«Глибоке занурення» (2020)

 • Бойовик, драма, трилер

  Режисер: Йоахім Хеден

  У ролях: Муа Гаммела, Мадлен Мартін, Тріне Вігго

  Норвегія, наші дні. Зведені сестри Іда (Муа Гаммела Гінзбург) і Тува (Мадлен Мартін) з дитинства займалися підводним плаванням. Але пройшли роки, Іда вибрала сімейне життя, яке до початку фільму тріщить по швах, Тува стала промисловим дайвером і кожного дня ризикує потрапити під лопаті гвинтів плавальних засобів. Якось вони вирішили згадати минуле і влаштувати собі Різдво з підводним зануренням десь на островах біля узбережжя Норвегії. Але з самого початку все йшло не так. То мама захворіла і залишилася вдома, то з гори щось посипалося, то вони заплили в печеру, де можна легко задихнутися. Однак ці проблеми здаються дитячим садочком, коли сестер під водою наздоганяє справжній каменепад, а Туву на глибині декількох десятків метрів придавлює до дна величезний валун. Кисню все менше, стає все холодніше, ніч все ближче, зв’язку немає, а людей не знайдеш на кілометри навколо…

  Для початку, «Глибоке занурення» – дуже красивий фільм. Можна вічно дивитися, як біла машина їде засніженими полями під пісні Röyksopp. З саундтреком у цьому трилері взагалі повний порядок, зараз вважається поганим тоном використовувати багато музики, особливо у фільмах жахів, але композитор Патрік Кирст написав партитуру, що не відволікає від екшену і лише посилює напругу. У європейському малобюджетному індікіно рідко побачиш таку природу, як у «Глибокому зануренні», тут це бездоганний засніжений скандинавський ландшафт. Всі прекрасно розуміють, як складно знімати фільм, велика частина якого проходить під водою, де з світлового обладнання видно тільки промінь ліхтарика. Приголомшлива темрява і невідомість можуть стати важким випробуванням навіть для тих хоробрих глядачів, які ніколи до цього фільму не знали, що таке клаустрофобія.

  Режисер і сценарист Йоахим Хеден не прогадав, обравши на головні ролі дует Муа і Мадлен. Вони повинні бути і схожими, і різними одночасно. Схожими, тому що це все-таки хоч зведені, але сестри. Різними, тому що глядач повинен розрізняти їх в напівтемряві під водою в однакових костюмах і масках. Для Муа Гаммела зйомки стали свого роду подвигом. Очевидно, що її Іда має менший досвід у дайвінгу, ніж Тува, додайте до цього те, що їй не дає спокою дитяча травма (колись з її вини мало не загинула сестра). Тепер історія фактично повторюється, якщо вона не встигне врятувати Туву або зробить щось неправильно у своїх спробах, та й кесонну хворобу ніхто не скасовував. Також у Муа зі зрозумілих причин більше великих планів, і її гру дійсно цікаво розглядати.

  Екшен і жах за півтори години не зупиняються ні на хвилину, і сценарист їх тільки розганяє, закидаючи сестер все новими проблемами. Є такий вислів survival horror (або survival terror, «жах виживання»). Крім комп’ютерних ігор, в кіно це неофіційна назва жанру для фільмів на зразок «Пили» та інших, де кілька людей (бажано не більше трьох) опиняються в ситуації, коли їх ніхто не врятує, крім них самих. Цей піджанр survival horror не завжди закінчується хепіендом, але так як не всі ще бачили «Глибоке занурення», то ми вам не розповімо фінал, але це буде захоплююче. Звичайно, все суб’єктивно, може, хтось навіть буде позіхати, концентрація кошмарних пригод, що випали на долю сестер, така, що можна втомитися від емоцій. Це, мабуть, єдиний, але суттєвий мінус фільму. Ну, не буває такого, щоб приходила то одна біда, то інша – як тільки з’являється надія на порятунок, з’являється відразу ще більша проблема. І знаєте, що парадоксально? Це, по суті, «різдвяне кіно», персонажі готуються до свята, але не співайте і не стрибайте під Новий рік і Різдво там, де хлюпочуть хвилі або підвішений вантаж.

  ФЕЛІНСЬКИЙ

 • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!