Для любителів кави: Як вибрати кавомолку?

  • Кавомолка – це те, без чого не обійтися кавоману. Поціновувачі підтвердять, що ніякі фасування і мелена кава в пачках не дають такої смакової та ароматичної насолоди, як свіжоподрібнена і відразу заварена кава.

    Кавомолки бувають двох типів: електричні та ручні. Всі різновиди кавомолок https://www.bosch-home.com.ua/uk/productlist/kavomashyny/kavomolky можна знайти в інтернет-магазині bosch-home.com.ua.

    Ручні моделі працюють тихо, опанувати їх просто, а доглядати легко. Кавомани стверджують, що після помелу вручну кава набуває особливого та неповторного смаку.

    Мінуси:

    • перемелювання зерен вручну займає багато часу та енергії;
    • складно змінити ступінь помелу;
    • маленький резервуар для зерен, тому змолоти багато кави за один раз не вийде.

    Електричні кавомолки – більш сучасний прилад, управляється одним натисканням кнопки. Вони теж діляться на два види.

    • Ножова електрична кавомолка

    Ефективність роботи залежить від потужності – чим вищий цей показник, тим швидше та якісніше кавомолка впорається із завданням.

    У ножових кавомолках одна ємність для кави, тому всі огріхи у вигляді погано подрібнених фрагментів потрапляють у кінцевий продукт. В результаті складно отримати однорідний порошок, схожий на пил, необхідний для приготування справжньої кави з пінкою. Але якщо є імпульсний режим, то кава перемелюється рівномірніше.

    Ножеві кавомолки коштують недорого та відрізняються компактністю. Але є в них недолік – у таких приладах неможливо відрегулювати ступінь помелу кавових зерен, що важливо не тільки для кави по-східному, а й для заварювання у френч-пресі.

    Контейнер для зерен виконує функцію та тари для готової кави. Через це із відкритих лез незручно витрушувати перемелену каву та очищати бункер.

    • Слабке місце ротаційних кавомолок – ножі, мотор, хисткі пластмасові деталі.
    • Плюс – дешевизна ножових пристроїв.
    • Жорнова електрична кавомолка

  • Коштує дорожче, але можливості набагато ширші, ніж у попереднього виду кавомолки. Величезна перевага – можна регулювати ступінь помелу.

    У жорнових кавомолках завжди два контейнери – один для цілих бобів, а інший – для меленої кави. Крупинки перетираються жорнами і висипаються в іншу ємність, таким чином у контейнері завжди вдається лише ідеальний порошок.

    У жорнових електричних кавомолках міцні ножі зі сталі або титанового сплаву.

    Потужність двигуна – важливий показник електричної кавомолки з жорнами. Для домашньої техніки цілком достатньо потужності в межах 150-180 Вт. Немає сенсу гнатися за швидкістю роботи – чим повільніше йтиме процес, тим якіснішим виявиться результат.

    Від простору між дисками залежить величина помелу: більший проміжок – більший діаметр крихти, що виходить.

    Жорна схильні до стирання, тому на їхньому матеріалі не варто економити.

    Поради

    • Потужність – 100-250 Вт. Вибирайте середній показник, оскільки на великій потужності легко перепалити зерна та зіпсувати напій.
    • Матеріал корпусу – пластик або метал. Метал надійніший, але пластик менше нагрівається.
    • Не треба молоти за один раз багато кави: порошок швидко видихається. Оптимально молоти зерна перед заварюванням.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!