Реформа децентралізації влади – позитивний чи, навпаки, негативний процес? Відповідь на це питання «Галицький кореспондент» вирішив шукати в об’єднаних територіальних громадах, що вже мають певний досвід господарювання. Ми побуваємо у всіх об’єднаних громадах нашої області і поцікавимося основними напрямками їхньої життєдіяльності. На порядку денному Олешанська ОТГ.
До неї увійшли десять сіл: Олеша, Соколівка, Будзин, Мостище, Одаїв, Суходіл, Долина, Делева, Луг, Озеряни. Кількість населення – понад 6 тисяч. Вибори тут відбулися 30 квітня 2017 р., головою громади обрано Богдана Двояка. Відстань від Івано-Франківська до центру громади с. Олеші – 41 км.
Інфраструктура
Двоповерхова адмінбудівля розташована в центрі Олеші. Крім керівництва ОТГ, у ній розміщуються відділення «Ощадбанку» та «Укрпошти». Поряд – пожежна частина. Тут також є великий будинок культури та амбулаторія. Трохи далі від центру села – дитсадок і ліцей.
Майже всі села в громаді газифіковані, лише у Соколівці, де проживає менше 60-ти людей, газу немає. Дороги раніше були асфальтовані, але з часом опинилися у незадовільному стані. На стадії завершення облаштування вуличного освітлення у селах громади. У деяких населених пунктах (Олеші, Озерянах) є центральний водогін. В Озерянах є великий будинок культури, але стан його дуже поганий.
У центрі ОТГ функціонує амбулаторія, що стане базовою. Це комунальне підприємство, некомерційний медичний заклад. Наразі тривають необхідні реєстраційні процедури. Амбулаторії також розміщені в Долині та Делевій, а в Озерянах, Одаєві та Будзині – ФАПи. У громаді є дільниця ветеринарної медицини, аптеки.
Гордістю громади є пожежна команда в Олеші – одна з найкращих із 29-ти сільських пожежних команд на території області. Вона була створена ще в 2007 році. Все тут робили власними силами, основне навантаження лягло на сільський бюджет, розповідає керівник пожежної частини Ярослав Дземан. Починалася діяльність з чотирьох пар рук, а з 2011 року тут працює 13 пожежників, у розпорядженні яких є три автомобілі. З часу створення команда ліквідувала понад 300 пожеж.
З освітніх закладів у громаді функціонують два ліцеї і три гімназії. Опорної школи ще не створено. Наразі є три повнокомплектні навчальні заклади у Делевій (345 учнів), Олеші (185) та Будзині (180). Малокомплектні школи – в Озерянах та Долині, у кожній з них – трохи більше 30-ти учнів.
У громаді є два заклади дошкільної освіти. Зокрема, дитсадок «Ромашка», як повідомила його керівник Ірина Бережніцька, приймає 40 дітей з двох сіл – Олеші та Одаєва. Садочок цей доволі великий, прибраний, вікна замінені на пластикові. Щоправда, другий поверх не використовується, дві групи дошкільнят зосереджені на першому.
Бюджет
Бюджет громади складає 34 млн. гривень. Це з урахуванням медичної субвенції 4,2 млн. грн., 60% (2,6 млн.) якої необхідно спрямувати на вторинний рівень. Відтак коштів на медичну сферу недостатньо: для нормального функціонування галузі необхідно 2,2 млн., а залишається тільки 1,6 млн. Освітня субвенція становить 15,7 млн. грн. – грошей на оплату праці вчителів вистачає.
Крім того, 4,9 млн. грн. – базова субвенція, 2,3 млн. грн. – дотація вирівнювання, 6,1 млн. грн. – власні кошти. Бюджет бездефіцитний, але коштів на розвиток, будівництво чи ремонт у громаді немає. Інфраструктурна субвенція складає 2 млн. 68 тис. гривень.
