”.

    “Є визначені заклади, які беруть до себе пацієнтів із пневмонією. Наразі є 31 мобільна бригада лікарів, які будуть виїжджати до хворих. Планують створити ще дві-три. Нам рекомендують залишати хворого на самоізоляції, якщо лабораторний швидкий тест показав наявність вірусу, але виражених симптомів хвороби він не має. Нема потреби його госпіталізувати. Зараз йде чітке розмежування щодо того, з якими формами захворювання потрібна допомога в лікарні”, – зазначає Руслан Савчук.

    За словами фахівця, апарати ШВЛ є у всіх опорних закладах – у кожному близько десятка. Крім того, апарати ще будуть надходити, закуплені за кошти держави та благодійну допомогу від представників бізнесу.

    Лікарні впораються

    Стривожені темпами поширення вірусу прикарпатці хвилюються, чи впораються лікарні з напливом хворих, якщо під час карантину люди не будуть сидіти вдома.

    На Надвірнянщині вважають, що медики впораються завжди.

    “Нашій лікарні далеко до обласної, але лікарі в нашому інфекційному відділенні кваліфіковані. От умови для пацієнтів могли би бути кращими”, – говорить Надія Угринюк.

    Мешканка Долинського району Надія Клим теж впевнена, що у районній лікарні гарні фахівці. Жінка наголошує: щоб не повторився сценарій Європи, треба дотримуватись правил карантину, а не нарікати на медицину.

    “Медикам зараз найважче. Але при потребі у лікарнях зможуть розгорнути додаткові ліжка. І медична служба впорається”, – переконана Надія.

    Своєю лікарнею задоволені й мешканці Городенківщини. Кажуть, що лікарі хороші та умови непогані. Місцева мешканка Богдана Кульчинська переконана: з епідемією грипу впоралися, і нову недугу також подолають.

    “У нашій лікарні дуже гарно і хороші лікарі. Бракує засобів захисту та апаратів ШВЛ. Вони зараз усім необхідні. Тому намагаємося сидіти вдома, щоб було менше біди”, – каже Світлана Ленько.

    А от Мар’яна Бень вважає, що лікарня не готова до великої кількості хворих. Зазначає, що бракує апаратів ШВЛ, тестів та ліків.

    «Немає нічого, лиш передали кілька тестів для виявлення вірусу. Тепер будуть думати, хто отримає тести, а хто – ні. Лікарі в міру своїх сил будуть надавати допомогу, але проблема в тому, що нічим”, – пише Мар’яна Бень.

    Жителі Косівського району налаштовані позитивно. Кажуть, що у їхній лікарні, може, й немає всього, що потрібно, але медики ніколи не залишаються байдужими до своїх пацієнтів.

    “Я 25 років працювала в стаціонарі Косівської ЦРЛ, з них понад 20 – в інфекційному відділенні. Я на сто відсотків впевнена у професійності лікарів. Там працюють медсестри та лікарі з 30-літнім досвідом. Пережили не одні карантини, робота не з легких”, – переконує Олеся Мироняк.

    Хвалять медиків і в Рожнятівському районі. Розповідають, що є гарні спеціалісти, хоча й небагато. “Всі лікарі прекрасні, переконалася на собі. Думаю, що справляться з тією бідою, що прийшла так несподівано”, – пише Марія Волковецька.

    Переймаються прикарпатці тим, що з-за кордону повернулася велика кількість заробітчан. Кажуть, що саме це може призвести до поширення хвороби у великому масштабі. Вони звертаються до заробітчан з проханням ізолюватися та не відвідувати усіх родичів після довгої розлуки.

    “Все залежить від людей. Повернулося багато заробітчан, які поїхали за кордон не від доброго життя і тепер роботи не мають ні тут, ні там. Але коли приїхали, то хай би всі чемно вдома сиділи, тоді, може, зможемо уникнути великої біди”, – наголошує Іван Любінець.

  • 41 хворий на коронавірус

    Станом на 10:00 30 березня в Україні було 480 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 11 – летальних, 6 пацієнтів одужало. 

    На Прикарпатті зафіксували 41 хворого на коронавірус, три випадки були летальні. В Івано-Франківську налічується 16 хворих, у Тисменицькому районі – 9, Надвірнянському – 7, Снятинському – 5, Косівському – 1, Калуському – 1 та у місті Болехів – 1. Серед інфікованих – п’ять медиків, зокрема дві медсестри, які контактували з першою померлою жінкою, мешканкою Івано-Франківська. 

    “Коло контактних осіб для всіх цих людей встановлене. На сьогодні це понад 150 людей, з ними проведено співбесіди, роботу веде також поліція. Крім того, ми плануємо отримати ще 10 систем для проведення тестів ПЛР, щоб ще інтенсивніше обстежувати пацієнтів”, – сказав головний санлікар Прикарпаття Руслан Савчук.

