У 70% шкіл Івано-Франківської громади — задовільні укриття, ще вісім — не мають підвалів.
Такі висновки комісії, яка перевіряла заклади освіти півтора місяця тому. 15 серпня комісія розпочала повторні перевірки.
Про це “Суспільному” повідомила директорка департаменту освіти міської ради Вікторія Дротянко, передає “Галицький кореспондент“.
За її словами, за результатами опитування 60% батьків учнів початкових класів громади — за очне навчання, 70% батьків старшокласників проголосували за онлайн-уроки. Наступного тижня знову проводитимуть опитування серед батьків щодо форми навчання.
“Вони для себе можуть обрати форму навчання, і тоді будуть такі школи, які навчатимуться онлайн. Наприклад, ліцей №1, який збере всіх дітей, які хочуть вчитися онлайн, буде їм викладати дистанційно. Необхідно підібрати вчителів, вони мусять підібрати години. А ті, хто хоче фізично відвідувати навчальний заклад, будуть це робити, можливо, навіть не у своїй школі, якщо в ній немає підвалу. Але загальні результати ми зможемо вам сказати десь після 25 серпня”, — розповідає Вікторія Дротянко.
З метою безпеки “Суспільне” не вказує номери ліцеїв, про які йде мова у матеріалі.
В одному з ліцеїв Івано-Франківська, в якому є укриття, навчаються приблизно 1850 дітей. Директор закладу Микола Василик розповідає, у підвальних приміщеннях можуть розмістити 800 школярів, тож проводити уроки офлайн планують лише для учнів початкових класів.
“Кожен клас знає, де має присідати, й, відповідно, є запас води, аптечки. На випадок, якщо зникне світло, маємо електричні ліхтарики й на батарейках. Ми провели опитування серед батьків. Якщо взяти перші класи, то там 52% батьків хочуть, щоб було очне навчання, а по школі, то 38% — за очне і 62% — за дистанційне”, — каже Микола Василик.
Директор закладу розповідає, наступного тижня працівники ліцею планують показати батькам укриття та провести повторне опитування. За його словами, сховище має три виходи. Усі кабінети, що в укритті, у ліцеї використовували й раніше. Це — тир, спортзал, гардероб і танцювальний зал.
Розміщувати дітей планують і в коридорі підвалу, тут цього літа побудували додатковий санвузол. До 1 вересня планують ще реконструювати вентиляцію та укріпити вікна в одному з кабінетів бетонними блоками.
“Фінансує роботи міська рада. Використовуємо бюджет, який був на 2022 рік. Ми уклали договір з фірмою, яка реконструюватиме вентиляцію. Придбання самих запчастин обійдеться у 49 тис. грн і ще робота — до 20 тис. грн. Блоки, ми порахували, що до 45 тис. грн. Загалом це нам обійдеться у 100 тис. грн”, — розповідає Микола Василик.
В одному з ліцеїв, який розташований у центрі Івано-Франківська, зараз ремонтують укриття.
Заступник директора з господарської частини закладу Михайло Грушецький каже, гроші на роботи надали спонсори. У школі навчаються приблизно 600 учнів. Сховища є у двох корпусах — для учнів початкових та старших класів.
“Раніше був підвал трохи у поганому стані, бо це — старе приміщення. Вода стояла. Його ніколи не ремонтували. Через війну вирішили його обладнати під укриття. Я думаю, що це укриття — надійне, бо це стара будівля і тут дуже товсті стіни. До метра фундамент, навіть більше. Стіни ідуть знизу 85 см”, — каже Михайло Грушецький.
Керівник компанії, яка ремонтує укриття у цьому ліцеї, Ярослав Ткачук каже, від кінця червня тут пошпаклювали стіни, зробили нові перегородки, залили бетонну стяжку на підлогу. Решту робіт планують завершити до 1 вересня.
“Роботи залишилося небагато. Ми маємо ще 10 робочих днів, встигаємо. Залишилося виконати вентиляційні роботи – це обов’язкова вимога для таких приміщень, а також облаштувати санвузли. Завершуємо встановлення дверей. Якщо будуть довгі повітряні тривоги, то тут проводитимуть й навчальний процес у скороченому вигляді. Тому тут мають бути створені умови, щоб зачинялися двері, щоб не було шуму”, — каже керівник компанії підрядника.
З його слів, наразі на облаштування витратили приблизно 500 тис. грн. Щоб завершити роботи, потрібно ще приблизно 200-250 тис. грн.
Директор ще одного ліцею, в якому немає укриття, Руслан Куриндаш каже, зараз шукає приміщення з підвалом, аби організувати там очне навчання для учнів початкових класів. Старшокласники точно навчатимуться онлайн.
“На жаль, така конструкція самої школи, що немає можливості зробити будь-яке укриття. Тому найбільша ймовірність того, що діти навчатимуться дистанційно. Ми робили опитування. Зрозуміло, що я хотів знати думку батьків, навіть і вчителів про можливість відкрити наш ліцей. Більшість батьків — за дистанційну форму навчання”, — каже Руслан Куриндаш.
До теми: Заступник міністра освіти оглянув укриття у калуському ліцеї