Дмитро Куровський: «Попереду довгі роки боротьби  за розвинену та цивілізовану країну»

 •  

  Foa Hoka (Фоа Хока) – культова українська група, котра  вперше прозвучала  у 1991 році в Чернігові і відтоді займає позицію новатора, авангардиста та експериментатора в музиці. Сьогодні дискографія цього проекту  налічує 27 власних релізів і 23 збірники, в які входили треки Фоа Хока. Одна з нових її композицій має назву Freak Veteran, і це словосполучення чудово висвітлює  єство групи – колосальний досвід, серйозний статус, та як і раніше – творча екстравагантність, іновативність , виклик, пошук, та у доброму сенсі – фріковий посил. Це головне, що відчувається в мультижанровій музиці Фоа Хока, якими б гранями вона не оберталася. Стилістично, в традиції своєї двадцятирічної кар’єри , нинішні  Foa Hoka  – знову дуже еклектичний продукт.  Їх майже неможливо приєднати до якогось табору.

  Команда створює композиції за допомогою багатого арсеналу семплів, аналогових синтезаторів, живих інструментів, психоделічних шумів, комп’ютерних та лайв-технік. Відповідно, шаманська електроніка  вступає у дифузію з енергетикою та арсеналом рок-групи, на гіпнотичні ритми накладаються семпли, ефекти, гітарні рифи та саксофон. Наступного моменту полотно обертається іронічною easy listening полькою …та майже surf.  Глибокий бас і вокодери  ведуть до спейс-року та психоделії.

  Також відома давня пристрасть Foa Hoka до таких музичних напрямків як dub,  funk, ethno, psychofolk , new- and cold-wave. Вокал, це не традиційний спів – приворотні  мантри-замовляння, первородні вигуки та зойки в якості емоційного обрамлення та акцентування. Він виконує та доповнює функцію шаманського замовляння (чи то гіпнотичного мережива  або грувоносної  джиги). На те ж працює дещо  розгвинчений, шорсткий (імітація lo-fi) і в той же час просторовий , spacey, гучний саунд, котрий скріплює воєдино різноманітні стилістичні ходи.

  Багатовекторність , серед іншого, визначається людським фактором. Музиканти Foa Hoka – люди полярної  енергетичної зарядженості, що і призводить до дивовижних музичних рішень. Зараз у складі – вокаліст, флейтист та засновник проекту Дмитро Куровський , лідер колись прославлених Kazma Kazma  Євген Ходош (гітара, Moog, перкусія) , Сергій Проценко (саксофон, кларнет). Група виступає з мультимедійними лайв-перформансами , які були представлені  під час численних шоу в Україні, Німеччині, Австрії, Росії та  Польщі.

  Сьогодні «Галицький кореспондент» розмовляє з лідером музичного мультимедійного  проекту  Фоа-Хока  Дмитром Куровським.

  Дмитро народився  в  1971  році  у  Чернігові, де й зараз живе та працює. Закінчив  Харківський  інститут  мистецтв. Тепер він відомий не лише як музикант, але і художник.  Персональні виставки та перформанси: Київ  (Україна):  2002,  2007,  2008,  2012, 2013,  2014; Одеса  (Україна):  2003,  2006; Чернігів (Україна):  2003, 2008, 2010, 2013, 2014; Возніце (Польща), 2003; Гамбург (Німеччина), 2004; Відень (Австрія), 2004; Штутгарт (Німеччина), 2004; Берлін (Німеччина): 2005, 2012; Бялосток (Польща), 2010; Познань (Польща), 2010; Львів (Україна), 2014; Тернопіль (Україна), 2014; Івано-Франківськ (Україна), 2014.

  kurovskiy 2015 photo by svitlana lukashevych

   

  • Фоа Хока є однією з піонерів радикальної музики в сучасній історії рок-культури в нашій країні. Дев’яності взагалі були багаті на різні відкриття в українському рок-н-ролі. В чому причина, на твою думку? Може вибух Чорнобиля?

