Дощі, що несуть лихо

  • Мешканці вулиць Ірчана, Довбуша та Дружби у Косові вже понад сорок років потерпають від повеней. Вода затоплює будинки, присадибні ділянки та криниці.

    Люди вважають, що причина цього – прорахунки при прокладанні об’їзної дороги. Завадила вирішити проблему також паперова тяганина. Чому склалася така ситуація, з’ясовував «Галицький кореспондент».

    «Вода переливалась через поріг»

    У будинку, що на вул. Довбуша, 14, мешкають Віктор та Ганна Павлюки. Вони кажуть, що вже звикли до того, що їхнє обійстя щоразу затоплене під час проливних дощів, а на голосне квакання жаб – вже й не зважають.

    «Нас підтоплює кілька разів на рік, але вже не звертаємо уваги, бо нікуди звідси не дінемось, – розповідає пані Ганна. – У Косівській міській раді знають про нашу біду. Голова, пан Юрій, завжди оперативно реагує на наші дзвінки, і за кілька хвилин до нас приїжджають рятувальники, щоб відкачати воду. Цього року надзвичайники були вже двічі».

    Пані Ганна розповідає, що через постійні підтоплення їм та їхнім сусідам доводиться кожного року робити у будинках ремонт. Як тільки спаде вода, стіни помешкання Павлюків покриваються пліснявою, яку доводиться висушувати феном.

    Цьогоріч у помешканні Павлюків великої води не було. А от під час масштабної повені 2008 року вийти з будинку було неможливо. «Вода переливалась через поріг до хати, а в кімнатах плавали речі», – згадувала жінка.

    Мешканці вважають, що постійні затоплення відбуваються через прорахунки при будівництві об’їзної дороги між вулицею Довбуша та вул. Дружби – її проклали через мочарі, де раніше збиралися ґрунтові води.

    У Службі автомобільних доріг в Івано-Франківській області таку причину спростовують. Натомість вказують на те, що вода, яка стікає з прилеглих схилів, накопичується у резерві автодороги і через водопропускні труби прямує на подвір’я людей, де відсутній подальший водовідвід.

    Ганна Павлюк тримає в руках папку документів. Тут і заяви, і відписки, і акти. «До кого ми тільки не звертались, навіть до глави держави. Поки що нічого з місця не зрушило», – додала жінка.

    Все через паперову тяганину…

    Міському голові Косова Юрію Плосконосу про постійні затоплення мешканців трьох вулиць добре відомо. За його словами, наприкінці 2017 року до розробки проектно-кошторисної документації, яка коштувала 40 тисяч гривень, залучили фірму «ПараПлан». Загальна вартість робіт із відведення води складала 1 мільйон 200 тисяч гривень.

    Очільник міста каже, що минулого року звертався до Івано-Франківської обласної ради з проханням виділити необхідну суму і депутати пішли назустріч – кошти знайшлися. Але відповідно до чинного законодавства, кошти із обласного бюджету спочатку надходять у районний.

    «Перший заступник голови Косівської районної державної адміністрації Богдан Марчук мені заявив, що він кошти залишає у районному бюджеті, а виконавцем робіт буде відділ будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури. Я висунув єдину вимогу: щоб цей об’єкт робили максимально ефективно, виконавця, який має досвід роботи, шукатиму сам. На це Марчук погодився», – говорить мер Косова.

    У березні 2018 року міський голова звернувся до фірми «ПМК-77». Свій вибір він пояснює тим, що фірма має достатнє технічне забезпечення, а фахівці робили кілька об’єктів у Косові. Зокрема, Плосконос особисто бачив їхню роботу при ремонті опірної стінки біля районного Будинку культури. «Вони вивчили кошторис і погодилися взятися за роботу. Коли ж я повідомив про це Марчука, то той сказав, що не згідний із таким вибором підрядника. Чому, ніяк не пояснив», – зауважив Юрій Плосконос.

    Марчук натомість запропонував іншу косівську фірму, яка, за словами Плосконоса, не мала досвіду роботи із таким об’єктами. «Я був проти, бо об’єкт складний (у найглибших місцях потрібно копати траншею глибиною 5 метрів на узбіччі дороги державного значення), а фірма, наскільки мені відомо, не проводила аналогічних робіт. Ви тільки уявіть: приходить до мене керівник цієї косівської фірми, хоче укладати договір, а проектно-кошторисну документацію і в очі не бачив. Що можна сказати… Сам цей факт для мене означав, що вести перемовини із представниками цього підрядника не варто», – сказав очільник міста.

    Через місяць-півтора Плосконос ініціював нараду в голови Косівської РДА, на якій вирішили знайти іншого підрядника. Проте, поки тривала паперова тяганина, ціни зросли, і жоден наступний потенційний підрядник, до яких звертався мер, не давав згоди на виконання робіт. Через це кошти, призначені на водовідведення (нагадаємо, це 1 мільйон 200 тисяч гривень), повернули в обласний бюджет.

    Оскільки ціни змінилися, у Косівській міськраді провели перерахунок кошторисної частини проекту. Вартість робіт зросла майже вдвічі і складає приблизно 2 мільйони 300 тисяч гривень. Але й такі кошти знайшлися в обласному бюджеті і знову надійшли до районного. Оскільки така вартість робіт уже вимагає проведення тендеру, хто буде підрядником, стане відомо після торгів.

    «Якби роботи були проведені ще минулого року, то мешканці вулиць Ірчана, Довбуша та Дружби уже спали б спокійно», – додав міський голова.

    А що кажуть в РДА?

    Перший заступник голови Косівської РДА Богдан Марчук звинувачує в такій тяганині міського голову Плосконоса. За його версією, все було зовсім навпаки. На початку 2018 року з екологічного фонду області надійшли гроші на роботи на даному об’єкті. До Марчука тоді звернувся представник косівської фірми, яка, за його словами, мала і відповідну техніку, і досвід роботи.

    Косівська РДА звернулась до мера, щоб той надав проектно-кошторисну документацію, проте він відмовився, бо хотів, щоб роботи виконував інший підрядник. Натомість договір розірвали, а підрядна організація, яку запропонував Плосконос, роботи не розпочала.

    Коли вирішать проблему?

    За словами мера Косова, вирішення проблеми із підтопленням обійсть містян – вже не за горами. Найближчим часом буде оголошено тендер, за результатами якого визначать підрядника.

    Щоб вирішити проблему, на об’єкті мають прокласти 200 метрів труби великого діаметра, яку мають з’єднати з тією, що заклали ще у 2008 році. Крім того, мають бути облаштовані колодязі і відновлений зверху труби рівчак: вся вода, що стікатиме згори, потраплятиме у рівчак, колодязі та в трубу великого діаметра, а звідти – в стару каналізаційну мережу і річку.

    Поки не стане відомо, хто переможе на торгах, жителям трьох вулиць залишається лише сподіватись, що їхні обійстя вже завтра не затоплять проливні дощі.

    Марія ГРИЦКІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!