Два світи – два способи життя

  • Як працюють міські ради у Ньюпорт Ньюзі та Івано-Франківську

    Нещодавно журналісти «Галицького кореспондента» побували на стажуванні в американській газеті ««Daily Press», у містечку Ньюпорт Ньюз, що в штаті Вірджинія. Зокрема, відвідали і засідання тамтешньої міської ради.

    Для людей

    Структура та робота міської ради Ньюпорт Ньюза суттєво відрізняється від нашої. Перше, що вражає – на 180 тисяч населення є лише сім (!) депутатів. У той же час в Івано-Франківську на майже 230 тисяч мешканців – 42 депутати. Якщо у нас міськрада збирається на сесії раз на місяць чи раз на два місяці, то в Ньюпорт Ньюзі сесії відбуваються регулярно – двічі на місяць. Відповідно, розглядають там за одне засідання не 40-60 питань, як у нас, а 7-8, і триває сесія не 6-7 годин, а максимум півтори.

    Окрім того, засідання розпочинаються не о 10-ій ранку, а після обіду. Так, спершу о 15 год. відбувається робоча зустріч, яка є закритою. З 15.45 до 18.00 триває підготовка до сесії – депутати обмінюються думками та готуються до прийняття рішень. Сюди також може прийти і громадськість, аби висловити свої пропозиції. А вже о 19.00 починається справжня сесія міськради, на якій депутати розглядають питання та голосують.

    Вирішальне засідання призначають на таку пізню годину, аби мешканці міста після роботи могли спокійно прийти на сесію. В Івано-Франківську ж депутати спершу збираються на профільні комісії, погоджувальну раду, а вже потім – на сесію.

    Через малий склад ради у Ньюпорт Ньюзі депутати голосують, не піднімаючи руки чи за допомогою електронної системи, як у нас, а просто висловлюють свою позицію. Втім, у раді штату вже є електронна система голосування і табло.

    17888699_1280694508675387_1409367425_n 

    Зарплати та вибори

    Зараз міськрада Ньюпорт Ньюза поділена на дві частини. На одному боці – три депутати і на другому – мер та двоє депутатів. Депутат, який має вирішальний голос, примикає то туди, то туди. На відмінну від Івано-Франківської міськради, тут депутати не представляють жодних політичних партій. Втім у їхніх висловлюваннях та голосуваннях можна все-таки простежити прихильність до тієї чи іншої партії.

    Проте депутати в Ньюпорт Ньюзі не працюють задарма. Їм платять приблизно 25-27 тис. доларів на рік. Франківські ж обранці платні за свою депутатську діяльність грошей не отримують, однак статки їхніх сімей зростають: з’являється нерухомість, земельні ділянки та автомобілі.

    Американці вважають, що депутатська зарплатня не є великою, тому в депутатів є ще й основна робота. Більшість мають свій бізнес, а один – віце-президент місцевого банку. Мер отримує на рік 27 тис. доларів та за сумісництвом працює стоматологом. Все тому, що його посада не є настільки важливою, як у нас. Містом фактично керує сіті-менеджер, якого обирає міська рада. Він уже отримує і відповідну платню – 230 тис. доларів на рік.

    Мер Ньюпорт Ньюза та попередній сіті-менеджер так дружили, що це аж не подобалось депутатам. Втім сіті-менеджер подав у відставку після того, як журналісти провели розслідування і з’ясували, що аеропорт взяв кредит та повернув його за кошти платників податків. Взагалі, в США посадовці часто подають у відставки, коли з їхнім іменем пов’язані якісь скандали. В Івано-Франківську про таке можна лише мріяти.

    Депутатів у американському містечку обирають на чотири роки, однак ніколи не вибирають всіх семи за один раз. Наприклад, наступного року будуть обирати трьох депутатів, а через два роки – чотирьох. Проте тільки 15-20% громадян беруть участь у виборах. В Україні вибори до органів місцевого самоврядування також відбуваються раз на чотири роки, втім обирають одразу всіх депутатів. Явка виборців у нас становить майже 50%.

     17918113_1280694665342038_88191099_n

    Задля власних амбіцій

    У Ньюпорт Ньюзі ще не було випадків, коли б видатки депутатів перевищували їхні доходи. Все тому, що вони йдуть у депутати не через гроші чи для того, аби лобіювати якісь питання, а для втілення власних амбіцій. Багато з них хочуть стати потім депутатами вищих органів влади.