  Насправді вже у другій половині вісімдесятих  люди вловили деякий смак субкультур. Стало більше інформації. Падіння  ідеологічної диктатури відкрило потужний потенціал української культури , а труднощі й негаразди змушували скеровувати енергію до царини художньої творчості.  Молодь та інтелектуальні верстви населення почали виходити з придухи.  Хоча, звичайно, у невеликих містах ще ”ловили рибу в унітазі”, тобто слухали Scorpions чи Queen та набивали на кісточках кулака Ozzy , але вже у Харкові та Києві відбувалося багато нового, цікавого! Експериментальні театральні вистави, рок-концерти , виставки, перформанси , фестивалі, кіносеанси “у гостях”  та відеотеках, лекції, квартирники  тощо. Мені , тоді  ще учневі харківської спеціальної музичної школи , випало потрапити до цієї атмосфери цікавості, свіжості та продуктивної винахідливості. Ставало все більше open mind молоді, більше культурних джерел та розкутості . Справді можна було відчути внутрішній підйом і рок-н-ролл  був  радістю та молодою життєносною  силою. Я відразу потрапив до цієї вибухової хвилі!  Яскраві моменти життя,  концерти та гастролі з Фоа-Хока, Казма-Казма, Чичка -Дрічка, Ельза, Гниди та Амеби. І досі «балдєю», що колись виступав на рок-фесті  у столиці Донського козацтва  – Новочеркаську . Гадаю, що і Чернобиль , і проголошення незалежності України плюс  безліч суспільно-культурних процесів  та катаклізмів призвели до такого розмаїття  і  багатства відкриттів в українській музиці та культурі  80-х та 90-х.

  • Фоа Хока – одна з перших українських груп, які почали активно гастролювати на Заході ще в дев’яностих. Минуло двадцять років, а група і досі в певному андеграунді…

  На початку 2016-го  формації Фоа-Хока виповниться 25 років.  Що б там хто не казав, та  саме життя  стверджує  –  Фоа-Хока була  і залишається психоделічним  аудіо-візуальним соціальним експериментом, дослідницьким центром  та пошуковою командою свободи і особистості.  Trash & Soul!  Журналіст Іван Шелехов  влучно сказав , що Фоа-Хока  –  це калейдоскопічна музична платформа, де знайшли своє місце абстрактна образність, психоделічний експеримент та сюрреалістична поезія.

  • У вас надзвичайно велика і різноманітна дискографія, яка відмічена співпрацею з багатьма закордонними артистами. Розкажи детальніше про ці контакти, про їх найцікавіші моменти.

  Саме в творчому діалозі з іншою особою (наприклад, музикантом ) і виникає  ота невимовна інтуїція,  загадка та  ансамбль, що, в принципі,  є  певною  гармонією , імпульсом для одкровень  та  інтенсивністю. В образі такого гібриду Фоа-Хока  існує та функціонує  багато років. Момент  чистого  моменту!  Гармонія можлива! Хай жодна пляма не бруднить порогу візій!

  Фоа Хока – це своєрідна орбіта сучасних відкритих людей, друзів, ентузіастів, експериментаторів,  музикантів. . Дискографія Фоа -Хока налічує близько 30-ти  релізів. Це досить довга та цікава подорож!

  IMG_8500

  • Як би ти прокоментував ситуацію з музичною сценою зараз, ти спостерігаєш за нею? Чим зараз займається Фоа Хока, гастролі, концерти, активне життя?…

