Графік на світло

  • У Тисмениці періодично відключають електроенергію. Жителі скаржаться, що від листопада 2019 року в їхніх оселях майже на цілий день зникає світло, відтак не працюють електроприлади, а подекуди – й обігрівальні котли. Це призводить до того, що в будинках холонуть труби опалення.

    Котел, який працює на світлі

    Яна Канюка проживає на вулиці Лепкого, де світло відключають періодично ще від листопада минулого року. «Таке трапляється раз на два-три тижні. Ці відключення планові, бо перед тим приходить смс-повідомлення. Світло зникає на 8 годин. Якщо вимикають о 9:00, то вмикають уже о 17:00».

    Жінка демонструє ці повідомлення у своєму смартфоні, щоб довести періодичність. Попередження про відсутність електроенергії були 4 листопада, 14 листопада, 12 грудня, 27 січня, 7 лютого, і вже надійшло попередження про 4 березня. Та, окрім таких анонсованих відключень, світло вимикали і непланово. До прикладу, 24 лютого електроенергію відключили через негоду. «Виходить, що ледь не щотижня будуть світло відключати», – скаржиться Яна Канюка.

    Можливо, проблем було б менше, якби від відключень не страждали мешканці, в яких котли опалення мають живлення від електроенергії. У сусідів Яни котел твердопаливного типу, але вони теж незадоволені, бо відключення електроенергії може створити аварійну ситуацію: такий котел повинен мати стабілізатор напруги ups з акумулятором для підтримання електроенергії, яку він споживає, та додаткові пристрої, що розміщені в котельні. Якщо електроенергії немає тривалий час, акумулятор виснажується, і котел зупиняє свою роботу.

    Яна Канюка каже, оскільки зараз надворі мінусова температура, вийти погуляти та погрітися на вулиці неможливо. Доводиться сидіти у холодному будинку. А це вдвічі важче, адже у Яни двоє дітей, дев’яти та трьох років. «Сидимо, мерзнемо. Тому й діти часто хворіють», – розповідає Яна.

    Про такі ж проблеми говорить жителька Тисмениці Христина Сушириба. Вона проживає на вулиці Америка. Каже, відключення світла створює багато незручностей, особливо якщо вдома дворічна дитина.

    «Зараз на електриці майже все: неможливо підігріти дитині їсти, не включиш опалення, теплої води немає. А це ж маленька дитинка, два рочки…», – нарікає жінка.

    Кілька разів вона намагалася звернутися з цього приводу на гарячу лінію «Прикарпаттяобленерго», та не могла додзвонитися. До слова, коли ми дізналися про відключення світла у Тисмениці 24 лютого і також зателефонували на гарячу лінію, щоб довідатися, коли його увімкнуть, майже три години лінія була зайнята.

    Ситуацію із відсутністю світла жителі Тисмениці обговорюють і в соцмережі Фейсбук. Зокрема, Наталія Мельниченко висловила свої побоювання, що котли на деревному паливі можуть вибухнути. А Богдан Стефанюк повідомив про «аварійні перемикання» о 6:00 ранку, які тривають 5 хвилин. Під час таких перемикань збиваються налаштування всіх електроприладів.

    Директор філії «Центральна» АТ «Прикарпаттяобленерго» Ігор Пархуць каже, що планове вимкнення ліній проводиться або для чистки траси, або для профілактичних ремонтів на підстанціях. Та ситуація, яка склалася зараз, спричинена обрізанням дерев.

    «Якщо говорити про чистку траси, то фактично кожного року з 15 жовтня до 15 квітня ми складаємо відповідні графіки чистки траси. Чому саме зараз, в осінньо-зимовий період, здійснюють такі вимкнення? Тому що законом заборонено проводити чистку траси в той період, коли дерева набирають листя або ж просто продовжують свій ріст», – пояснює посадовець.

    Ігор Пархуць наголошує, що усі роботи, які виконує РЕМ, потрібно чітко розмежовувати. «В аварійних випадках ми здійснюємо відновлювальні роботи, щоб відновити електропостачання. При планових ремонтах ми виконуємо більший обсяг робіт», – пояснює він.

    За його словами, лінія, яка живить місто Тисменицю, потужністю 10 кВт, має довжину близько 20 км, і на цій ділянці є значний відрізок, який необхідно почистити. Бригада не в змозі почистити лінію 10 кВт, а оскільки є ще лінії 0,4 кВт, які також мають свої довжини, то вимикають саме їх. «Тому що це менша ділянка, і відключити можуть якусь вулицю, а якщо ми відключаємо лінію 10 кВт, то може загаситися, умовно кажучи, половина міста Тисмениці. І ми намагаємося ті роботи відкласти на якомога довше, щоб було максимально комфортно споживачам», – каже Ігор Пархуць.

    За його словами, лінія електропередач, яка живить Тисменицю, має довжину 20 кілометрів, тому почистити все й одразу не вдається. Відключення проводять на менших ділянках, не вимикаючи при цьому головну лінію, щоб не погасло світло, умовно кажучи, в половини міста.

    Такі розчистки ліній електропередач потрібні для того, щоб запобігти аварійним вимкненням, як-от те, що було 24 лютого – через негоду. Зараз, за словами посадовця, уже виконано 80% необхідних робіт. Проте жителі все одно дивуються, чому при такій роботі ці аварійні вимкнення все одно відбуваються. Ігор Пархуць пояснює, що все залежить від характеру пошкодження електроліній. 24 лютого непланове відключення тривало з сьомої години ранку до 16 години.

    Найбільше незадоволені відключенням електроенергії жителі вулиць Монастирського, Княгиницього, Лепкого та Кокорна. Вони переконують, що саме у їхньому районі знеструмлення стається найчастіше. Проте Ігор Пархуць запевняє, що насправді ремонтники працюють у всьому місті та в селах Тисменицького району, а також в Івано-Франківську. Усі роботи відбуваються згідно з графіками, які погоджує Тисменицька районна державна адміністрація.

    Щоправда, жителі згаданих вулиць кажуть, що не бачили працівників аварійної служби, а вулиць, на яких проводилися роботи з обрізання дерев, Ігор Пархуць назвати не зміг.

    Графік проведення робіт голова Тисменицької РДА Ростислав Нестерак підписав тільки 25 лютого, хоч роботи велися ще з листопада. А все тому, що вони були розпочаті ще за попереднього керівника, а Нестерак очолив РДА тільки у грудні минулого року. Наразі новий очільник переконує, що ніяких питань до роботи філії «Центральна» у нього немає.

    У «Прикарпаттяобленерго» зазначають, що якщо є обґрунтована необхідність, дату відключень можна узгодити. Щоправда, це стосується тільки юридичних споживачів, які займаються безперервним виробництвом.

    Ігор Пархуць зауважив, що обладнання у філії «Центральна» АТ «Прикарпаттяобленерго» вже дуже зношене, тож його потрібно замінити.

     «Цього року відбудеться заміна обладнання, є вже перелік об’єктів, де це буде проводитися. Також будуть встановлені додаткові розвантажувальні підстанції у вузлах, щоб зняти перевантаження», – розповів посадовець.

    Відтак жителі Тисмениці припускають, що їм доведеться терпіти незручності протягом всього 2020 року. Відповідно до графіка, в рамках робіт із розчистки трас відключення світла триватимуть в Тисменицькому районі до 15 квітня. Уже з березня від електроенергії будуть відключати смт. Лисець та прилеглі села.

    Анастасія ЛУЦИК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!