Кілька днів тому в Карпатах загубився 6-річний хлопчик. Знайшли його вже наступного дня завдяки волонтерам.
Загалом хлопчика шукали рятувальники, поліцейські, нацгвардійці, військові, волонтери та лісники, собаки і квадрокоптери. З огляду на цю ситуацію, волонтери пошуково-рятувальної Волонтерської асоціації (SARVA), які також брали участь у пошуках, пропонують низку порад для тих, хто йтиме в гори. Тож, як робити це безпечно?
1. Завжди дивіться під ноги! Це у горах перше і найголовніше. Інакше можна отримати травму. Милуватися краєвидами краще під час зупинок.
2. Знайдіть провідника! Попри те, що у Карпати ходять люди похилого віку, з інвалідністю, навіть з маленькими дітьми, тобто всі без обмежень, це не буде схоже на приємну прогулянку парком.
3. Тренуйте ноги прогулянками! Приділіть особливу увагу підготовці. Вона має бути набагато пильніша, ніж для будь-якого виду походів. За декілька тижнів почніть тренування – ви та ваші партнери по подорожі мають бути готовими до тривалих переходів. Довгі прогулянки містом підходять.
4. Вивчіть маршрут! Найпопулярніші мають вздовж всього шляху позначки. Але важливий не тільки напрям руху. Звідки ви будете починати? Де будете закінчувати? Яке сполучення цих двох точок з «цивілізацією»? Скільки часу вам потрібно на цей маршрут? Чи обов’язкова ночівля? В нормальній ситуації людина долає 4 кілометри за годину. У горах через зміну висоти людина йде в півтори рази повільніше – пам’ятайте це при плануванні. Про вихід на маршрут повідомте рятувальників.
5. Пересувайтеся лише групою! Першим йде керівник, або досвідчений учасник, що добре знає маршрут. Другим має йти найслабший фізично учасник. Темп пересування групи — за найслабшим. Замикаючим йде найсильніший учасник, який при необхідності допомагає (розвантажує) знесилених. Група ні при яких обставинах не має розділятися.
6. Завжди будьте готові повернутися! Пам’ятаєте цю пораду для лісових походів? У горах вона ще актуальніша. Якщо погода різко змінилася (почалася злива, град, хуртовина), якщо ви з самого початку почали вибиватися з графіку, не встигли вчасно навіть на першу точку зупинки, якщо хтось натер мозолі, отримав травму, страждає від симптомів висотної хвороби – повертайтеся.
7. Остерігайтесь висотної хвороби! Це реакція організму на різку зміну рівня кисню у повітрі. Вона може початися у людини, починаючи з висоти 2000 метрів. Це, фактично, висота Говерли, найвищої точки Карпат. Тому в Україні вона вам майже не загрожує. Але під час походів у інші гірські системи треба пам’ятати симптоми: головний біль, порушення сну, задишка, втрата апетиту, втомленість, нудота, хиткість при ходьбі.
8. Погода у Карпатах, як і будь-яких горах, дуже мінлива. При раптовому погіршенні погодних умов краще зупинитися у першому ліпшому місці і перечекати негоду, ніж йти невідомо куди. Також початківців вражають різкі кліматичні переходи при сходженні – влітку на Говерлі можна побачити сніг. А ще у горах буває сильний вітер, і погода змінюється від штилю до зливи за кілька годин. Тому навіть посеред літа беріть із собою головний убір, шарф, рукавички, сонцезахисні окуляри, штани зі щільної тканини, куртку та дощовик.
9. Завжди дбайте про запас води та їжі! Вона має бути не в одному рюкзаці, а в кожного учасника походу. У горах зневоднення наступає швидше і непомітніше – будьте обережні. Майте з собою запас їжі, води, засоби захисту від негоди, фліску, сірники, ліхтарик, заряджений телефон і мапу району.
10. Користуйтеся смартфоном! Беріть його з собою, тримайте зарядженим і використовуйте його лише для орієнтуванні на картах й екстрених викликів. І кілька фото можна зробити. У горах дуже красиво.