Город на балконі

  • Як виростити вітамінну бомбу у квартирі

    Після зими організм гостро потребує вітамінної підтримки. Хочеться зелені, свіжих овочів і фруктів, легшої їжі та більше руху. Але що робити, якщо ціни на вітаміни у магазинах кусаються? Тоді можна їжу не купувати, а вирощувати самому. І при цьому не важливо, чи ви живете в селі і маєте кілька соток городу, чи у квартирі і не маєте й зайвого метра. Бо посадити невеликий «город» можна навіть на підвіконні. Домашня зелень не лише дуже корисна і смачна, але й обійдеться дешевше. А головне – ви точно знаєте, чим підгодовували свої рослинки, тож передозування нітратами замість вітамінів вам не страшне.

    Ми знайшли кількох «балконних» городників і надихнулися їхніми історіями. Бо люди вирощують не лише зелень. І не тільки для їжі.

    Історія 1. Як знайти свій об’єм городу

    Виростити зелень на підвіконні, навіть в умовах квартири, легко, вважає калушанка Тетяна Кіндюх: «Головне – вибрати тепле і сонячне місце. У мене це підвіконня у кухні. Взимку тут нормально ростуть зелена цибуля і листові салати, але треба стежити за поливом і зволожувати повітря над «городом», бо батарея його пересушує. Добрив я не використовую взагалі. Ґрунт купую у звичайних квіткових магазинах і використовую на один-два посіви, а далі змінюю. Контейнери – пластикові, теж із магазину».

    Аби виростити руколу чи кріп, потрібно приблизно місяць, салати і шпинат – залежно від сорту, але теж можуть бути за 4-5 тижнів. Зелень Тетяна вирощує з насіння. Після посіву горщики накриває плівкою і ставить в затемнене місце на 3-4 дні. За цей час з’являться перші сходи, і лише тоді «мінігород» переїжджає на підвіконня.

    За смаком вирощена в домашніх умовах зелень нічим не відрізняється від городньої чи тепличної. Єдиний момент: якщо влітку на рослини буде потрапляти занадто багато сонця, вони будуть гірчити.

    «Зелень, яка виростає в одному контейнері, за раз точно не з’їси. Її вистачає десь на три рази. Добре висівати з різницею на тиждень кілька контейнерів: тоді одне їси, а інше підростає. Так можна знайти свій об’єм «городу», – радить Тетяна.

    Їй періодично набридає таке городництво, і вона його занедбує. А потім – починає знову. Адже це недорого. І дуже доповнює сімейний раціон.

    «Пачка насіння коштує 4-10 гривень, але її вистачить на кілька посівів. За 10 літрів ґрунту заплатила максимум 20 гривень. Цього вистачить на кілька контейнерів, тобто для того, щоб упродовж сезону вирощувати зелень. Контейнери, може, трохи дорожчі, але їх можна використовувати постійно. Загалом набігає досить невелика сума. При цьому пачка готового салату в магазині коштує 35-45 гривень. Хоча я все одно докуповую. Салат взимку мала свій, а руколу чи мікс зелені купувала. І тоді все змішувала», – розповідає калушанка.  

     

    Історія 2. Мікрогрін зникає швидко

    Наталя Новикова – киянка. У квартирі багатоповерхівки вирощує мікрогрін. Каже, зрізати свій врожай дуже приємно.

    Довідка. Мікрогрін – це невеликі паростки овочів, зелені і трав, які збирають і вживають у їжу через 7-14 днів від початку посіву. Розміри варіюються від 2,5 до 4,0 см. Якщо залишити зелень рости далі в ґрунті до розміру 8 см, то вона буде називатись мінізелень і матиме вже інші властивості. Вчені довели, що мікрогрін має в 5 разів більшу концентрацію вітамінів, каротиноїдів та мікроелементів, ніж його стиглі екземпляри рослин.

    «Для початку потрібні насіння, ґрунт, контейнер та плівка, пульверизатор. Зараз дуже великий вибір різних рослин (редис, льон, різні салати, гірчиця, люцерна), але найбільш невибагливі та багаті на врожай горох та соняшник. Зернятка можна купити на ринку з домашніх городів, але обов’язково вони мають бути екологічно чисті. Якщо регулярно вирощувати зелень, то краще насіння придбати у спеціалізованих магазинах», – розповідає Наталя.  

