Дуже приємно, цар

 • У соцмережі Instagram серед франківців з’явився новий спосіб «легкого» заробітку. Люди масово грають в «Царя гори» – гру, яка насправді є черговою фінансовою пірамідою. Ти платиш, а потім отримуєш у вісім разів більше. Звучить аж надто просто. Але, як і в кожній грі, тут є й ті, що програли.

  Чому люди все ще довіряють пірамідам та чи вдалося комусь стати царем гори, поцікавився «Галицький кореспондент».

  Гра на легкі гроші

  Одного дня стрічка популярної соцмережі Instagram перетворилася на віртуальний ігровий стіл. Десятки людей запрошували приєднатися до гри «Цар гори», аби легко заробити грошей. Мовляв, вклавши 800 гривень, ти з легкістю отримуєш в сім разів більше – 5 600 гривень. На сторінках, де проводять гру, запевняють, що гра здебільшого виграшна, але зауважують, що є й ті, що програли, а ще – що заробіток точно буде, хоча гарантій немає.

  А серед «гравців» безліч людей різного віку, рівня достатку та професій. Щоб зрозуміти, що ж відбувається та чи справді можна так легко заробити, довелося звертатися до тих, хто вже у грі.

  Спортсмен Станіслав Махно пояснює, що працює ця гра за принципом добре відомої всім піраміди.

  «Гра завершується в тому випадку, якщо не вистачає гравців. Якби мільйон людей групами по вісім осіб грали – це тривало б дуже довго, а так – можна програти, якщо у твоїй грі просто недостатньо людей. Вкладаєш гроші, просуваєшся до царя гори і отримуєш виграш», – пояснює хлопець.

  Саме тому починати грати у неї намагаються якомога швидше і там, де багато гравців. Якщо ти вступаєш в гру пізніше, може просто не зібратись достатньо учасників. Станіслав вступив до гри на кількох різних сторінках у соцмережі, коли вони тільки починали працювати, вклав гроші і навіть має певний виграш, втім повернути все вкладене ще не встиг.

  За основу взято гру часів СРСР під назвою «Чорна каса» або «Каса взаємодопомоги», допрацьована з урахуванням сучасних реалій. Фонд гри формується за рахунок коштів самих учасників.

  Правила гри дуже прості: поповніть фонд гри на певну суму (приблизно 800-1000 гривень) на видані адміністратором банківські реквізити. Після цього ви потрапляєте на віртуальний стіл, розділений на чотири зони: новачок, стажер, майстер та цар гори. Усі новачки (таких людей має бути вісім) поповнюють картку царя гори, і він вибуває з гри. Тоді цей стіл ділиться на два, і новачки переходять у ранг стажерів, які, у свою чергу, стають майстрами, а ті – царями гори.

  Так гра рухається, кожного разу столів стає більше і на кожен із них має прийти вісім учасників, щоб вкласти свої гроші. Перемогти означає потрапити на останній стіл і дочекатися, коли нові учасники надсилатимуть гроші вже тобі на картку. Це можливо, але лише тоді, коли в гру вступає достатньо нових гравців. Саме тому люди активно запрошують друзів долучатися до «піраміди»: не тому, що це легкий заробіток, а тому, що це конкретно їхній заробіток.

  Адміністрація сторінок не дає жодних гарантій, адже ваш виграш залежить від кількості наступних запрошених учасників.

  Актор Іван Бліндар колись цікавився темою фінансових пірамід і заробітку в Інтернеті. Досліджував це питання і розуміє, що схема завжди одна і та ж, тільки різне наповнення.

  «Таких історій було багато. Колись був МММ, є також бізнес, побудований за схожим принципом, але підкріплений ювелірними виробами. Та в основі завжди лежить піраміда. Я виграю, якщо притягну за собою ще вісім людей, і мене не мучитиме совість за їхню подальшу долю. Ось тільки совість у мене є, тому я намагаюся участі у такому не брати. Якщо я не впевнений у заробітку,  нікому не буду пропонувати», – каже Іван.

  Дехто вже встиг розчаруватися у таких «легких грошах». А от франківка Софія Бойчук вклала перші 800 гривень і виграла 5600 дуже легко. Вирішила більшу частину виграних коштів вкласти іще раз – та цього разу виграшу не отримала.

  «Я знаю, як це працює, всі ми знаємо, хто такий Сергій Мавроді (засновник МММ – ред.) Але це не така вже й велика сума, і включається азарт. Бо подумай, якщо і справді можна виграти, то які ж це легкі гроші! Всі люблять швидко і легко заробити. Так, цього разу я програла, але винних тут немає», – каже дівчина.