    Заступник директора департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Володимир Чемний пояснив, що серед хворих медиків – троє лікарів і дві медсестри. Втім він не уточнив, у яких лікарнях вони працювали.

    “Ще четверо медичних працівників очікують на результат тесту. Стан всіх медиків – середньої важкості, вони не потребують апаратів штучної вентиляції легень. Триває процес лікування”, – зазначив Чемний.

    Руслан Савчук розповів, що відколи почали реєструвати хворих, то зафіксували 191 особу з підозрою на коронавірус. За весь період позитивними виявився 41 випадок, з них три летальних. Негативними були 51 результат, решта ще очікує лабораторних висновків.   

    “Готуємося до гіршого”

    Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків говорить у своїх щоденних прямих ефірах, що кількість хворих щоразу збільшується. Уже можна говорити про другу хвилю епідемії.

    За словами мера, перша хвиля уже відбулася, адже з’явилися пацієнти майже у кожному районі області. Крім того, в Івано-Франківську стрімко зростає кількість хворих з пневмонією. У міських стаціонарах станом на 30 березня із запаленням легень перебуває 154 людини. Провели вже 150 швидких тестів, з них 57 показали позитивний результат. 43 з них відправлено на полімерну ланцюгову реакцію у відповідну лабораторію.

    “Наразі майже заповнена обласна інфекційна лікарня. Під час другої хвилі всі медичні заклади будуть надавати допомогу, але госпіталізуватимуть тільки тих, у кого середня чи важка форма хвороби. Інші пацієнти будуть на самоізоляції вдома і на зв’язку із сімейним лікарем. Ми готуємося до найгіршого – до третьої хвилі, коли у міських закладах буде бракувати місць і доведеться переобладнати спецмісця”, – прогнозує розвиток ситуації міський голова Івано-Франківська.

    За словами Марцінківа, у місті існує можливість розгорнути додаткові госпіталі на 500 ліжок. Одним із таких спецзакладів може бути гуртожиток Івано-Франківського національного університету нафти й газу. Також Українська греко-католицька церква готова в разі епідемії коронавірусу перетворити всі свої храми на лікарні, де священники разом з лікарями рятуватимуть людей.

    Вірус був тут із грудня

    Багато прикарпатців розповідають у соцмережах, що мали симптоми дивної хвороби ще у грудні минулого року або ж у січні-лютому цьогоріч. Кажуть, що була висока температура, боліло горло, був сухий кашель та задишка – всі симптоми COVID-19. Температуру збити ніяк не могли, а лікарі не могли пояснити, що коїться з пацієнтом. За кілька днів мук хвороба відступала.

    “Мала в кінці січня такий грип, що думала, умру, без іронії. Було все – і температура 37,5, а потім 38,5, і горло, і кашель, і задуха, і біль у тілі. За 27 років я не хворіла так ніколи. І дитина мала схоже, але легше. Чоловік мав лиш 37, але також мав пневмонію, що було дуже дивно, біль у грудях і задуху. До слова, чоловік якраз в кінці грудня з Польщі повернувся, першим він хворів, а десь через днів 20 – я і дочка”, – ділиться Юліана Герцик.

    Лікарка-інфекціоністка з обласної клінічної інфекційної лікарні та керівниця інформаційно-аналітичного центру при ОДА Наталія Дьоміна закликала людей не панікувати в разі появи дещо підвищеної температури.

    “Ми всі розуміємо, що спалахи інфекції в різних країнах почалися вже давно, люди мігрували, маючи вірус. Просто ми про це не знали, бо не мали методів діагностики. Прошу усвідомити, що, можливо, багато хто з наших громадян вже перехворів у легкій чи середній формі на коронавірус. Повірте мені – більшість з нас вже перенесли цей вірус. Ми бачили дивну клінічну картину щодо грипу і інших ГРВІ, тож не можемо виключити, що це був саме коронавірус”, – сказала Наталія Дьоміна.

    Також головний лікар Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні №1 Тарас Масляк поділився висновками команди лікарів щодо коронавірусу.

    За словами лікаря, він не аналізував ситуацію і не робив жодних висновків щодо того, що сталося в світі, до моменту, поки лікарня не отримала швидкі тести, які частково підтверджують наявність хвороби.

    «На сьогодні ми підозрюємо, що ця проблема, скоріше за все, була тут вже з грудня, можливо, двоє пацієнтів навіть померло від цієї хвороби. Але було з десяток людей, яких ми вилікували», – зазначив Масляк.

    Ірина КУЙБІДА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!