    Ґрунт підійде універсальний, який продається у квіткових магазинах та супермаркетах. Якщо взяти ґрунт з саду чи городу, то бажано його добре прогріти в духовці, щоб знищити небажані рослини, грибки, бактерії. Всі дрібні зернятка можна саджати одразу в ґрунт. Горох, кукурудзу, соняшник необхідно залити водою і залишити на ніч або на 8 годин. У воді насіння збільшується у розмірах, тому його треба брати удвічі менше від площі контейнера.

    «Накрийте контейнер плівкою та зробіть у ній декілька невеликих дірочок, щоб циркулювало повітря. Ваша домашня теплиця готова», – радить Наталя.

    Тепер потрібно залишити контейнери на декілька днів у темному місці і пару разів на день провітрювати, щоб не з’явилась пліснява через високий рівень вологи. За потреби – збризкувати водою. Дуже важливо слідкувати, щоб ґрунт був вологий, але щоб вода не застоювалась. Коли почнуть з’являтись паростки, зазвичай це через 2-3 дні, тоді можна перенести грядку на підвіконня. Плівку можна залишити ще на кілька днів, потім зняти. В цілому необхідно приблизно 10-14 днів, щоб виростити мікрозелень.

    Коли з’являться перші основні листочки, а це друга пара, то можна зрізати врожай. Часто буває, що не все насіння росте з однаковою швидкістю, тож можна збирати врожай за необхідності, але щоб рослини не виростали більше третьої пари листків. До речі, горох може пускати паростки вдруге після зрізання, вони також будуть смачні. Але треба пам’ятати, що насіння найбільше корисних мікроелементів та вітамінів віддає першому паростку, тому наступні врожаї будуть менш корисними, а мікрозелень цінна якраз своєю поживністю.

    «Зрізана мікрозелень декілька днів може лежати в холодильнику. Але зазвичай вона зникає швидко, бо дуже смачна», – каже Наталя.   

    Історія 3. Мікрогрін замість квітів на 8 Березня

    Калушани Ігор і Таня два місяці тому захопилися вирощуванням мікрогріну. Молоді люди – прихильники здорового способу життя. Тому, коли прочитали, наскільки мікрогрін є корисним для здоров’я, то не вагалися взагалі.

    «Замовили собі набір для вирощування. Спробували. Смачне! Пригостили друзів, колег. Їм також сподобалося», – розповідає Таня.

    Зараз калушани для вирощування мікрогріну виділили цілу кімнату у квартирі. Для корисної зелені створили всі необхідні умови: стіну заклали світловідбиваючою плівкою, встановили стелажі, купили спеціальні ЛЕД- та фітолампи. Молоді паростки поливають тільки джерельною водою і «підживлюють» позитивними емоціями та спокійною музикою.

  • Отже, кілька лайфхаків від Тані та Ігоря.

    Якісне насіння. «Ми замовляємо через інтернет. Але можна і в супермаркеті купувати, – розповідає Ігор. – Чому треба пильнувати якість насіння? Особливо дивитися, чи пройшло воно хімічну обробку? Бо для городу більшість насіння обробляють від шкідників. Таке насіння росте у землі 1-3 місяці. І за той час отрута виходить з рослини. А мікрозелень росте до двох тижнів, і «хімія» не встигає вийти. Таку зелень їсти не можна. Тому треба шукати необроблене насіння. Або спеціальне насіння для мікрозелені.

    Основа для вирощування. Для вирощування насіння потрібен лляний килимок або кокосовий субстрат. Килимок – більш екологічний. Кокосовий субстрат – дешевший.

    Температура пророщування та освітлення. Оптимально, коли у кімнаті, де росте мікрогрін, температура становить 18-22 градуси (25 градусів максимум). Якщо температура нижча, рослинка погано росте, якщо вища – більша ймовірність появи плісняви. Якщо використовувати ЛЕД-лампи для додаткового освітлення, то варто пам’ятати важливий момент: відстань від культури до лампи, адже від цього залежить, як розсіюється світло. Потрібно, щоб відстань становила приблизно 30 см. Інакше рослинка не буде повністю отримувати світло й ростиме повільніше.

    Вода для поливу. Тетяна з Ігорем водопровідну воду не використовують – поливають лише джерельною. Якість води впливає на якість зелені. Адже мікрогрін вирощують суто на воді.