На території громади є кілька бюджетоутворюючих підприємств, ФОПів. Зокрема, це підприємець, який облаштував млин, маленьку заправну станцію, будівельний магазин, виготовляє шлакоблоки і має пилораму. Є також підприємці, які здійснюють роздрібну торгівлю. Налагоджена співпраця з великими аграрними підприємствами.
«Ми шукаємо інвесторів, проте це не так просто», – каже голова ОТГ Богдан Двояк.
За його словами, інвесторам у громаді можуть запропонувати збережені бази сільськогосподарських підприємств, колишніх колгоспів. У Долині, Озерянах, Олеші є потужні об’єкти, де можна розвивати сільськогосподарське виробництво, переробку, ягідництво. Багато є приміщень для тваринництва, де можна вирощувати велику рогату худобу, свиней.
Проекти
Різноманітні проекти у селах громади були реалізовані ще до створення ОТГ. Це, зокрема, ремонт будинку культури в Олеші, в якому поміняли систему опалення, вікна, двері, сидіння. Реалізовувалися проекти і в Делевій. Загалом же було п’ять обласних проектів і три – від ПРООН.
Два проекти щодо змін до генпланів сіл Делева-Луг та Будзин-Мостище вже виграла об’єднана громада.
На стадії завершення будівництво спортивного залу в Олеші, яке триває майже десять років. Вже витрачено 8,5 млн. грн., а для введення спортзалу в експлуатацію треба ще три. Нещодавно розпочато прибудову приміщення дошкільної групи до гімназії у Будзині, на що планується витратити 25 мільйонів.
У планах – реконструкція дитсадка у Делевій, де приміщення надто мале, а дітей багато – щороку в перший клас йде 30-40 учнів. Наразі виготовляється проектно-кошторисна документація.
Проблеми
Одним із проблемних питань є ремонт гімназії в Долині, яку необхідно перекрити і замінити у ній вікна. Потребує ремонту і тамтешня амбулаторія, фундамент якої осідає, і будівлю слід рятувати. В Одаєві слід провести капітальний ремонт водогону.
Нагальним в Олешанській ОТГ, як і в більшості громад, є ремонт доріг. Автошляхи державного та обласного значення Озеряни–Делева, Олеша–Одаїв–Будзин, Грушка–Живачів, Озеряни–Обертин потребують реставрації.
Однією з проблем у громаді називають непідготовленість законодавчої бази. Не можна йти попереду паровоза і не знати, що робити, зауважує Ярослав Дземан. Мовляв, у Києві приймають одне, а через рік змінюють на інше. Крім того, не все записане відповідає реальним можливостям і потребам. Наприклад, у пожежній команді ОТГ, згідно з нормами, має працювати 18 осіб, а такої розкоші ніхто, навіть найбагатша громада, собі дозволити не може.
Молодь
У громаді створена молодіжна рада, члени якої допомагають керівництву ОТГ реалізувати різноманітні проекти. Така організація функціонувала і до об’єднання, а нині її склад поповнять жителі інших сіл громади. А ще тут діють дитячі, юнацькі, пластунські організації.
У двох селах – Делевій та Мостищі – відзначається позитивна демографічна ситуація, і це не може не тішити, додає пан Двояк.
Перспективи
«Перспектива наша у відновленні інфраструктури, а це, в першу чергу, дороги. А також – в інвестиціях. У нас є землі, ліси, каньйон, сільське господарство, які ми можемо запропонувати інвестору. Колись тут був асфальтний завод, його також можна «реабілітувати». Задумів багато, головне – знайти інвестора», – каже голова ОТГ.
Олешанська громада розміщена на берегах Дністра. В Одаєві, наприклад, збираються дельтапланеристи, щорічно відбувається «Свято неба». І поступово там розвивають інфраструктуру, вже відкрили готель. Таким чином, крок за кроком у громаді розвиватимуть туристичну галузь.
Ірина ФЕДОЛЯК