  Азарт та психологія

  Економіст Сергій Васильченко сміється, бо все нове – це добре забуте старе. Історії з фінансовими пірамідами теж час від часу повторюються, просто із новою подачею. Цього разу вирішили підлаштувати її під соцмережі. До речі, справді, на початках у грі можна заробити.

 • «Це як витягти стару річ зі скрині через багато років і вона знову модна. Люди вже почали забувати історію із МММ та Мавроді. Тоді він сподівався, що держава не прикриє гру і, поки будуть нові вкладники, схема працюватиме. На початках вона справді працює. Люди вкладають гроші, потім забирають більше за рахунок коштів інших вкладників. Але колись це мусить завершитися. Або коли люди перестануть вкладати гроші, або коли держава і органи «прикриють» такий бізнес», – каже економіст.

  За його словами, потрібно завжди розуміти, що чим більший заробіток – тим більші ризики. Таке правило є в економіці. Але піраміди до економіки стосунку не мають. Це радше питання психологів, які розуміються на людському азарті.

  Психологи кажуть, що час для запуску піраміди обрали дуже зручний. Саме зараз, коли через карантин люди втратили джерело заробітку і більшість часу нудьгують вдома, вони, як ніколи, ласі до легкої наживи.

  «Можна розглянути ланцюжок подій. Карантин, втрата роботи або ж її тимчасова відсутність, зменшення коштів або їхня відсутність. Для людей природно жадати блага (в тому числі, у фінансовому еквіваленті), і для нас характерне відчуття азарту. Саме такі потреби реалізуються у цій грі. Людина бачить лише результат – суму виграшу, відключає тверезе, раціональне критичне мислення. Такий собі соціальний інфантилізм», – пояснює психолог Микола Демків.

  Він наголошує, коли ми бачимо короткочасну винагороду, то стаємо сліпі щодо наслідків. Часто причиною цього є відсутність фінансової грамотності, невміння оцінювати ризики, низький рівень критичного мислення та, на жаль, незакриті базові потреби.

  Насправді азарт для людської поведінки є нормальним станом. Але у Міжнародній статистичній класифікації хвороб (МКХ-10) є термін «лудоманія», або «гемблінг» – пристрасть до азартних ігор. Це хвороба, кінцева стадія якої – затьмарення свідомості та божевілля. Її вважають такою ж залежністю, як алкоголізм чи наркоманію. Проблема азартних ігор стала більш поширеною у зв’язку із масовим розповсюдженням ігрових автоматів, різноманітних ігор на гроші, відкриттям казино.

  Виділяють три стадії азарту: стадія виграшів, стадія програшів та стадія розчарувань. І для того, щоб вберегти своє здоров’я та гаманець, радять зупинитися тоді, коли свій виграш ти вже отримав.

  Законність піраміди

  Фінансова піраміда (або схема Понці) – це вид шахрайства, який заманює інвесторів і полягає у виплаті дивідендів старим інвесторам коштом нових.

  Від реального бізнесу піраміда відрізняється джерелом виплати прибутку. Якщо сума виплат прибутку стабільно перевищує розмір доданої вартості, яку забезпечує конкретний бізнес, то проєкт можна вважати пірамідою.

  В Україні карають за шахрайство згідно зі статтею 190 Кримінального кодексу України. А ось відповідальність за фінансові піраміди у нас поки що не передбачена.

   Ще у листопаді 2013 року Верховна Рада прийняла за основу проєкт Закону «Про заборону фінансових пірамід в Україні». Він окремою статтею мав би криміналізувати створення фінансових пірамід, залучення до участі у них або отримання активів за їх допомогою.

  Втім у 2017 році законопроєкт повернули на доопрацювання ініціатору. Тому поки що існування фінансових пірамід в Україні можливе, як і заробіток або втрата грошей.

  Однак, якщо люди заявляють про шахрайство – у поліції розпочинають слідство. Свого часу в Івано-Франківську свою діяльність розгортали такі піраміди, як «Хелікс», «МММ-2011», «Меркурій» та інші. До правоохоронців масово зверталися обмануті люди.

  Як повідомили у секторі комунікації ГУ НП в Івано-Франківській області, ще жоден франківець не звернувся до поліції стосовно шахрайства у грі «Цар гори». Можливо, тому що цього разу учасники справді розуміють, як працюють піраміди. І хоча отримати легкий заробіток зможуть не всі, бажання випробувати долю переважає.

  Марта БАРАНЕЦЬКА

 • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!