Диво-овоч, що став фотозоною

 • Що світ вражає нас дивами природи, добре знає жителька селища Перегінське на Рожнятівщині Магдалина Мельник. Жінка багато років пропрацювала вчителем, зараз на пенсії. Робота на землі приносить їй неабияке задоволення. З року в рік на городі біля хати вона висаджує гарбузи. Цьогоріч перегінчанці вдалося виростити рекордний гарбуз вагою 114 кг 200 г і в обхваті 2,5 м. Такого череваня ані обняти, ані підняти.

  “З давніх-давен гарбуз був в пошані у наших предків, – розповідає пані Магдалина. – Його наша родина вирощує з діда-прадіда. А ще він займає почесне місце в українській народній медицині, кухні та фольклорі. Мій вирощений велетень мав пару. Вага другого була 98 кг, але він швидко почав псуватися, і я згодувала його свиням”.

  Господиня розповіла, що гарбузове насіння вона замовила шість років тому у відомого на Волині знавця овочевих культур. Та лише в останні роки гарбузи почали рости такого гігантського розміру та ваги. Наприклад, попередніх років максимальна вага цього диво-овоча сягала у неї 56 кілограмів.

  “Роботу, яку ти робиш, найперше потрібно любити, – каже перегінчанка. – І лише тоді неодмінно буде результат. А моя робота приносить мені задоволення”.

  Зважити гарбузище в обхваті понад два метри жінці допомагали дужі чоловіки, які винесли його з городу і поклали на ваги. Сусіди сплескували в долоні від здивування, казали, таких величезних ще не бачили. Допитуються, що це за чудо-сорт вирощує пані Мельник.

  На грядках, що біля хати, жінка висаджує також картоплю, капусту, цибулю, баклажани, перець, броколі, капусту савойську, цибулю-порей, селеру і навіть кавуни.

  Цієї осені в пані Магдалини було аж 24 гарбузи вагою майже 100 кг. Подвір’я жінки стало популярним місцем для фотосесій: сюди приходять жителі селища, щоб зробити фото на осінню тематику. Особливим обійстя пенсіонерки є для молодих матусь, які влаштовують фото- та відеозйомки своїх малюків на фоні гарбузів-велетнів.

  Врешті гарбузи доводиться роздавати сусідам та знайомим. А що робити? Не з’їси ж їх в такій кількості ані сама, ані разом з худобою.

 • Жінка жартує, що можна було б з її одного гарбуза наварити смачної каші ледь не на ціле селище, але нема такого великого казана. Насіння ґаздиня обов’язково висушує, але гарбуз повинен добре дозріти. Магдалина Мельник сподівається, що з нього наступного року виростуть ще більші плоди.

  До теми

  Король осені – так можна назвати налитий сонцем помаранчевий гарбуз, який є чемпіоном серед овочів за вмістом заліза. Він не тільки має яскраво-рудий вигляд, але й смачний та корисний. Багатий цей овоч на білки і вуглеводи, мінерали, кальцій, калій та каротин. Найбільше в гарбузі вітамінів групи В – для боротьби з втомою і депресією, групи С – для зміцнення імунітету, групи Е – для боротьби з передчасним старінням, групи К – для поліпшення згортання крові. Завдяки вмісту кальцію гарбуз (сік і м’якоть) є доброю профілактикою карієсу. У гарбузі корисне все, в тому числі й насіння.

  Сприятливий український клімат дозволяє вирощувати гарбузи у всіх регіонах країни. Цей чудо-овоч є баштанною рослиною. Найближчі родичі гарбуза – кабачки, огірки, патисони. Особливо гарбуз корисний пізньої осені чи взимку, коли асортимент свіжих овочів обмежений.

  Мар’яна ЛОКАТИР

 • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!