Гаражі розбрату

  • Самовільні гаражі – проблема не нова для Івано-Франківська. Більшість із них десятиліттями стоять, займаючи площу у дворах. А іноді й стають причиною сварок між сусідами.

    Спірна ділянка

    У мікрорайоні Каскад в Івано-Франківську, на вулиці Василя Стуса, мешканці будинку виступають проти гаражів, які встановили у їхньому дворі. Щоправда, встановили їх ще понад 10 років тому. Увагу на них звернули і працівники муніципальної інспекції «Добродій».

    Петро Грабовецький, власник одного з гаражів, розповідає, що у 2006 році йому виділили ділянку поруч із багатоквартирним будинком, в якому він проживає, для встановлення гаража. «Я поставив його першим, потім, вже за мною, з’явилися інші. Тримаю там свою «Таврію» ще з 2006 року», – каже чоловік.

    Ділянку під гараж йому надали як інваліду ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. З того часу протягом 14 років чоловік ходив поновлювати документи у встановлений час. Раніше їх потрібно було поновлювати раз на два роки, а тепер – раз на п’ять.

    Петро Грабовецький зазначає, що має всі документи, але якраз зараз у них закінчився строк давності. «Десь місяць тому на гаражі висіла вивіска, на ній писало: «Надати документи», то я відвіз їх, куди треба було. Там мені ніхто нічого не казав про демонтаж», – розповідає чоловік.

    Він розуміє, що його гараж може заважати мешканцям будинку, і навіть готовий перенести його в інше місце, але не за власний кошт. «У 2006 році, коли мені давали цю ділянку, то сказали, якщо гараж захочуть у мене забрати, то нехай переносять кудись за свій кошт. Так було сказано, а що буде далі, побачимо. Якщо за їхні кошти, то мене це влаштовує, а за мої – ні», – переповідає історію Петро Грабовецький.

    Чоловік вважає, що в цій ситуації людьми насамперед керують емоції. «Люди заздрять, бо в мене там іномарка, бо мені держава дала. Вони би й то забрали, отака у нас повага до інвалідів», – зітхає власник гаража.

    І додає, аби зараз наново зібрати всі документи, згідно з положенням міської ради, яке вона прийняла ще у 2016 році, потрібно зібрати підписи жителів будинку, що вони не проти розміщення гаражів. Чоловік впевнений, що йому не вдасться це зробити.

    Петро Грабовецький стверджує, що не знає, чи інші власники мають документи на гаражі.

    Натомість його сусіди категоричні. Так, Сергій Яремин вважає, що це місце ідеально підійшло би під парковку. Адже зараз мешканці будинку не мають де паркувати свої авто. Якщо ж люди проти парковки, то можна було б влаштувати там дитячий майданчик, зазначає чоловік.

    Михайло Дручків також проживає в одному з прилеглих будинків. Каже, що на місці гаражів раніше були зелені насадження, там гуляли діти, а зараз там смітник і швендяють люди в нетверезому стані. «Кожен робить, що хоче. Дерева спиляли і там навмисно зробили смітник. Ні, щоб зробити там гарний парк, а спеціально зробили смітник, щоб потім приїхати, все це прибрати і поставити щось нове», – нарікає чоловік.

    Безкінечна бюрократія

    Процедуру встановлення та демонтажу гаражів пояснює Ольга Давиденко, завідувачка сектора організаційно-інформаційної роботи КП «Муніципальна інспекція «Добродій».

    «Погодженням дозволів на встановлення збірно-розбірних металевих гаражів займається департамент соціальної політики. Для отримання дозволу особі необхідно звернутися із заявою на ім’я міського голови та долучити всі необхідні документи, передбачені законодавством. Дозвіл на встановлення гаражів отримують особи, які мають інвалідність у зв’язку з проблемами опорно-рухового апарату, видається дозвіл на строк до п’яти років», – розповідає працівниця муніципальної інспекції.

    Зараз, щоб отримати такий дозвіл, необхідно мати згоду 51% мешканців будинку, в якому проживає заявник. Якщо відповідних дозволів нема, то матеріали справ передаються в управління архітектури та містобудівної діяльності для підготовки проєкту рішення про демонтаж.

    Щодо ситуації на вулиці Стуса, 45, Давиденко пояснює, що наразі інспектори виявили 10 самовільно встановлених гаражів. Після того, як муніципали склали приписи, власники так і не надали жодних погоджувальних документів. Відповідно, матеріали справ передано в управління архітектури та містобудівної діяльності для підготовки проєкту рішення про демонтаж.

    «Управління містобудування, архітектури та культурної спадщини буде готувати проєкт рішення про демонтаж, який має бути затверджений рішенням виконавчого комітету. На підставі цього рішення департамент житлової та комунальної політики буде демонтувати ці приміщення», – каже Ольга Давиденко.

    Прокоментував цю ситуацію і очільник міста Руслан Марцінків. Зауважив, що ситуацію тримає на контролі. «Незаконні гаражі є не тільки на Каскаді – вони є і в інших місцях. Це залежить від процедур, існують приписи – будемо демонтувати. Але не всі гаражі, в тому числі й на Каскаді, є незаконними, деякі з них мають дозволи», – розповідає Руслан Марцінків. Голова міста додає, що ці випадки треба детально вивчати, адже дуже часто це просто конфліктні ситуації між сусідами, де важко визначити сторону, яка має рацію.

    Ольга Давиденко каже, що наразі ця проблема вже не є такою глобальною. Законно встановлені гаражі залишаються. Від початку створення інспекції як комунального підприємства муніципали склали 34 приписи та два адміністративних протоколи стосовно незаконно встановлених гаражів.

    Позиція збоку

    Як зазначає юрист Віталій Юрчишин, ці гаражі – в першу чергу, об’єкти нерухомого майна, але встановлені вони на земельних ділянках, які не відведені для гаражів. «Якщо говорити з точки зору Цивільного кодексу, така будівля на невідведеній земельній ділянці має ознаки самочинного будівництва. Це так само зумовлено відсутністю погоджувальних документів або ж порушенням будівельних норм», – роз’яснює фахівець.

    Щоб визначити, чи це будівництво є самочинним, цілком достатньо звернутися до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю. Провівши перевірку, вони встановлять факт самочинного будівництва, наслідком такої перевірки для власників таких самовільних прибудов буде адміністративна відповідальність – штраф за будівництво й експлуатацію та припис для усунення порушень.

    Стосовно випадку з гаражем Петра Грабовецького, то, щоб його не демонтували, він мусить негайно поновити документи. Проте зараз це зробити неможливо через карантин.

    «Шансу на те, що цьому чоловікові продовжать дозвіл на використання земельної ділянки під гараж, уже немає, – оцінює ситуацію Віталій Юрчишин. – А все тому, що ця ділянка не призначена для будівництва такого об’єкта. Ділянка на вул. Стуса, 45 є прибудинковою територією».

    Проте цією справою має займатися інспекція державного архітектурно-будівельного контролю. Розірвати такі договори можна в судовому порядку. В такому випадку будуть позиватися дві сторони: державний орган, з одного боку (вищезгадана інспекція), та орган місцевого самоврядування (Івано-Франківська ОТГ). Питання тільки в тому, наскільки це буде вигідно для самого Івано-Франківська та який вплив у цій ситуації буде мати думка громади.

    Анастасія ЛУЦИК,

    за матеріалами «Суспільного»

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!