    Загалом вони дуже обережно ставляться до питань, які можуть викликати конфлікт інтересів. Не буває такого, щоб хтось пропонував проект рішення, який би лобіював його особисті інтереси. П’ять років тому депутат, який працював над бюджетом штату, включив у статтю витрат зарплату викладачеві в одному з університетів, а згодом подався на цю посаду. Після того, як це викрили, він написав заяву на звільнення та відмовився від мандата.

    Для порівняння, франківських депутатів неодноразово звинувачували у конфлікті інтересів та правопорушеннях. Наприклад, зараз у міському суді розглядається справа міського голови Руслана Марцінківа про правопорушення, за яке передбачена адміністративна відповідальність. Він придбав автомобіль «SkodaOctavia» 2016 р.в. за 468 тис. 742 грн. та не повідомив про це Національне агентство з питань запобігання корупції. Втім судові засідання мер ігнорує: то хворіє, то їздить у відрядження.

    А минулого місяця департамент захисту економіки склав на Руслана Марцінківа ще два протоколи через конфлікт інтересів. Мова йде про голосування міської ради у березні 2016 р. за результати конкурсу програм розвитку місцевого самоврядування. Тоді у двох проектах перемогли громадські організації, які отримали з міського бюджету близько 20 тис. гривень. Однак з’ясувалося, що одним із співзасновників цих громадських організацій колись був сам Марцінків. Оскільки він не повідомив про це на сесії депутатів та проголосував, то на нього склали протоколи щодо неповідомлення про конфлікт інтересів та вчинення дій в умовах конфлікту інтересів.

    Деякі франківські депутати також задовольняють власні амбіції та гаманці. Так, наприкінці 2016 р. міський суд виніс вирок у справі колишніх працівників КП «Єдиний розрахунковий центр» (нині – Муніципальна інвестиційна управляюча компанія), депутатів міськради від ВО «Свобода» Віктора Синишина та Василя Скиданчука. Їх підозрювали у корупційних правопорушеннях, оскільки вони водночас були працівниками «ЄРЦ» і співвласниками фірм «Станіслав-ІВ» та «Галичина-ІВ», які стали підрядниками цього КП. Хоч суд визнав їх винними, однак до відповідальності притягнути так і не зміг, бо минув термін давності.

    Загалом, як свідчать результати дослідження, проведеного Івано-Франківською обласною організацією Комітету виборців України, в міській раді лише у 12-ти депутатів з 42-х немає потенційного конфлікту інтересів.

     17918465_1280694512008720_1346352057_n

    Думка громади

    Важливо, що коли громада в Ньюпорт Ньюзі приходить на сесії міськради та висловлює якісь зауваження чи протестує, то депутати ніколи не приймають рішенням всупереч їй. Тут немає жодних нелегальних забудов. Але, наприклад, у місті Атланта, що у штаті Джорджія, траплялися випадки, коли мер давав дозвіл на будівництво своїм друзям. Щоправда, після викриття цих схем він сидить у в’язниці.

    На жаль, Івано-Франківськ таким похвалитися не може. До думки громадськості тут прислухаються вкрай рідко, а в місті – повно забудов, у яких не все в порядку з документами. Досить показовою є боротьба громади проти будівництва 33-х багатоповерхівок, на які міськрада дала дозвіл 8 липня 2016 р. Тоді думку людей, які протестували проти цього, так і не врахували. Втім суд виніс рішення на користь громади та визнав рішення міськради протиправним.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

    Вставка – 1: Структура та робота міської ради Ньюпорт Ньюза суттєво відрізняється від нашої. Перше, що вражає – на 180 тисяч населення є лише сім (!) депутатів. У той же час в Івано-Франківську на майже 230 тисяч мешканців – 42 депутати

    Вставка – 2: В США посадовці часто подають у відставки, коли з їхнім іменем пов’язані якісь скандали. В Івано-Франківську про таке можна лише мріяти

    Вставка – 3: У місті Атланта, що у штаті Джорджія, траплялися випадки, коли мер давав дозвіл на будівництво своїм друзям. Щоправда, після викриття цих схем він сидить у в’язниці

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!