Екзорцизм по-франківськи

  • В Івано-Франківську примусово виселили єпархію Української православної церкви Московського патріархату з будівлі на вулиці Чорновола, 6. Це стало наслідком перемоги в суді, що тривав із 2015 року і завершився поразкою філіалу російської церкви.

    Сім років судової тяганини

    20 грудня 2006 року єпархії УПЦ МП тимчасово передали приміщення на Чорновола, 6 – до завершення будівництва храму на вулиці Довженка. Його збудували у 2009 році, але виїжджати з приміщення на Чорновола церковники не захотіли, сказавши, що «договір є безстроковим». Мова йде про два нежитлових приміщення загальною площею 300 кв. м для використання під молитовний будинок та канцелярію єпархіального управління. Орендна плата становила 48,6 грн на місяць. Раніше тут розміщувався дитячий садок.

    У 2015 році тодішній міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус назвав ситуацію захопленням приміщення, а згодом заявив, що через це УПЦ МП погрожувала йому анафемою. Тоді ж почалася судова тяганина з цього питання.

    Перша позовна заява від міста надійшла до Господарського суду Івано-Франківської області 21 серпня 2015 року. Через два роки суд виніс рішення на користь Івано-Франківська, але єпархія УПЦ МП подала апеляцію. Це тривало ще два роки, і у 2019 році рішення Господарського суду було вже на користь єпархії.

    Потім апеляцію Івано-Франківського міськвиконкому розглянув вже Львівський апеляційний суд, який зобов’язав церкву повернути приміщення. Таке ж рішення у 2020 році ухвалив і Господарський суд Івано-Франківської області. А остаточно справу про повернення приміщення на Чорновола розглянув Верховний Суд у жовтні 2021 року.

    13 жовтня Верховний Суд підтримав позовні вимоги Івано-Франківського міськвиконкому та зобов’язав Івано-Франківську єпархію УПЦ МП звільнити приміщення на вулиці Чорновола, 6, а також передати його у постійне користування департаменту освіти і науки міської ради. Там планують відновити дитячий садок.

    Обряд екзорцизму

    7 лютого 2022 року працівники державної виконавчої служби прийшли на Чорновола, 6, щоб примусово виселили звідти УПЦ МП. Споруди офіційно перейшли у користування департаменту освіти і науки Івано-Франківської міської ради.

    Франківці, які слідкували за цією справою в соцмережах, відреагували одностайно – коментарями на кшталт «нарешті», «давно пора було» і «геть російську церкву з українського Франківська». Дехто навіть дякував виконавчій службі за «проведення обряду екзорцизму», тобто вигнання злих духів.

    «Їх попереджали про виселення ще у жовтні, їм все це було відомо заздалегідь. Державні виконавці неодноразово повідомляли УПЦ МП про те, що вони мають виконати рішення суду. Але у добровільному порядку вони цього не зробили, рішення суду просто ігнорувалося. І от 4 лютого цій єпархії вручили повідомлення про те, що у понеділок, 7 лютого, рішення суду буде виконано примусово», – розповідає Мирон Дмитрик, радник міського голови Івано-Франківська.

    Він був на місці подій під час примусового виселення УПЦ МП із будівлі по вулиці Чорновола. За його словами, туди прибули і Державна виконавча служба (ДВС), і поліція, і муніципальна інспекція. Втім, все пройшло без порушень закону і громадського порядку.

    «Ми потрапили на територію, і працівники відповідних служб зайнялися так званим магазином, зламали замок. Тут слід зазначити: це приміщення надавалося не для облаштування храму чи, тим більше, магазину, а для облаштування адміністративної будівлі. Тобто під церковну канцелярію цієї громади, для єпархіального управління. Там не мало бути ніяких обрядів, продажу книг, поширення пропаганди і так далі», – зауважує радник міського голови.

    Виявилося, що до 7 лютого єпархія УПЦ МП вже встигла вивезти більшу частину речей із цих приміщень – книги, календарі, свічки тощо. А от частина меблів залишилась – прилавки, столи. На територію допустили транспорт єпархії, і церковники завантажили меблі та вивезли їх.

    «Втім, у якийсь момент вони зачинилися в своєму приміщенні і почали молитися. Відчиняти двері добровільно відмовлялися. Наскільки я зрозумів, вони чекали, що підтягнуться їхні віряни, буде скандал, картинка для телебачення…Але щось пішло не так, і ніхто не прийшов. І десь після обіду, коли з інших приміщень все вивезли, на виклик ДВС прибула міська аварійно-рятувальна служба, яка мала примусово відчинити двері до цього, так би мовити, храму. Зрозумівши, що підтримки не дочекаються і чуда не сталося, церковники відчинили двері і впустили виконавців», – ділиться подробицями виселення Мирон Дмитрик.

    Після цього всередині приміщення залишили охорону з представників муніципальної інспекції. А долю споруди і території взялася оперативно вирішувати міська рада.