    Циркуляція повітря. «Ми зробили обдув на стелажі, бо повітря має циркулювати, – розповідає Ігор. – Коли у кімнаті росте багато рослин, підвищується вологість, може з’явитися пліснява. Звісно, якщо вирощувати суто 3-4 лотки на підвіконні, то можна обійтися і без ламп та вентиляторів. Але якщо об’єм «городу» більший, тоді треба слідкувати».

    Корисні бактерії. Щоб не було плісняви, на період посадки можна використати біофунгіциди. Це не хімія, а корисні бактерії – вони вбивають бактеріальні збудники і не є шкідливими. 

    Щоб насіння соняшника скинуло шкарлупку, його при посадці треба притиснути вагою десь півтора кілограма і обприскувати час від часу водою. Тоді шкарлупка тріскає і краще відпадає з листочка. Взагалі, майже всі культури треба притискати при пророщуванні (складати лоточки в стовпчики і зверху ставити тягарець), щоб краще вкоренились.

    Аура. «Це, може, й смішно звучить, але велике значення має, яка атмосфера навколо. І ми вже у цьому переконались. Коли у нас все добре, ми не сваримося, тоді зелень росте значно краще», – розповідає Тетяна.  

    Музика. Зараз Ігор і Тетяна періодично вмикають музику для своїх рослинок. А планують робити це постійно. Такі поради дають інші любителі мікрозелені і запевняють, що музика дуже позитивно впливає на її ріст.

    Калушани кажуть: городництво наразі не приносить заробітку. Адже для того, щоб на цьому заробляти, треба, найперше, знайти ринок збуту. А потім – збільшувати обсяг «городу». Наразі калушани вирощують мікрогрін для себе. Є попит і від друзів та колег. Наприклад, на 8 Березня знайомі купували набір мікрозелені на подарунок – замість квітів. А Ігор і Тетяна вже звикли до того, що мікрогрін у їхньому раціоні – щодня.

    «Додаємо його до канапки. Або салат робимо. Або гарнір. Варіантів дуже багато. Можна зварити суп – і «накрити» його мікрогріном. Це дуже смачно. Або до м’яса: наприклад, свинина дуже добре поєднується із креп-салатом, бо він такий пекучий, пікантний», – розповідає Тетяна.

     Історія 4. Не зелень. І не для їжі

    Марія Бибик вирощує не зелень і – не для їжі. Її захоплення – тюльпани. Цього року вона вперше спробувала посадити і виростити тюльпани взимку. Експеримент вдався, щоправда, лише приблизно на половину від задуманого. Однак, врахувавши свої помилки, жінка планує продовжити вирощувати тюльпани і наступної зими.

    «Я спочатку купила цибулини, а потім вже почала читати теорію, – розповідає Марія Бибик. – Посадила їх у січні, а треба було – у жовтні. Тоді вони б розцвіли до 8 Березня, коли на тюльпани великий попит».

    Спочатку цибулини треба висаджувати у ящик. Для цього потрібно взяти дві частини піску й одну частину ґрунту. Ящики із наповненням тримати при температурі плюс 4 градуси, а коли з’являються пагони – піднімати температуру до 7-9 градусів тепла. Коли ж тюльпани виростуть приблизно до 8 см, їх треба перенести на світло і забезпечити температуру 12-14 градусів тепла.

    «У цибульки – довге вкорінення. Вона хоче холоду і хоче довго бути в землі. Тому їх так і висаджують – восени», – каже Марія Бибик.  

    Жінка замовила цибулини тюльпанів через інтернет, загалом – 9 різних сортів. Тримала ящики із рослинами у підвалі, а температуру вимірювала звичайним кімнатним термометром.

    «Я купила приблизно 130 цибулинок, ціна однієї – 7 гривень. Тобто загалом витратила близько 1000 гривень, включно із коштами на пересилку. Ці кошти я собі не повернула, тому що не дотрималася технології вирощування. Ранні сорти тюльпанів встигли розцвісти до 8 Березня, і їх розкупили. А пізні – ще досі розцвітають. Однак, якщо б у мене всі тюльпани розцвіли до 8 Березня, думаю, я б їх всіх продала – попит був». 

    Наступного року жінка планує збільшити обсяг свого квіткового городництва і висадити вже 500 цибулин тюльпанів. Таке заняття їй до душі. Крім того, воно може стати прибутковим і навіть перерости у невеликий бізнес.

    Оксана ПІЛЯНСЬКА

    Фото – Ігор Сусой

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!