Довгожданий міст

  • Новий міст у Боднарові на Калущині почали зводити ще 12 років тому. Однак облаштували лише ліву смугу, й будівництво заморозилось. Тож величезний потік транспорту рухається і далі через старий аварійний міст, помережаний добрячими ямами.

    Міст-довгобуд через річку Луква стоїть на трасі державного значення Стрий – Мамалига. Його почали будувати у 2006 році, адже старий міст – аварійний. Згідно з тодішнім кошторисом, вартість нового моста мала становити 41,3 млн. гривень. Однак, облаштувавши лише ліву смугу і виконавши роботи на суму 4,7 млн. грн., будівництво заморозили. До речі, це далеко не єдиний міст-довгобуд на Прикарпатті.

    На старому мості – величезні ями, з яких видніється арматура. Якщо заглянути під цей міст, то всюди видно тріщини, бетон обсипається, а одна частина моста навіть підперта двома металевими конструкціями. Місцеві кажуть, що під час повені 2008 року міст обвалився, і тоді крайні плити замінили й підперли.

    Оскільки дорога на мосту перебуває у жахливому стані, то на ньому постійно скупчуються автомобілі. Не всі можуть проїхати через глибокі ями без наслідків. За декілька метрів від моста бачимо автомобіль без колеса. Водій Василь пояснює: проїжджав через міст, і тріснув гальмівний шланг. Каже, що страшно їхати по ньому, але виходу немає, адже це єдиний спосіб переїхати через річку. Деякі відчайдухи їдуть уже по новому мості, але це також не зовсім безпечно, бо перед ним просіла земля. Нещодавно там застрягла автівка.

     

    «Міст смерті»

    Саме так його назвали, коли влітку 2015 року з нього впав і розбився на смерть 22-річний хлопець. Він повертався ввечері додому і провалився у необгороджений метровий проміжок між мостами, упавши з висоти на каміння. Тільки після загибелі хлопця тут з’явилася табличка про небезпеку.

    Ця трагедія спонукала односельчан до рішучих дій – вони перекрили дорогу державного значення. Мешканці вимагали відновити будівництво моста, а також встановити огородження, яке мало б убезпечити перехід для пішоходів. Пішохідні доріжки впродовж років є небезпечними. Адже парапети прогнилі й хиткі, бетон під ногами обсипається і також видніється арматура. Тож щоб перейти річку, мешканці користуються недобудованим мостом.

    Громада села неодноразово зверталася до районної влади з вимогами продовжити будівництво моста, а Калуська РДА переадресовувала їхні звернення до Служби автомобільних доріг (САД) в області. Тоді голова РДА Наталія Бабій зазначала, що ще за рік до трагедії зверталася в САД про включення моста у план робіт на 2015 рік. У відповіді ж йшлося, що відбулося комісійне обстеження моста і його включать у цей перелік.

    Після трагедії районна влада знову направила звернення у САД, облраду, ОДА, Міністерство регіонального розвитку про виділення коштів на завершення будівництва моста. Однак справа з місця так і не зрушилася.

     

    Так лише в нас

    Будинок місцевого мешканця Василя Куцели розташований неподалік моста. Тож кожного дня сюди долинає гуркотіння автомобілів, які проїжджають через нього. Чоловік розповідає, що після тієї трагедії на мості людей запевняли, що допоможуть із будівництвом. Однак час пройшов, а віз і досі там.

    «Так все і затихло. На старому мості – яма на ямі, можна колеса погубити. Під час повені у 2008 році його підмила вода і він був навіть упав. Смішно так: частина провалилася і всі побачили, що там навіть арматури не було», – пригадує пан Василь.

    Чоловік тривалий час був у Чехії і має з чим порівняти. Каже, що там ніхто не дозволить автомобілю навіть виїхати на аварійний міст. «З мостами там порядок. Це лише в нас так…», – зітхає він.

    Сільський голова Боднарова Микола Дрогомирецький розповідає, що цей міст важливий не тільки для села, але й для області та держави. Адже дорога Стрий – Івано-Франківськ – Чернівці – Мамалига з’єднує не тільки Калуш та Івано-Франківськ, а й Україну з сусідніми країнами. Тож він сподівається, що міст вдасться завершити вже цього року з допомогою народного депутата від їхнього округу Леоніда Шевченка.

    «Ми звертаємося постійно з проханням виділити кошти на його ремонт до президента, прем’єр-міністра, Верховної Ради, ОДА та САД. Це їхня компетенція, а не наша. Сільська рада відповідає лише за місцеві дороги. Тому питання про виділення коштів на добудову моста мають вирішити вони. Якщо з цим старим щось станеться, то рух блокується, адже об’їхати річку іншим чином не можна», – наголошує війт.

    Він додає, що деякі автомобілі їдуть і через новий міст. Але якщо їх там опиняється два, то часто вони не можуть розминутися. Тож зараз обмежили рух по ньому.

     

    Не треба переживати

    Перший заступник начальника САД в області Любомир Семанів пояснює, що з 2010 року кошти на капітальний ремонт чи будівництво доріг і мостів не виділялися. Тож в області багато таких об’єктів-довгобудів. Міст у Драгомирчанах, відкритий восени минулого року, був першим, який вдалося добудувати за досить тривалий час. Однак зараз уже є план і стратегія, тому розпочаті об’єкти будуть завершувати.

    Зокрема, цього року планують виготовити проектно-кошторисну документацію на міст у Боднарові, пройти експертизу і включити його у план робіт на 2019 рік. Тоді старий міст розберуть, автомобілі їздитимуть по вже збудованій смузі, а поруч добудують ще одну. На це, за попередніми підрахунками, треба 72 млн. гривень. Точна вартість буде відома тоді, коли проект пройде експертизу. Згідно з попередньою проектно-кошторисною документацією, на добудову моста потрібно було ще 37 мільйонів. Однак, зважаючи на інфляційні процеси, тепер ця цифра зросла вдвічі.

    «Зараз там збудовано фактично півтори смуги. Відповідно, треба добудувати ще стільки ж, а також зробити під’їзну дорогу. Зараз на мості, до та після нього є кілометр поганої дороги. Під час ремонту траси його залишили саме через це. Там має бути три смуги: дві – на підйом, і одна – на спуск. Тому у вартість робіт включене також будівництво дороги», – зазначає пан Семанів.

    Посадовець наголошує, що в крайніх балках на старому мості тріснули струни, тому, щоб уникнути аварійних ситуацій, їх підперли металевими конструкціями. А інформацію про обвал заперечує. Каже, що міст не дуже аварійний і буде ще стояти, доки не добудують новий. Також він зауважує, що перед мостом є знаки про організацію дорожнього руху. Згідно з ними, автомобілі мають їхати не у двох смугах, як вони це роблять, а в одній – посередині.

    «Не треба переживати, він не обвалиться. Просто з роками зростає потік транспорту і зменшується пропускна здатність. Ми вже колись хотіли запустити рух на новому мості, але не зробили цього, бо просів ґрунт. Зараз треба підсипати там, але немає коштів. Плюс нового моста в тому, що підйом на горб буде вже не такий стрімкий», – підкреслює Любомир Семанів.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!