Довга дорога із Биткова

  • Через зруйнований міст автобуси із гірського села до райцентру добираються об’їзними шляхами

    Міст через річку Бистриця Надвірнянська, що сполучає село Пнів та селище Битків у Надвірнянському районі, минулого тижня зруйнувала негода.

    Місцеві мешканці кажуть, що міст був в аварійному стані, а голови цих населених пунктів зверталися за допомогою для його ремонту навіть до глави держави. Керівництво РДА запевняє: пошкоджене дорожнє покриття, а не сама конструкція мосту. Однак коштів, які недавно виділили на ліквідацію наслідків негоди, може не вистачити, щоб його полагодити.

    Річка змінила русло

    Міст на Битків побудували ще у 1982 році. Він розташований на території села Пнів, але перебуває на балансі департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА. Цей міст забезпечував транспортне сполучення Биткова із районним центром.

    Тепер через негоду по цьому мосту заборонили рух важковагового транспорту (до 4 тонн), їздить тільки легковий. Вантажівкам та пасажирським автобусам, щоб потрапити до Надвірної, доводиться їхати довкола через село Бабче або через село Пасічну. Добиратися доводиться довго, бо й дороги там у поганому стані.

    Василь Вінтоняк, селищний голова Биткова, розповідає, що сильні повені у 2008 та 2010 роках частково зруйнували підпірну стінку лівого берега Бистриці Надвірнянської. А після минулорічних проливних дощів, коли у річці значно підвищився рівень води, стався обрив частини берега біля самого мосту і течія плинула попри самі опори.

    Голова Пнева Василь Гладиш додає, що частину опор вода зруйнувала саме через зміну русла річки.

    У 2018 році війти Пнева та Биткова звернулися аж до президента України Петра Порошенка. Вони попереджали, що без ремонту дорожнього покриття мосту та  укріплення берегів частина села Пнів та повністю селище Битків залишаться без транспортного сполучення з іншими населеними пунктами, зокрема з Надвірною.

    «Ми зверталися і до глави держави, і до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, і до народного депутата Юрія Дерев’янка, і в Державне агентство автомобільних доріг України, і в службу автомобільних доріг в Івано-Франківській області, до голови Івано-Франківської ОДА Олега Гончарука, до Олександра Кеніза, голови Надвірнянської РДА, перелічує Василь Вінтоняк. Остання відповідь надійшла від директора департаменту будівництва, ЖКГ, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА Володимира Рачкевича у березні цього року. У ній йшлося про те, що буде вжито всіх заходів щодо ліквідації ям на дорозі «Битків Білозорина» із настанням будівельного сезону, а про берегоукріплення річки – нічого не було сказано».

    Треба і часу, і коштів…

    Івано-Франківська обласна рада у 2019-му виділила 610 тисяч гривень на будівництво берегоукріплювальних споруд на р. Бистриці Надвірнянській, зокрема на виготовлення проектно-кошторисної документації.

  • «Цей проект на стадії виконання, але тепер треба робити зовсім інший, який потребуватиме більше коштів і часу», зауважив сільський голова Биткова.

    У Надвірнянській районній державній адміністрації провели закрите засідання, на якому обговорили ситуацію з поруйнованим мостом. Голова РДА Олександр Кеніз згодом повідомив, що для припинення подальшого руйнування мосту водою буде виділено понад півмільйона гривень. З обласного бюджету 200 тисяч, з районного – 100 тисяч, із бюджету села Пнів – 200 тисяч, а з Битківського – 60 тисяч гривень. Якщо цього не вистачить, будуть просити ще.

    За словами заступника голови Надвірнянської РДА Богдана Зеленчука, пошкодженим є тільки дорожнє покриття, а не сама конструкція мосту.

    «За прогнозами синоптиків, вже цього тижня слід очікувати паводка. Тільки після того, як спаде у річці рівень води, почнуть виконувати роботи з берегоукріплення. Зараз засипаємо провал негабаритом, а після негоди відновимо дорожнє покриття», сказав він.

    Коли відновлять рух через міст великогабаритного транспорту, сказати ніхто не береться.

    Довідка

    За  інформацією Івано-Франківської ОДА, негода минулого тижня спричинила найбільші руйнування у Снятинському, Верховинському, Надвірнянському, Калуському та Коломийському районах. У селі Борщів, що на Снятинщині, перелив дамби підтопив 6 домогосподарств та присадибних ділянок. На місці ліквідації наслідків стихії працювала техніка з відкачування води та проводилася її дезінфекція.

    Руйнувань зазнали також дамби у селах Підлісся та Березівка Тисменицького району. На Верховинщині сильні зливи спричинили зсуви ґрунтів.

    Марія ГРИЦКІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!