Екологи констатували, що викиди автомобілів більше забруднюють повітря, ніж підприємства – Франківщина серед лідерів

  • В цьогорічному екологічному рейтингу регіонів України Івано-Франківщина посіла 14 місце за рівнем чистоти навколишнього середовища, покращивши свої показники в порівнянні з попереднім роком (16-18 місце).

    Про це йдеться у дослідженні «Екологічний рейтинг областей України 2022», опублікованого у журналі «Фокус».

    Серед основних негативних факторів, які вплинули на низьке місце області у рейтингу, на першому місці екологи виділили забруднення повітря дрібнодисперсним пилом через побутові опалювальні котли. Проблема особливо актуальна для гірських районів, де переважає приватний сектор. Наприклад, у Верховині, де встановлено станцію моніторингу цього виду забруднення. У лютому та березні 2021 року, а також з листопада 2021 по січень 2022 року у селищі фіксували небезпечні для здоров’я мешканців показники, що перевищують норму у шість разів. Гірський ландшафт лише загострює проблему через зниження циркуляції повітря. На переконання екологів, у сезонні піки рівень забруднення цим пилом у Верховині помітно вищий, ніж у промислових містах Дніпропетровської та Донецької областей.

    Другою серйозною екологічною загрозою екологи визначили засолення підземних вод токсичними речовинами з «мертвих» шахт, пов’язане із Калуським гірничопромисловим районом. Так, ще 12 років тому його визначили як зону надзвичайної екологічної ситуації. За радянських часів у Калуші добували калійні солі. Зараз старі шахти, що давно не функціонують, обвалюються і утворюють великі порожнечі, а також засолюють підземні води. Зрештою, токсичні речовини з «мертвих» шахт потрапляють до джерел питної води, якими користується населення регіону, також ці речовини потрапляють до Дністра.

    Також автори дослідження констатували високий рівень забруднення атмосферного повітря Франківщини викидами від автотранспорту. За даними екологів, аналіз структури викидів свідчить, що у багатьох областях автомобілі більше забруднюють повітря, ніж підприємства. Наприклад, у Києві – майже у сім разів. Згідно дослідження, на Франківщині цей показник також є значно вищим та від’ємним, ніж в інших регіонах України, що говорить про погіршення ситуації з викидами від автотранспорту в регіоні.

  • Також за повідомленнями ЗМІ, від неякісної питної води з-під крану потерпають мешканці Бурштина, Галича та навколишніх сіл Франківщини.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!