Довгий шлях до школи

  • Уже декілька років мешканці села Раковець Богородчанського району борються за нову школу. Ще 3 листопада 2011 року відбулось урочисте закладення каменю під будівництво Раковецького НВК, який обіцяли завершити до 2013-го. Та час іде, а діти й досі не мають де вчитися.

    Тиждень тому батьки та учні з Раківця на чолі з сільським головою вкотре зібралися під стінами Івано-Франківської ОДА, щоб нагадати владі про шкільний довгобуд, оскільки кажуть, що його починають добудовувати тільки тоді, коли вони виходять на пікет. 

    Діти – заручники обставин

    Після осінніх канікул раковецькі діти знову не вийшли на навчання. Причина тому – умови, в яких їм доводиться вчитися. У школі близько 220 учнів, ще 40 мають стати першокласниками, але батьки не пускають їх до школи, оскільки переживають за їхнє здоров’я.

    У старій школі частина навчальних корпусів – гнилі, старі пічки не дають тепла, а лише закопчують маленькі класи. Світлана Зваричевська, голова батьківського комітету, каже, що вони вже втомилися чекати. Їм обіцяли до кінця листопада доробити третій поверх та перекрити нове приміщення, але ж видно, що цього точно не буде, бо школа ще не домурована. Вона додає, що люди з відчаю приїхали запропонувати чиновникам помінятися місцями з учнями: «Ми б хотіли, щоб наші діти повчилися у «білому домі», а вони нехай спробують попрацювати у нас в рукавицях та шапках».

    Найбільше раковецькі школярі скаржаться на холод. Вони розповідають, що доводиться весь час бути у куртках, навіть у туалеті та їдальні, а пишуть взагалі у рукавицях. Маленька Іванка каже, що мріє про тепло і дуже хоче нової школи.

    А за словами обурених батьків, нещодавно стався випадок, після якого їм дуже страшно відпускати дітей на навчання. «Під час уроку природознавства у класі впала стеля, – розповідає Надія Букатюк, мама двох школярів. – Дитина встала, щоб взяти книжку, і в цей момент обвалилася стеля. Діти почали кричати і дзвонити батькам, щоб ті йшли їх рятувати. Це жах!»

     Хто крайній?

    Хто у ситуації з недобудованою школою винен і що буде далі, взялася пояснювати пікетувальникам Марія Савка, перший заступник голови ОДА. Вона повідомила, що хоч три тижні тому й була створена відповідна робоча група, а паралельно – й ініціативна група села, проте все одно будівництво відстає на декаду.

    «Але є добрі новини, – сказала Савка. – Підрядник пішов на субпідряд, і вже є договір на облаштування даху з фірмою «Фортуна» під керівництвом Петра Маланчука». За декілька днів вдалося знайти мільйон гривень на дах, і, таким чином, до нового року новий корпус школи має бути накритий. Як виявилось, цими грошима поділилась інша школа з району, де повільно йдуть ремонтні роботи.

    Також батькам обіцяють, що через недотримання графіка будівництва з наступного року можна буде розірвати договір з підрядником та оголосити новий тендер. Та батьки спантеличені, бо не розуміють, куди діваються гроші, які вже виділили на будівництво. Кажуть, що минулого року було 2 млн. грн. і вимурували два поверхи, а тепер є 3 млн. грн. і один поверх доробити не можуть.

    Мешканці Раківця письмово звернулися до голів ОДА та облради з вимогою «конкретних і рішучих дій для забезпечення будівництва Раковецького НВК». Зокрема, вони вимагають звернутися до Верховної Ради з проханням включити у держбюджет витрати на завершення цього будівництва у 2018 році та знайти підрядника, який зміг би при належному фінансуванні це зробити. Також батьки категорично проти того, щоб школу закривали, а дітей відправляли вчитись у сусідні села. «Ми вже занадто багато пройшли, щоб вертатись назад, – заявляє Світлана Зваричевська. – Тепер заспокоїмось тільки тоді, коли побачимо наших дітей у новій школі».

    У владі раківчанам обіцяють, що у січні-лютому угоду з підрядником таки розірвуть, але, попри все, будівництво зараз має тривати. Разом з тим ніхто з обласних чиновників не може сказати точно, коли тамтешні учні зайдуть до нової, теплої та безпечної школи.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!