  У Фоа-Хока за всю її історію було не так вже й багато концертів. Але деякі з них відбулися   у справді знакових місцях. Як, наприклад, легендарні берлінські клуби 90-х:  Im Eimer, Ex’n’Pop, Die Sonne, українські фестивалі 90-х “Культ Модерна”, “Альтернатива”, “Новая Сцена” та “Восточний Експрес“, де Фоа-Хока і Laibach брали участь у концерті в Харкові. Пізніше були фантастичні фестивалі Brandshof (Гамбург), Serious Pop (Відень),  Lightfestival (Штутгарт), Medusa fest у Польщі та Fusion у  Німеччині. Звичайно, виникали  нові і нові знайомства з цікавими особистостями сучасності. Серед них: художник та музикант – професор Mike Hentz, перкусіоніст  та король кулінарії і бальних танців – канадець Gordon W(учасник  німецького бенду Fuzzy Love), берлінські музиканти Mamasweed, учасники легендарного бенду Die Haut, транс-прибулець Genesis P-Orridge, Євген Гудзь, техногенії Gebruder Teichmann, московські фрік-діячі Ministry Ov Psycho. Незабутні  також  зустрічі із Юрієм Гуржи – лідером берлінського проекту Rotfront – патріотом України та знавцем reggae music, а ще з музикантами Markscheider Kunst,  Ленінград,  АукцЫон…  Усі ці знайомства надихали до створення нових робіт , а з деякими і колаборацій.

  Звичайно, музична сцена  притягає мою увагу. Трапляються  цікаві українські музичні роботи. Найяскравішим альбомом цього року вважаю реліз Dubmasta “Space Sphere Culture”, записаний в Південній Африці та в Україні, доступний за посиланням : https://skprecords.bandcamp.com/album/spacesphereculture

  Також актуальними є Макс Вега з Одеси, Євген Ходош з Харкова , Олексій Овчинников (Київ), Gutzul Magik Foundation (україно-російський проект), Vakula, сподобався трек  Mama Diaspora vs Ruslana  Khazipova “Метелик,  доступний за посиланням : https://soundcloud.com/mama-diaspora/mama-diaspora-vs-ruslana

  Також залишаються активними King Imagine, одесити HATEYOUALL : https://hateyouall.bandcamp.com/

  А ще одесити Indirect : http://muscut.bandcamp.com/album/ab-pharmacy

  Цікавим є і музичний архів Midi Free Studio, яка існує у Чернігові з 1996-го року. Ця студія є фактично базою, де багато років створювався матеріал Фоа-Хока. Що цікаво, арсенал музичних інструментів постійно радує і колоситься! В студії можна почути інструменти  для людей від 2-ох і далі …років. Звичайно, постійно наповнюється і аудіо архів. Це експериментальні звукові доріжки, сампли, poetry  sessions. Завдяки цьому студійному процесу, на світ з’явилися : аудіо-візульна інсталяція   “Стереоскопічна Інтуіція”2014 (із саундтреком  Фоа-Хока та за участі мага техніки – конструктора Владлена Сімкіна. Ця аудіо-візуальна робота була представлена  на моїй виставці  «Горизонт залишиться  чистим “ у київському національному музеї Шевченка, а також у Львові, Тернополі , Франківську та Чернігові.  Найближчим часом опублікуємо  саундтрек Фоа-Хока під назвою “Стереоскопічна Інтуіція”.  https://www.facebook.com/dmytrokurovskiyart/photos/pb.429793930391828.-2207520000.1439476233./686479421389943/?type=3&theater

  Також продовжується студійна співпраця Фоа-Хока  з композитором та мультиінструменталістом Євгеном Ходошем. Новий EP плануємо на 2016-ий рік. Триває співпраця з киянами – Sampled Pictures. Це режисери Олег Чорний та Генадій Хмарук, талановиті відео мейкери. Об’єднання  Sampled Pictures  і Фоа –Хока  за 15 років спільної роботи створили понад два десятки експериментальних відео кліпів, які  були представлені на багатьох міжнародних фестивалях.  Відео кліпи доступні за посиланням : http://foahoka.com/foa-hoka-videos-produced-by-sampled-pictures-creative-unit/

  Дуже плідною вдалася колаборація із американською дизайнеркою Terri Kenyon . Нещодавно з’явився яскравий кліп Foa Hoka “Filterz”, доступний за посиланням  https://youtu.be/yKtg1qG5c00

