«Хімічні серця» (2020)

Драма, мелодрама

Режисер: Річард Тан

У ролях: Лілі Рейнхарт, Остін Абрамс, Сара Джонс, Кара Янг, Корал Пена

Старшокласник Генрі Пейдж (Остін Абрамс) отримує заповітне місце головного редактора в навчальній газеті. Разом з ним і його друзями туди влаштовується загадкова дівчина на ім’я Грейс Таун (Лілі Рейнхарт), яка ходить по школі за допомогою тростини. Після поверхневого знайомства з’ясовується, що Грейс разом зі своїм хлопцем Домініком потрапила в серйозну аварію, в результаті якої серйозно пошкодила коліно. Але це ще не найстрашніше – адже її бойфренд, який сидів за кермом автомобіля, загинув. Чим більше Генрі пізнає Грейс, тим краще розуміє, що її показна байдужість і закритість є наслідком затяжної депресії.

Ще з часів Шекспіра історії про підліткове кохання мали особливий попит у публіки. Тему продовжують експлуатувати досі, і досить успішно. Адже це той вік, коли ще не дорослий, але вже не дитина робить перші серйозні кроки у своєму житті. Завдяки особливому поєднанню гормонів будь-яка, навіть найменша перемога сприймається як тріумф рівня Нобелівської премії, а кожен неправильний крок – як трагедія масштабів загибелі Помпеї. Саме ця яскравість і інтенсивність переживань робить підліткові стосунки максимально кінематографічними й емпатичним для глядача, який теж пережив пубертатний період.

Подивившись на досвід стрімінгової платформи Netflix, яка випустила такі хіти, як «Будка поцілунків» і «Всім хлопцям, яких я любила раніше», що не мають ніякого стосунку до реального життя підлітків, компанія Amazon також вирішила взятися за екранізацію кідалт- бестселера, але зробила ставку на більш приземлену і похмуру історію, націлену на рефлексуючу аудиторію, втомлену від квітково-цукеркових ромкомів. Такою історією стали «Хімічні серця» Кристал Сазерленд. Незважаючи на досить примітивний синопсис, тут були, як мінімум, дві цікаві спроби переосмислити жанр. По-перше, буйство підліткових емоцій нарешті не романтизується, а розглядається крізь призму наукового пізнання: Генрі і Грейс міркують про хімію не як про шкільний предмет, а як про важливу складову органічного життя. По-друге, стосунки героїв виглядають природно: вони багато мовчать, іноді щось бурмотять і в цілому почувають себе в компанії одне одного досить ніяково.

Основна проблема фільму, як не дивно, саме в безпросвітній похмурій серйозності. Навіть у найпростіших сценах, коли героям, здавалося б, потрібно просто розслабитися і отримувати задоволення від миттєвостей свого безтурботного шкільного життя, це тяжке, перенасичене похмурістю і трагізмом оповідання врешті просто починає втомлювати, незважаючи на досить скромний за сьогоднішніми мірками хронометраж. У своєму прагненні позбавити мелодраму всіляких ганебних кліше режисер, на жаль, забув про романтику: перший поцілунок Генрі і Грейс, який, за всіма канонами, повинен бути чуттєвим і пристрасним, більше схожий на поцілунок дементора. Позбавлені чарівного магнетизму герої безцільно пересуваються декораціями, захлинаючись у власних прісних діалогах і багатозначних паузах. Навіть сцена першого незграбного підліткового сексу обтяжена тривалим любовним похміллям і непомірним почуттям провини Грейс, яка ніяк не може забути свого загиблого хлопця.

Акторські роботи Остіна Абрамса і Лілі Рейнхарт також складно оцінювати в тандемі: хімія у фільмі є буквально скрізь (навіть у назві!), але тільки не в стосунках їх персонажів. При цьому окремо один від одного актори періодично бувають геніальні. Особливо добре вдається у Рейнхарт, яка вперше за довгі роки отримала шанс звільнитися від образу блондинки з хвостиком з «Рівердейл». Абрамс, відомий багатьом через свою роль в «Ейфорії», також практично інтуїтивно переніс меланхолійну ауру свого книжкового героя на екран. Ймовірно, якби «Хімічні серця» не намагалися так активно прикинутися мелодрамою, у фільму був би непоганий потенціал. Він міг би стати похмурим камінг-оф-ейдж про стан підліткової невизначеності, коли серце переповнюють емоції, голова розривається від думок, а час, здається, буде тягнутися нескінченно. Але в результаті ми отримали лише тужливу романтичну драму про любов, що не відбулась.

ФЕЛІНСЬКИЙ

 

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!