  • «Щодо самої будівлі. Там, де проводились обряди, стан більш-менш нормальний. А от інші два приміщення у жахливому стані, там вибиті вікна, все дуже занедбано. З того, що я бачив, – стіни облуплені, тріщини пішли, ремонт взагалі не робився. Стан я можу описати як напіваварійний, передавали їм все це явно не в такому вигляді», – каже радник мера Франківська.

    «Годувати безхатьків під міською радою»

    У самій релігійній громаді УПЦ МП Івано-Франківська теж прокоментували виконання рішення Верховного Суду. Втім, про саме рішення у їхньому повідомленні ні слова.

    «7 лютого 2022 року Івано-Франківський міський відділ Державної виконавчої служби почав виселення релігійної громади храму УПЦ на честь Преображення Господнього з приміщення, у якому віряни молилися останніх 30 років. Міська влада Івано-Франківська намагалася відібрати будівлі на вулиці Чорновола ще з 2016 року», – заявили в УПЦ МП.

    За їхніми словами, у 2019 році Комітет з прав людини ООН зобов’язав державу Україна не виселяти вірян УПЦ з приміщення по вулиці Чорновола, 6 в Івано-Франківську, де діяв Спасо-Преображенський храм.

    Втім, насправді ООН не має повноважень виносити прямі заборони, обов’язкові до виконання країнами-учасницями. Як йдеться на порталі «Релігійна правда», Комітет із прав людини у цій ситуації нічого не «заборонив» і не «зобов’язав», бо він не має таких юридичних повноважень, а лише нагадав, що держава-учасниця зобов’язана не виселяти із займаного приміщення релігійну громаду, поки її справа перебуває на розгляді Комітету. При цьому необхідність цих тимчасових заходів захисту може бути переглянута після отримання зауважень держави-учасниці. Також Комітет наголосив, що їхній лист до архієпископа Івано-Франківського і Коломийського Серафима Залізницького не означає ухвалення будь-якого рішення по суті питання, що розглядається.

    «У п’ятницю, 4 лютого, Івано-Франківська єпархія отримала повідомлення про примусове виселення, яке призначили на ранок 7 лютого. Держслужба не взяла до уваги клопотання про відкладення виселення через надмірно стислий термін, хоча законодавство передбачає можливість такого відкладення до 10 днів. Наразі віряни змушені забрати все з храму, у якому молилися 30 років, і у громади немає приміщення для богослужінь. Відтепер парафіяни храму не матимуть місця і для звершення соціального служіння. При храмі годували нужденних, роздавали одяг та ліки. Вочевидь, далі доведеться годувати безхатченків під міською радою», – кажуть у пресслужбі єпархії УПЦ Московського патріархату.

    Слід зазначити, що у цьому абзаці проросійські священники збрехали аж двічі. По-перше, їх інформували про виселення ще від жовтня 2021 року, і часу було більше, ніж вдосталь. По-друге, у єпархії УПЦ МП є місце для богослужінь – це великий храм на вулиці Довженка, збудований у 2009 році.

    Демонтаж і садок

    10 лютого Івано-Франківська міська рада зібралася на позачергову сесію. На неї винесли лише два питання, одним з яких стало питання про знищення шляхом демонтажу (розбору) об’єктів комунальної власності – приміщень на вул. Чорновола, 6, 6А, Б, В.

    «Мова йде про будівлю, яку ми відсудили у Московського патріархату. Свого часу їм дали ділянку на вулиці Довженка, щоб вони переїхали з Чорновола, де перебували тимчасово. Відразу всім кажу: на Чорновола, 6 буде дитячий садок, це однозначно. І будувати ми його будемо методом народної будови. Випустимо бофони, як це було за часів національно-визвольної боротьби, будемо їх продавати, щоб мати змогу збудувати дитсадок у центрі», – розповів міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.

    Бофони (скорочено від «бойовий фонд») – грошові документи з символікою ОУН чи УПА й відповідними написами. Представники ОУН/УПА видавали їх населенню за внесені у фонд боротьби гроші чи інші ресурси. Крім суто фінансової ролі, бофони також виконували агітаційну функцію, тому їх використовували в повстанській пропагандистській роботі.

    За словами Марцінківа, планується збудувати тут дитячий садок на п’ять груп. Попередній його проєкт уже є, документація готова. Також на сесії прозвучала ідея про те, що там варто збудувати школу, але проголосували обранці суто за демонтаж наявної споруди.

    «Там стовідсотково буде освітній заклад. Це має історичне значення, певну тяглість, адже в цьому приміщенні, до УПЦ МП, був заклад дошкільної освіти, де вміщалося понад 100 дітей. І зараз у Франківську садки потрібні, ми дуже багато робимо задля дошкільної освіти. Тому вважаю це правильним. Садок у центрі міста – це хороша ідея, він буде новим і добре оснащеним», – розповів Ігор Максимчук, директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської міської ради.

    Детально планувати роботу садка та рахувати кількість дітей, яку він зможе прийняти, департамент освіти і науки буде пізніше. Наразі озвучили чіткий намір – створити дитсадок на п’ять груп. А тим часом 14 лютого приміщення вже почали розбирати, на місці працює техніка.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!