  В цьому році  також опубліковано  mix “Synthesized Agents Of The Mind”  (музика : Foa Hoka & Dubmasta). Це саундтрек до моєї  аудіо-візуальної  інсталяції “Синтезовані Агенти Свідомості”2014 (також за участі Владлена Сімкіна) . https://soundcloud.com/dmytrokurovskiy/synthesized-agents-of-the-mind-music-by-foahoka-dubmasta  Існує  і відео версія цієї інсталяції “Синтезовані Агенти Свідомості”2014 у співпраці з Василем Палієм https://youtu.be/sDPzTDryqwo

  • Давай поговоримо про твою другу половину творчої іпостасі. Ти художник, твої роботи відносять до поп-арту, який започаткував нью-йоркський геній Енді Вархол. Поп-арт досить синтетичний і урбаністичний стиль, на перший погляд, не сильно ментально близький Україні, якій коренево притаманна сільська ментальність. Як би ти це прокоментував?

  Із самого дитинства мене сильно цікавило,  що ж відбувається на всесвітньому музичному і культурному фронті. І навіть більше! Я не відлипав від радіоприймача VEF –Spidola. Це була казка! Однією з перших моїх робіт були ABBA, котрих я чомусь зобразив утрьох. Мене і досі питають , а де Агнєта? Так чи інакше , я був дитиною бетонних вулиць та «гетто», спочатку Чернігова, а потім Харкова. Вже в дуже молоді роки я поринув у світ контркультури. Що цікаво, паралельно я вчився у майстрів академічного мистецтва в спец музичній школі та інституті мистецтв . Вчителя гармонії Булгакова та маестро Войнова  згадую з теплотою, завжди вдячний їм за Школу.

  Отож досвід життя в Радянському Союзі  та в часи Перестройки штовхав до більш теплого та ілюзорного сприйняття масової культури. Виникала своя оригінальна мова  “нових дикунів”, часом архаїчна і груба. Нова матеріальна реальність та інформаційна лавина перетравлювалися та породжували свої  особливі образи, героями яких стали кумири  для небагатьох,  історичні фігури та діячі андеграунду  – люди, котрі хоч і  не відомі кожному, однак здійснили вплив на сьогодення. Я завжди спостерігаю за народною культурою. І це викликає доволі сильні рефлексії. Культурний синтез! Наприклад, на мене мали вплив  латиноамериканська література, утопії усіх напрямків та кіно, а ще книга “Бунюель про Бунюеля».

  У своє мистецтво  я впускаю  різноманітні музичні вібрації, психо-акустичне юродство, кітч, мову пентаграм, пафос, цинізм, сміх, детективну удачу, щирість, “как преодолеть страх?”, зникнення реальності,  невідомість та фейк . Wow! Часом я розумію, що це постійна трансляція, щоденний процес, щоденна боротьба зі  страхом.  І отут виникає своєрідний поп-дзен. Пошук куточків вічності та коренів життя. Алхімія снів.

  – До війни ви були дуже популярні в Москві. Навіть останню відеороботу зняли там. Залишились в твоєму середовищі люди при пам’яті там? Були ситуації, коли контакти обривались з тими, від кого не очікував  такого?

  Добре, що кілька моїх друзів з  Росії не захворіли на сказ. Шкода, що і в Україні були свої пердимоноклі.

  Наостанок: ти музикант і художник, тобто людина інтуїтивна. Як би ти прокоментував теперішню ситуацію в Україні? Що попереду,  на твою думку?

  Війна, брехня, вибори, бабло.  І в той же час – дитячий сміх, літо, кохання, краса. Живе коло радощів та смутку. Ще Шевченко мріяв про Україну як славну державу.  Отже зрозуміло , що попереду довгі роки боротьби  за розвинену та цивілізовану країну.

  Розмовляв Влад Требуня

   

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!